Mától életbe lép a nizzai szerződés

Ma lép életbe a nizzai szerződés, amely az EU-bővítés legfontosabb intézményi feltételeit rögzíti annak érdekében, hogy megfelelő átalakításokkal alkalmassá tegye az uniót akár tizenkét új tag befogadására is.

Hírösszefoglaló
2003. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2000 decemberében, Nizzában nagy nehézségek árán kialkudott szerződésben – amelyre az írek csak egy megismételt népszavazáson mondtak igent – külön rendelkezések vonatkoznak az Európai Bizottság létszámára és összetételére, a miniszteri tanácsban alkalmazott szavazati súlyok újraosztására, az európai parlamenti helyek elosztására, valamint a minősített többséggel eldöntendő kérdések körének kibővítésére.
A dokumentum alapján a csatlakozási szerződésben konkretizálandó változtatások szerint az Európai Bizottságban 2004. november 1-jétől minden tagország egy biztossal képviseltetheti magát, vagyis a jelenleg húszfős testület létszáma 25-re nő. Ugyancsak ekkortól lesz érvényes a miniszteri tanácsban alkalmazott szavazati súlyok új elosztása, illetve a szavazás új rendje, amelyet szintén a csatlakozási szerződésben kell majd pontosítani. A minősített többséget igénylő döntések elfogadásához a tagállamok egyszerű többségére is szükség lesz. Az Európai Parlament esetében a szerződés a következő választásoktól 732-re emeli a képviselői helyek lehetséges maximális számát, ebből Magyarországnak 24 hely jut. Az uniós döntéshozatali folyamatban a minősített többséggel eldöntendő kérdések körének kibővítése lesz a szerződéssel bevezetett legnagyobb jelentőségű változás. A szerződés ezenkívül pontosabban szabályozza például az úgynevezett megerősített együttműködés mechanizmusát is, amelynek keretében a tagországok egy része szorosabb integrációt valósíthat meg, vagy bizonyos területeken gyorsabban haladhat előre, mint a többiek.
Stumpf István, az előző kormány kancelláriaminisztere egy tegnapi budapesti konferencián rámutatott, hogy a régióban már nem Magyarországon, hanem Lengyelországban a legmagasabb az uniós csatlakozás támogatottsága. A Századvég politikai iskola vezetője elmondta, hogy Magyarországon még soha nem volt ilyen alacsony (71 százalék) a támogatottság aránya. Hangsúlyozta, hogy a csatlakozó országok kormányainak feladata egyebek között az, hogy a belépés esetleges veszteseinek számát minimalizálják. Mart Laar, Észtország volt miniszterelnöke kiemelte: országában nemzeti sajátosság a szkepticizmus, így nem meglepő, hogy az észtek közül sokan ellenzik a csatlakozást. Janusz Onyszkiewicz, Lengyelország volt nemzetvédelmi minisztere elképzelhetőnek tartja, hogy országában alacsony lesz a részvétel a választásokon.

Nem lesz osztrák vétó? Thomas Klestil osztrák államfő kizártnak tartja, hogy Ausztria vétót emeljen az EU bővítése ellen, s Benita Ferrero-Waldner külügyminiszter a diplomácia valamivel bonyolultabb nyelvén ugyanezt tudatta az unió görög, soros elnökségével – noha Wolfgang Schüssel kancellár a koppenhágai csúcson még azzal fenyegetőzött: nem írja alá a csatlakozási szerződést, amennyiben nem sikerül kielégítő megoldást találni Ausztria tranzitproblémájára. Mindezek ellenére szakértők úgy vélik: a kancellár a bővítés elkötelezett híve, s így nem valószínű, hogy megakadályozná annak végrehajtását. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.