Irak megerősíti ígéreteit

Noha Irak újfent biztosította az ENSZ vezető illetékeseit, hogy együttműködik a fegyverzetellenőrökkel, az Egyesült Államok tovább folytatja háborús előkészületeit. A bagdadi rezsim közben cáfolta azokat a híreket, hogy Szaddám Huszein hajlandó lenne száműzetésbe vonulni.

Hírösszefoglaló
2003. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan közös nyilatkozatot írtak alá tegnap Bagdadban az iraki kormány és az ENSZ fegyverzetellenőrei, amelyben az iraki vezetők fokozott együttműködésre kötelezik magukat az ENSZ-ellenőrökkel – jelentette be Amir asz-Szaadi iraki elnöki tanácsadó. A közös nyilatkozatot egy munkatalálkozó után írták alá az iraki kormány illetékesei Hans Blixszel, az ENSZ fegyverzetellenőrző szakértői csoportjának vezetőjével és Mohamed el-Baradeijel, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetőjével. Az iraki kormány egyebek között megígérte: kifejezetten biztatni fogja az iraki tudósokat, akiket a fegyverzetellenőrök meg akarnak hallgatni, hogy álljanak készen ezekre a beszélgetésekre. Arra is ösztökélni fogják őket, hogy engedjék be az ENSZ ellenőreit magántulajdonuk területére.
Az amerikai katonai készülődés – s az északi, úgynevezett második front megnyitására irányuló szándék – jele, hogy Richard Myers tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke vasárnap kétnapos látogatást kezdeményezett Törökországban. Az amerikai haderő vezető katonája arról igyekszik meggyőzni török szövetségeseit, hogy engedélyezzék mintegy nyolcvanezer katona állomásoztatását az országban, akik innen hajthatnának végre támadást Észak-Irak ellen. Ankara tartózkodással kezeli a kérést, hiszen a lakosság túlnyomó része ellenzi a háborút.
A brit külügyminiszter közben szinte azonos szóhasználattal megismételte az amerikai védelmi miniszter előző napi felvetését, amely szerint az iraki elnök önkéntes távozása a hatalomból elejét vehetné a háborúnak. Jack Straw a BBC rádiónak azt mondta: Szaddám Huszein mentesítése a felelősségre vonás alól „méltányos ár lenne” a háború elkerüléséért. Az iraki elnök különmegbízottja ostoba spekulációnak minősítette azokat a híreket, hogy Szaddám Huszein az országa elleni háború elkerülése végett hajlandó volna elfogadni a sértetlenséggel együtt járó önkéntes száműzetésbe vonulás lehetőségét. Az iraki elnök egy tegnapi beszédében egyébként közölte: amennyiben az Egyesült Államok megtámadja az országot, Irak lesz az amerikai csapatok temetője.
Közben a vártnál jelentősebb mozgósítást jelentett be tegnap a brit védelmi miniszter. Geoff Hoon a londoni alsóházban tartott beszédében elmondta: az expedíciós haderő létszáma kétszer nagyobb a korábbi sajtóértesülésekben szereplő adatoknál. Hoon közölte a képviselőkkel, hogy összesen 30 ezer brit katona vonul fel a Perzsa-öböl térségében, csaknem 300 páncélossal együtt. A Kuvaitban állomásozó cseh vegyvédelmi egységnél mindeközben több tucat katona nem vállalta a további szolgálatot, s úgy döntött, hogy idő előtt visszatér Csehországba. Kiderült ugyanis: a katonák egy része pszichikailag nagyon nehezen viseli el az Irak elleni tervezett katonai akció előkészületei során rá nehezedő nyomást. Csehországban egy felmérés szerint egyébként a lakosság mintegy 60 százaléka ellenzi az Irak elleni katonai akciót.
Colin Powell amerikai külügyminiszter tegnap arra intette az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy ne bújjon ki felelőssége alól az iraki fegyverzetellenőrök jövő hétfőn esedékes beszámolója után.

Tízpontos nyilatkozat Irak leszereléséről. A tegnap aláírt dokumentumban Irak egyebek között hozzájárult ahhoz, hogy biztosítja a hozzáférést minden helyszínhez. Az irat leszögezi, hogy az ellenőrök segítséget kaptak a szükséges logisztika létrehozásához. Miután néhány üres, 122 mm-es, vegyi töltet hordozására alkalmas rakétát találtak, az iraki fél kijelölt egy csoportot a hasonló esetek átfogó felkutatására. Ezenkívül a felek megvitatták Irak december 7-i nyilatkozatát – Irak hajlandóságát hangoztatta a nyilatkozattal kapcsolatos kérdések megválaszolására és megvizsgálására. Továbbá azokat a személyeket, akiket magánemberként kívánnak kikérdezni, felkérik, hogy egyezzenek bele ebbe. Irak a lehető leggyorsabban törvényjavaslatot terjeszt a parlament elé a tiltott tevékenységekről. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.