Államfő-jelölési zsákutca Prágában

Új fordulatot vett a cseh kormánykoalíció kísérlete egy, a parlamenti többség számára elfogadható államfőjelölt megtalálására. Közben megnyílhat az út a közvetlen elnökválasztás előtt is.

Somogyi Mátyás
2003. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még úgy tűnt a hét elején, hogy a balközép kabinet pártjai – a Cseh Szociáldemokrata Párt, a KDU–Csehszlovák Néppárt, valamint a Szabadság Unió– DEU – konszenzusra jutottak három, „pártok fölött álló” elnökjelölt személyében. A számításba jövő személyiségek – Ivan Wilhelm, a Károly Egyetem rektora, Helena Illenerova, a Cseh Tudományos Akadémia elnöke és Pavel Klener onkológus – a kedd délelőtti konzultációkon már elfogadhatónak tűntek a kormánypártok számára, ám néhány óra elteltével már nyoma sem volt az egyetértésnek. A váratlan fordulatot a szociáldemokrata parlamenti frakció okozta, amely a jelöltekre vonatkozó próbaszavazáson elsöprő többséggel kifejezésre juttatta: az államfői posztért folyó versenybe Pavel Rychetsky miniszterelnök-helyettes személyében szociáldemokrata jelöltet állít. Ezek után az államfő-jelöltségi felkérést a tudósok azonnal visszautasították.
A szociáldemokraták pálfordulása nyomán a kisebb koalíciós pártok is változtattak eddigi álláspontjukon. Vezetőik szerint ezek után az egyetlen járható út a közvetlen államfőválasztás, számukra elfogadhatatlan lenne bármilyen politikai párthoz szorosan kapcsolódó jelölt. Rychetsky azt nyilatkozta, hogy a koalíciós partnerek támogatása nélkül nem vállalja a parlamenti megmérettetést. Szerinte egy esetleges harmadik államfő-választási forduló kudarca mérhetetlen szégyent jelentene az oszágra. Vladimir Spidla kormányfő, szociáldemokrata pártelnök is úgy vélekedik, ha rövid időn belül a harmadik választási forduló megtartását illetően nem születne megoldás, akkor mérlegelni kell a közvetlen elnökválasztást. A kisebb koalíciós pártok soraiból többen felhívták a figyelmet arra, ha a közvetlen államfő-választási tárgyalások is zátonyra futnának, akár kormányválság is bekövetkezhet.
Amíg a Polgári Demokrata Párt azt szorgalmazza, hogy a lakosság az államfő személyéről a júniusi EU-csatlakozási referendummal egyidejűleg döntsön, a kormánykoalíció pártjai arra hivatkozva, hogy az elnökválasztási kampány kedvezőtlen hatással lenne a csatlakozási népszavazásra, inkább ősszel tartanák a közvetlen államfőválasztást.
Ha a parlament harmadszorra is képtelen lenne államfőt választani, és közvetlen államfőválasztás következne, akkor a köztársasági elnöki tisztséget megpályázná Karel Gott, az évtizedek óta legnépszerűbb énekes is.
Közvélemény-kutatók szerint átlagos választási kampány után Gott a szavazatoknak akár a tíz százalékát is megkaphatná. A legfrissebb felmérések szerint a közvetlen államfőválasztást a lakosságnak mintegy 80 százaléka támogatja, s ez a támogatottság az esetleges sikertelen parlamenti kísérletek következtében megnövekszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.