Az indonéziai hatóságok első tájékoztatása szerint legalább két halálos áldozata és száz sérültje van a Szumátra szigetét szombaton megrázó földrengésnek, és több mint ötezren váltak hajléktalanná – jelentette a CNN. A földrengés erőssége az ausztrál szeizmológusok szerint elérte a Richter-skála szerinti 7,7-es erősséget, epicentruma 200 kilométerre délnyugatra, az Indiai-óceánban volt. A hatalmas erejű rengés és a nyolc órával később bekövetkező utórengés is óriási pánikot okozott, az emberek tömegesen rohantak az utcákra, hogy ott keressenek menedéket. Az tönkrement lakóépületek miatt legalább ötezer ember vált földönfutóvá. Az áldozatok számáról és a károk nagyságáról egyelőre nincsenek pontos adatok, mert a sziget nagy része csaknem megközelíthetetlen.
Indonéziát különösen veszélyezteti a szeizmikus aktivitás, mert az úgynevezett pacifikus tűzgyűrű peremén fekszik. A mostanihoz hasonló, pusztító erejű rengés azonban az egész földgolyón csak évente néhány alkalommal fordul elő. Ha epicentruma lakott területen lett volna, bizonyos, hogy sok ezer áldozatot követel.
Közepes erejű földrengés volt tegnap reggel Pakisztán északi, ritkán lakott részén is, amelynek következtében heten meghaltak, és legalább harmincan megsebesültek – adta hírül az MTI. A Richter-skála szerinti 4,5-es fokozatú földrengés epicentruma a pakisztáni fővárostól, Iszlámábádtól kétszáz kilométerre északra lévő Gilgit községben volt.
A CNN beszámolója szerint az olaszországi San Giulianóban tegnap nagy részvét mellett eltemették a helyi iskolát és óvodát is romba döntő csütörtöki földrengés huszonkilenc áldozatát, köztük huszonhat kisgyereket. A hozzátartozók a szertartást megelőző éjszakát végigvirrasztották a kis koporsók mellett. A sporttermet, ahol a tragédia áldozatait felravatalozták, elborították az ország minden részéről küldött virágok. A szertartáson részt vett Carlo Azeglio Ciampi köztársasági elnök, valamint Pier Ferdinando Casini, a képviselőház elnöke.
Az olaszországi 5,9-es erősségű földmozgás miatt még mindig több mint száznegyven ember szorul kórházi ápolásra. Tisztázásra vár azonban, hogy a katasztrófa mérete pusztán a természet erőinek számlájára írható-e. Az egy épületben működő óvoda és iskola összeomlása miatt ügyészségi vizsgálat indult. Érthetetlen ugyanis, hogy az épület szomszédságában álló házak csak kisebb károsodást szenvedtek, az iskola pedig pillanatok alatt kártyavárként dőlt össze – adta hírül az AP. Felvetődött, hogy az építési előírások megszegése is közrejátszott a tragédiában. A helybéliek máris az önkormányzatot kárhoztatják a hanyagul elvégzett felújítás miatt. A harag egyre nő, s nem kíméli Antonio Borrellit, a falu polgármesterét sem, akinek kislánya szintén az iskolaépület romjai alatt lelte halálát. San Giuliano környékén a hét végén a hatóságok 5500 embert evakuáltak, mert folytatódtak a 3,9-es erősségű utórengések – tudatta a CNN. Sokan már a harmadik hideg éjszakát töltötték a közeli mezőkön felvert sátrakban, és sokan kerültek kórházba az elszenvedett sokk miatt. Az olasz kormány tegnap rendkívüli ülést tartott, hogy meghatározza a legszükségesebb teendőket a földrengés sújtotta térségben.
Az utóbbi négy év legsúlyosabb földmozgásai
Dátum Hely Erősség Halottak száma
1999. augusztus 17. Törökország 7,4 17 118
1999. szeptember 21. Tajvan 8,1 2 375
1999. szeptember 30. Mexikó 7,4 33
1999. november 12. Törökország 7,2 800
1999. november 26. Vanuatu-szigetek 7,3 8
2000. június 4. Indonézia 7,9 117
2000. december 5. Türkmenisztán 8,0 27
2001. január 26. Pakisztán 7,6 15
India 7,9 35 000
2001. június 23. Peru 7,9 77
2002. január 9. Tádzsikisztán 7,0 3
2002. szeptember 9. Pápua Új-Guinea 7,6 2
MTI–Sajtóadatbank
Ősi piramisok Lengyelországban: A neolitikus sírhalmok rejtélye
