Wimbledon a következő döntésével tönkreteszi a gyerekek álmát?

Taylor Fritz és Karen Hacsanov negyeddöntője már nem az első mérkőzés volt az idei wimbledoni tenisztornán, amelyen labdamenetet ismételtek a élő elektronikus vonalfigyelő rendszere (Hawk-Eye technológia) hibája miatt. A szervezők ezúttal egy labdaszedőre fogták a hibát, a játékosok közül viszont sokan meg vannak győződve arról, hogy a technológia többet hibázik, mint amennyit elismernek, erről árulkodik Hacsanov, valamint Belinda Bencic és Emma Raducanu nyilatkozata is. Marin Cilic más okból kritizálta az idei újítást, Taylor Fritz viszont a szervezők oldalán áll.

2025. 07. 09. 8:02
Taylor Fritz wimbledoni negyeddöntőjében az egyik labdaszedő mozgása zavarta meg az elektronikus vonalfigyelő rendszert Fotó: AFP/Henry Nicholls
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wimbledon erre az évre szakított a hagyományokkal, legalábbis egy téren mindenképp: idén már nem láthatunk vonalbírókat az ikonikus füves pályákon. A technológia fejlődésével egyre elterjedtebb a nagy tenisztornákon, hogy élő elektronikus vonalfigyelő rendszer jelzi, ha a labda kint volt. Marin Cilic és Karen Hacsanov is kifejezte a torna alatt, hogy hiányoznak a vonalbírók, utóbbi keddi, Taylor Fritz elleni negyeddöntőjén pedig újra labdamenetet kellett ismételni a Hawk-Eye technológia hibája miatt. Fritz ennek ellenére a szervezők védelmére kelt, a torna közleménye miatt viszont immár a labdaszedőkért aggódhatunk.

Az olimpiai bajnok Belinda Bencic szerint a legtöbb teniszező nem bízik a wimbledoni élő elektronikus vonalfigyelő rendszerben
Az olimpiai bajnok Belinda Bencic szerint a legtöbb teniszező nem bízik a wimbledoni élő elektronikus vonalfigyelő rendszerben (Fotó: AFP/Kirill Kudryavtsev)

Taylor Fritz és Karen Hacsanov meccsén a negyedik játszma elején, nem kulcsfontosságú pontnál jelzett hibásan a vonalfigyelő rendszer, de korábban már az is előfordult a tornán, hogy a Hawk-Eye hibája miatt nem az nyerte a játékot, akinek kellett volna, igaz, Anasztaszija Pavljucsenkova végül így is továbbjutott Sonay Kartal ellen.

A vonalbírók után a labdaszedők is eltűnnek Wimbledonból?

A szervezők a Pavljucsenkova-meccs kapcsán elismerték, hogy emberi hiba okozta a hibát, az ezért felelős személy elmulasztotta élesíteni a technológiát. Ezt a problémát kiküszöbölték, most már nem lehet kézzel deaktiválni a rendszert, viszont éppen a változtatás vezethetett a gondhoz Fritz és Hacsanov találkozóján.

A játékos elkezdte a szervamozdulatot, amikor a labdaszedő még átment a háló túloldalára, ezért a rendszer nem ismerte fel a labdamenet kezdetét

– állt a wimbledoni torna közleményében, amelyet Marin Cilic is aggódva figyelhetett. Ő már a vonalbírók eltávolítása miatt is felemelte a hangját, s ha a labdaszedőket a technológia akadályozójának látják, akkor logikus a feltételezés, hogy hamarosan tőlük is megválna a torna, gyerekek százainak álmát szertefoszlatva ezzel.

– A vonalbírók a teniszcsalád tagjai, akik talán egykor teniszezők akartak lenni, vagy csak szeretik a sportot, és most elveszik tőlük a wimbledoni élmény lehetőségét. Ez szerintem nagyon-nagyon-nagyon rossz, nemcsak itt, hanem valamennyi torna esetében – mondta a horvátok Grand Slam-bajnoka, aki idén hosszú kihagyása után újra eljutott a wimbledoni nyolcaddöntőig.

Képzelhetjük, hogy Cilic még jobban kiakadna, ha a teniszcsaládból a labdaszedőket is száműznék.

Mit gondolnak a teniszezők az élő Hawk-Eye technológiáról?

Cilichez hasonlóan hiányolta a vonalbírókat kiesése után az orosz Hacsanov is.

– Jobban szeretem, ha vonalbírók vannak, nélkül a pályán túl nagynak érződik, túl egyedül érzem magam. Ha viszont már mesterséges intelligencia és elektronikus vonalfigyelő rendszer van, akkor nagyon precíznek, hibátlannak kellene lennie, mégis láttunk hibákat, emiatt is megkérdőjelezhető a döntés – mondta az orosz játékos, aki másodszor jutott el a negyeddöntőig Wimbledonban.

Emma Raducanu, a hazaiak egyik kedvence az Arina Szabalenka elleni veresége után nyilatkozott, meggyőződése volt, hogy a meccs alatt a kárára tévedett a Hawk-Eye.

– Szerintem sokkal pontosabb volt a rendszer, amikor voltak vonalbírók is, de lehetett challenge-et kérni – mondta a brit játékos. Taylor Fritz ennek éppen az ellenkezőjéről beszélt.

– Jobb a mostani rendszer, mint amikor vonalbírók voltak, mert nem kell gondolkoznom labdamenet közben, hogy érdemes-e challenge-et kérni. Megvan a döntés, és nincs vita.

Meglehet, egyes játékosoknak éppen a vita lehetősége hiányzik az új rendszerben, erre utalt Alexander Zverev önellentmondása, s hasonlóról beszélt a wimbledoni tornának otthont adó All England Club vezetője, Debbie Jevans is.

Amikor vonalbírók voltak, folyamatosan azt kérték, hogy más tornákhoz hasonlóan élő elektronikus vonalfigyelő rendszer döntsön, mert az pontosabb. Most pedig ebben a helyzetben találjuk magunkat

– reagált a Hawk-Eye technológiát ért kritikákra Jevans.

Bencic szerint Wimbledon a probléma

A Mirra Andrejeva elleni negyeddöntőjére készülő Belinda Bencic szerint viszont Wimbledonban más a helyzet, mint a többi tornán. Az közismert, hogy a Hawk-Eye technológia salakon nem olyan pontos, mint kemény pályán, de füvön eddig megbízhatónak tartották a szakértők.

– Más tornákon kedvelem a rendszert, de itt Wimbledonban szerintem nem pontos. Persze kicsit butának érzi magát az ember, ha megkérdőjelezi az elektronikus vonalfigyelő rendszer döntését, de persze a pontossága a beállításokon is múlik.

Egymás között is beszélünk erről, és azt gondolom, hogy a többségnek egyezik a véleménye

– mondta tokiói olimpiai bajnoka, aki idén már édesanyaként versenyez a mezőnyben.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.