Munkaadói kirohanás a jegybankelnök ellen

A jegybankelnök lemondását követelte több szervezet nevében tegnap Széles Gábor, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) elnöke. Az ok: a túl erős forint nehéz helyzetbe hozza az exportőröket. Az MNB közleményben tudatta: a jegybank nem mond le függetlenségéről, és az inflációs célokat sem áldozza fel.

Munkatársainktól
2002. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mondjon le posztjáról Járai Zsigmond jegybankelnök – követelte tegnap a munkaadói oldal öt szervezetének nevében Széles Gábor, az MGYOSZ elnöke. Széles indoklásában aláhúzta: az elmúlt egy évben a forint erősödése, amelynek mértéke elérte a 15 százalékot, rendkívüli mértékben sújtotta az exportáló vállalatokat. Miközben ezen vállalkozások hat százalék körüli nyereséget tudnak realizálni, a 15 százalékot nem tudták kigazdálkodni. A multik elvándorlásának ez az egyik oka. A gyáriparosok elnöke szerint az a kérdés, hogy mi a fontosabb: javuljon a termelővállalatok versenyképessége, munkahelyek maradjanak meg, vagy a szigorú inflációellenes monetáris politika elképzelései érvényesüljenek. Széles Gábor véleménye szerint rövid időn belül a forint árfolyamsávját öt-tíz százalékkal kellene gyengíteni, s az öt-hat százalékos infláció így is elérhető lenne. Széles Gábor a minimálbér kompenzációjával kapcsolatban megjegyezte: ez évben 150 ezer munkahely került volna veszélybe, ha nem kaptak volna állami segítséget a nehéz helyzetbe került vállalatok. Az idei évben 15 milliárd forint volt a kompenzációs keretben, míg a jövő évi költségvetésben egyetlen forint sem szerepel az alapban. Az elnök szerint legkevesebb tízmilliárd forintra lenne szükség.
Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetsége elnöke szükségesnek tartja a járulékok csökkentését, az áfa-kulcsok európai uniós szintre történő mérséklését és a társasági adó csökkentését. Kassai Róbert, az Ipartestületek Országos Szövetsége alelnöke rámutatott: a Nemzeti fejlesztési terv és az Okos Magyarország programok csupán a külföldi tőke vonzását akarják növelni, miközben a teljes hazai gazdasággal is foglalkozni kellene. A Magyar Nemzeti Bank és annak elnöke az egész ország, minden állampolgár érdekében az érvényes törvények és a mindenkori kormánnyal való együttes célkitűzések alapján tevékenykedik a pénzromlás megállításáért – áll abban a közleményben, amellyel a jegybank reagált az elnököt ért támadásra. Az MNB érzékeli, hogy egyes csoportoknak rövid távú érdeke lehet az infláció növelése. Ezt azonban nem engedheti meg, azért független a jegybank, és – mint minden modern európai országban – törvényben rögzített elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása – írja a közlemény.
Lapunknak adott nyilatkozatában Belyó Pál, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet igazgatója rámutatott: máshol is előfordult már, hogy konfliktus támadt a jegybank és a gazdasági szereplők között az árfolyam alakulása miatt. Nálunk az alapvető kérdés a versenyképesség, amelynek valóban nem használ a magas forintárfolyam: a vita arról zajlik, hogy az élénkítés érdekében engedni lehet-e valamivel magasabb inflációt – vélekedett Belyó Pál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.