Az első puskalövés, az utolsó tiltakozás

Debrecen városára – az évszázadok során nem először – különleges szerepet osztott 1956 őszén a történelem. Október 23-án délelőtt itt láttak nyomdafestéket először a diákság követelései, nem sokkal öt óra után itt dördültek el az első puskalövések, s itt tettek le utoljára a munkástanácsok arról, hogy sztrájkkal adjanak nyomatékot az ország függetlenségét és polgári demokratikus átalakítását célul tűző követeléseiknek.

2002. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A debreceni munkástanácsok november 2-án úgy döntöttek, hogy hétfőn, azaz november 5-én felveszik a munkát. A város és az alig több mint tíz nap alatt megalakított közhatalmi szervek örömmámorban úsztak, hiszen úgy tűnt, minden a legjobban alakul.
Mervó Zoltán, a Debreceni Munkástanács ügyvezető elnökségének egyik tagja ágyúlövésekre riadt Hadházi utcai lakásában. November 4. volt, hajnal 4 óra, 1956-ot írtak. A macskaköves úton vonuló szovjet tankok zajában az orvosi műszergyári mérnök bekapcsolta a rádiót, s Nagy Imre beszédéből kiderült: az idegen csapatok nem csak a cívis várost szállták meg, Budapest is ostrom alatt áll. – Nagy Imre rádióbeszéde után begyalogoltam az Orvosi Műszergyárba. A gyár közelében a Nagyállomás előtti óriási tér szürke volt a rengeteg szovjet katonától. A gyárőrség parancsnokával, aki később párttitkár lett, elmentem az őrhelyekre. Az egyik őr az ablaknál állt, vállán puskával. Rászóltam, jöjjön onnét, mert az oroszok meglátják és idelőnek. Ezt a kis esetet aztán a gyárőrség egykori parancsnoka a büntetőperem során úgy aposztrofálta, hogy utasítást adtam az őrnek, ha erre jönnek az oroszok, lőjön közéjük. Szerencsémre az őr nem erősítette meg ezt a vallomást: a tárgyaláson az én ténylegesen elhangzott szavaimat idézte – emlékezik vissza az egykori orvosi műszergyári mérnök. – A november 4-ét követő napokban nem erőszakoskodtak a szovjetek, és az ő segítségükkel újra hatalomra kerülő kommunisták sem, de el akarták érni, hogy az üzemek mihamarabb vegyék fel a munkát. A követelések azonban nem találtak meghallgatásra: olyannyira nem, hogy november 14-én a debreceni munkástanácsok képviseletében huszonöten Kádár Jánoshoz indultunk tárgyalni saját követeléseink érvényesítése érdekében. E követelések között a szovjet csapatok azonnali kiadása mellett a sztrájkjog biztosítása és a munkástanácsok hatalomból való részesítése is szerepelt. Kádár éppen a pécsi bányászokkal volt elfoglalva, így Marosán György fogadott bennünket, és régi debreceni munkás voltát is felemlegetve fenyegetőzött.
Marosán nem tréfált, szavait a debreceni szovjet parancsnok ordítva ismételte. Nem volt mit tenni, november 16-án a debreceni üzemek felvették a munkát. Még egy fellángolás azonban volt: a december 8-i sátoraljaújhelyi sortűz után Debrecenben minden üzem leállt, a városban minden üzlet zárva tartott. – A hatalom mindent megtett a szrájk meghiúsítása érdekében – emlékezik Mervó Zoltán.
– Debrecen utolsóként hajolt meg, és elsőként hozott áldozatot a forradalom oltárán – mondja Székelyhidi Ágoston, a debreceni egyetemisták akkori szóvivője. – Október 23-án a délutáni órákban, Budapesten még éppenhogy megkezdődtek az események, Debrecenben viszont már eldördültek az első puskalövések. A vagongyár felé tartó tömegben valaki elterjesztette, hogy a forradalom helyi vezetői közül sokat elfogtak, és fogva tartanak a rendőrség és az ÁVH közös épületében. Ekkor körbevettük a házat, hogy megpróbáljuk kiszabadítani őket. Az ÁVH-sok ekkor mindhárom kapunál tüzet nyitottak, és mindhárom kapunál emberéletet is követeltek a puskagolyók. Három ember halt meg, harmincan megsebesültek.
Az eldördült lövések nem állították meg a forradalmat: október 24-ről 25-re felállt a Forradalmi Bizottmány, s október végére Hajdú-Bihar megye mintegy negyven településén sikerült megszervezni ezeket a közhatalom-gyakorló szerveket. Újjáalakultak a pártok is, a forradalmi bizottmányokban azonban nem volt szavuk. Egyre világosabbá vált, hogy a forradalom túlmutat a szocializmus megreformálásán: az emberek demokráciát és függetlenséget akarnak. Ezt fogalmazta meg október 31-én Nagy Imre is, miközben Győrben üléseztek a forradalmi bizottmányok. „Mi a magyar belügyekbe nem tűrünk semmiféle beleavatkozást, mi az egyenjogúság, a szuverenitás, a nemzeti függetlenség alapján állunk. Nyugati demokráciaként független nemzeti politikával, más államok belügyeibe való beavatkozás nélkül óhajtunk intézkedni.” Ez azonban, tudjuk, csak jámbor óhaj maradt, szemben a kemény tényekkel, amiről mások mellett Székhelyhidi Ágoston október 30-i, külügyminiszternek küldött üzenete is tanúskodik: „Nyíregyházán minden utca tömve van szovjet tankokkal. Vásárosnamény térségében szovjet légelhárító egységek ássák be magukat. Hármas-négyes sorokban állnak az utcán, hogy Budapest felé induljanak. A Forradalmi Bizottmány Debrecen város és egész Hajdú megye nevében azonnal hatásos tiltakozást kér a Szovjetunió kormányánál és az ENSZ-nél. … A vasutasok készen állnak arra, hogy a pályatestet mindenütt felszedjék, hogy megakadályozzák a katonavonatok közlekedését. A Forradalmi Bizottmány kéri a külügyminisztert, hogy a megtett intézkedésekről őt sürgősen értesítse.” Értesítés helyett azonban tankok jöttek november 4-én hajnalban.
*
Az ’56-os Magyarok Világtanácsa ma, az 1956-os forradalom leverésének évfordulóján demonstrációval fejezi be Kossuth téri őrállását a demokratikus államélet tisztaságának megőrzéséért. Ábrahám Dezső közlése szerint az ’56-os díszzászlót körbeviszik az országban egy-egy emlékhelyre ellátogatva, hogy így emlékeztessenek „a kommunisták által elkövetett szörnyűségekre”. A főtitkár szerint ma a zsarnokság ellen, a függetlenségért és a szabadságért kell harcolni, de fegyver nélkül, békés eszközökkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.