Magyarországon megállt a munkaerő-piaci helyzet romlása, ismét emelkedik a foglalkoztatottak száma, többen keresnek munkát, illetve kevesebben hagyják el a munkaerőpiacot – mondta szombaton Simon Gábor, az MSZP-frakció munka világa munkacsoportjának vezetője. A politikus példaként említette, hogy 2002 novemberében 45 ezerrel magasabb volt a foglalkoztatottak száma, mint egy évvel korábban. A képviselő megemlítette: munkahelyteremtésre négymilliárd, közmunkaprogramokra 5,6 milliárd forintot szán a kormány.
Őry Csaba, a Fidesz-frakció foglalkoztatási munkacsoportjának vezetője a Központi Statisztikai Hivatal adataira hivatkozva közölte: 2002 szeptember–novembere között a foglalkoztatottak száma 3,894 millió volt, amely gyakorlatilag annyi, mint az előző év azonos időszakában. – A munkanélküliek száma 2002. szeptember–november hónapok átlagában 245 ezerre változott, ami
17 800 fővel több, mint egy évvel korábban – hangsúlyozta Őry, aki szerint a kormánynak abba kellene hagynia az elődökre való viszszamutogatást.
A napokban többen is úgy nyilatkoztak, hogy a Peugeot autógyár azért kerül Szlovákiába, mert ott alacsonyabb a minimálbér. Bérügyi szakemberek az MTI érdeklődésére elmondták: a gépgyártás s így az autóipar területén csak nagyon kevés dolgozót foglalkoztatnak minimálbéren. A magyarországi minimálbér 210 eurónak, a lengyelországi pedig 212 eurónak felel meg. Szlovákiában a legkisebb kötelező bér összege 118 euró. Ugyanakkor az európai uniós tagországokban, például Portugáliában, Görögországban és Spanyolországban a minimálbér összege kétszer akkora, mint Magyarországon. Hollandiában 1207, Belgiumban 1163, Franciaországban 1126, Nagy-Britanniában 1124, Írországban 1009 euró a legkisebb bér öszszege.
*
A bonyhádi cipőgyár márciusi tervezett bezárása miatt a Tolna megyei város környékén eddig regisztrált kilencszázalékos munkanélküliség akár a kétszeresére is nőhet. A gyár bezárásáról szóló döntés majdnem kilencszáz dolgozót érint.
Ősi piramisok Lengyelországban: A neolitikus sírhalmok rejtélye
