Eltörlik a szigorításokat

Jelentősen enyhíti a büntető jogszabályokat a kormány, gyakorlatilag minden olyan szigorítást eltöröl, amelyet az Orbán-kabinet épített be a Btk.-ba. Az előterjesztés értelmében többek között nem számít majd minősített esetnek a 14 éven aluli gyermek sérelmére elkövetett emberölés, a kábítószer-kereskedelmet pedig a jelenleginél elnézőbben szankcionálnák.

Kis Ferenc
2002. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadhatatlan a kabinet előterjesztése a büntető törvénykönyv módosításáról, hiszen minden szigorítást eltöröl, amelyet az Orbán-kormány korábban életbe léptetett – nyilatkozta lapunknak Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetjének vezetője. A politikus kifejtette: a képviselőknek a hét végén eljuttatott indítvány eltörölte a bírák kötelezettségét arra, hogy az úgynevezett középmértéket vegyék figyelembe az ítélkezés kiindulópontjaként. A jelenleg hatályos törvény szerint, ha például 5-től 15 évig terjedő szabadságvesztés a kiszabható büntetés, akkor a bírónak a 10 évből kell kiindulnia, és ehhez képest csökkenhet vagy növekedhet az ítélet. A módosítás után azonban az öt év lesz az induló tétel – mondta el Répássy Róbert, hozzátéve, hogy ezzel nyilvánvalóan csökkennek majd a kiszabott börtönévek, vagyis a bűnözők számára kedvezőbb lesz a helyzet, amely azonban ellenkezik a társadalom nagy többségének elvárásával.
Az Orbán-kormány szigorításai közé tartozott az is, hogy a többszörösen visszaeső bűnözőknél, az üzletszerű elkövetőknél és a bűnszövetség tagjaként elítélteknél kizárhatta a bíró a szabadságvesztés felfüggesztését és a feltételes szabadlábra bocsátást. Ezeket a lehetőségeket a Medgyessy-kabinet most meg akarja szüntetni – hangsúlyozta a Fidesz politikusa. A bíró enyhítési lehetőségén az előző kabinet szigorított, a jövőben ezt is visszaállítják – fűzte hozzá Répássy.
Az előterjesztés értelmében a házi őrizet ezentúl beleszámít a börtönbüntetés letöltésébe, vagyis például a Tasnádi-villában eltöltött 5 nap felér majd egy börtönnappal – fogalmazott a fideszes képviselő. Répássy Róbert kifogásolta azt is, hogy a kábítószer-kereskedelem és -fogyasztás büntetési tétele szintén csökken. A droggal való visszaélés miatt elítélt személynek bizonyos mennyiség felett fegyházban kellett letöltenie a büntetését, ez most ugyancsak enyhébb lesz, tehát börtönre módosul. A jelentős mennyiségű kábítószerrel való kereskedés esetében akár életfogytiglani börtönre is ítélhették az elkövetőt, ez a jövőben 5-től 15 évi szabadságvesztésre változik. Egyfajta PR-fogásnak tekinthető, hogy a kábítószer fogyasztása kikerül a Btk. hatálya alól, de a „tartás” és „megszerzés” benne marad – vélekedett a politikus.
A legmegdöbbentőbbnek azt a módosítást nevezte Répássy, amely szerint a gyermekgyilkosság, vagyis a 14 éven aluliak sérelmére elkövetett emberölés nem lesz minősített eset. Ennek következtében a jelenlegi, akár életfogytig tartó szabadságvesztés helyett csupán 5–15 évig terjedhet az ítélet. Az előterjesztés indoklása – a politikus szavai szerint – arra hivatkozik, hogy az áldozat kora önmagában nem teheti minősítetté az elkövetést. Répássy Róbert arról is szólt, hogy bizonyos szintig, egyfajta „eljárási kegyelemként” teljesül az MSZP korábbi amnesztiaígérete, mivel a még függőben lévő ügyekre, amelyekben nincs jogerős ítélet, szintén érvényes lesz az általános enyhítés. A politikus kitért arra, hogy lesznek szigorítások is a büntető jogszabályokban, de csak azokon a területeken, ahol nemzetközi egyezmények erre kötelezik a kormányt és a parlamentet: ilyenek többek között a terrorcselekmények, illetve a pénzmosás.
A Fidesz semmiképpen sem ért egyet az előterjesztéssel, ezért elsősorban a kábítószerrel és a gyermekgyilkossággal kapcsolatos változtatásokra módosító javaslatokat készül benyújtani, és akár név szerinti szavazást is kér a parlamenti döntéshozatalkor – hangsúlyozta Répássy Róbert.
A kormány előterjesztésének indokolásában többek között az olvasható, hogy az európai országok büntetőjog-gyakorlatában egyaránt akadnak példák a szigorúbb és az enyhébb szabályozásra. A kabinet álláspontja az, hogy a nevelő célzatú ítélkezés eredményesebb, mint az eddig alkalmazott szankcionálás. Répássy Róbert tájékoztatása szerint az indokok között szerepel az is, hogy Magyarországon túlzsúfoltak a börtönök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.