Az EU-ban drágább a telek, avagy mi az üzlet?

Egy emberként szisszent föl Székesfehérvárott a kisebbségben lévő fideszes ellenzék, amikor a polgármester rendkívüli közgyűlést hívott össze a város egyik igen értékes ingatlanának hasznosítása ügyében. A tabunak számító telek eladását végül elvetették, ám a cég, amely megvásárolta volna, továbbra is élelmiszer- diszkontokat tervez a városba. A kiskereskedők tiltakoznak ellene, a döntést biztos MSZP-s többsége birtokában is halogatja a testület, az ellenzék lakossági fórumokat követel. A kérdés az: meddig szeletelhető még a torta? Van-e még szabad vásárlóerő Székesfehérvárott?

Zsohár Melinda
2003. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A város néhány nagyon értékes telket megtartott magának a jobb (vagy éppen szűkösebb) időkre, köztük azt a murvás parkolónak nevezett területet a belvárosban, a Palotai út–Halász utca ölelésében, amely a buszpályaudvarral szemben található. Többen is szemet vetettek már az értékes, tizennégyezer négyzetméteres ingatlanra, de a mindenkori városvezetők közérdekű célokra szánták, a rendezési tervben is így számoltak vele. Felháborodtak az ellenzéki képviselők, mikor Warvasovszky Tihamér polgármester rendkívüli, zárt ülésre hívta össze az önkormányzati testületet, hogy a német tulajdonú Lidl Bt. szándékát a honatyák elé tárja. Az élelmiszerüzlet-láncot tulajdonló cég a hírek szerint négy-ötezer kis bolt tulajdonosa Németországban, a fehérvári belvárosi telken is diszkontáruházat akart nyitni, s még vagy három-négy helyen tervez hasonlót a város különböző pontjain.

Várólistán a parkoló
– Lakossági fórumok megtartása nélkül még az erős MSZP-s többséggel bíró testület sem hozhat határozatot – jelentette ki Balsay István, a város fideszes országgyűlési képviselője. – Talán anyagi érdekük fűződhet a döntéshozóknak ahhoz, hogy a betéti társaság javára döntsenek? – tette föl a kérdést a korábban polgármesteri tisztet viselő Balsay, aki a városkép miatt is aggódik. A belvárost elcsúfítaná a jellegtelen, raktárszerű épület, a külföldi érdekeltségű kereskedelmi egységek pedig előnytelen helyzetbe hoznák a kevésbé tőkeerős helybéli vállalkozókat.
– A testület az üzleti kérdések bizalmas kezelése okán tartott zárt ülést – utasítja el a titkolózás vádját Pénzes Mihály MSZP-s önkormányzati képviselő, a városfejlesztési bizottság elnöke. – A polgármester, Warvasovszky Tihamér az ülés után természetesen tájékoztatta a közvéleményt. Egyébként pedig a murvás parkoló eladását gyorsan elvetette a közgyűlés, ám a Lidl Bt. ajánlatát továbbra is fontolóra veszi.
Többek szerint olyan szükség van most Fehérvárott a munkahelyteremtő vállalkozásokra, mint egy falat kenyérre. A tíz esztendeje még egymás sarkát taposó multinacionális cégek ma óvatosabbak, székhelyüket néhány országgal arrébb helyezik, egyik napról a másikra több ezer ember maradhat kereset nélkül, ha ésszerű keretek között nem teszik számukra vonzóvá a várost a vezetők.
– Ragaszkodunk az átláthatósághoz, s teljesen elképzelhetetlennek tartjuk, hogy a baloldali többségű testület önkényesen megváltoztassa a korábbi rendeleteket, mint tették azt a vagyonrendelettel – szögezi le Fenyves Péter ellenzéki városi képviselő. Évekig alpolgármesteri tisztet viselt, jelenleg az MKDSZ, a LESZ (Lakóterület Egyesületek Szövetsége) és az FKGP színeiben frakcióvezető. – Nagy hiba lenne bármilyen telket is értékesíteni a belvárosban, mert az Európai Unióba lépéskor azonnal megsokszorozódik e területek ára, s akkor azon már az új tulajdonos keresne. De nem is az a lényeg, hogy ki húzna nagyobb hasznot – szögezi le –, senki ne spekuláljon, a várost szolgálják majdan ezek a területek. A murvás parkoló egy tágasabb autóbusz-pályaudvarnak adhatna helyet, a belvárosi közlekedésen javíthatna valamit, sőt, fölmerült, hogy az Alba Plazába bevitt zöldségpiac kikerülhetne onnan, s egy parkolóházzal egyetemben helyi érdekeket szolgálna.

Gyorsan fialó forintok
A Lidl Bt. már három évvel ezelőtt vásárolt egy területet az Alba Ipari Zónában, logisztikai központot kívánt felépíteni Fehérváron. Kissé gyanakodva figyelték aztán, hogy miért nem történik mégse semmi, miért nem épít már valamit a kereskedelmi cég, miközben elképesztő tempóban nőttek ki a földből – igaz, a város határában – a hatalmas bevásárlóközpontok.
– A száztízezer lakosú városban gőzerővel árusít a Metro, a Tesco, az Auchan, a német és az osztrák érdekeltségű Spar, az Interspar, s jövőre állítólag jön az Árkád Üzletközpont elnevezésű társaság is – mondja Kovács Zoltán, a Székesfehérvári Vásározók és Kereskedők Egyesülete elnöke. – Csak a multikat soroltam fel, a többiekről most nem ejtettünk szót. A helybéli kereskedők meg félnek. Már évekkel ezelőtt tiltakoztunk, hogy ne engedjenek ennyi külföldi érdekeltségű kereskedőt a városba, mert mi, helyiek nem győzzük velük a versenyt. Egy öt-hatszázmillió forintos beruházással áruházat nyitó multicég napi nyolcvan-százmillió forintos forgalmat is lebonyolít egy erősebb napon, hamar megtérül a befektetése. Ha utat is épít az áruház mellé, akkor mondjuk nyolcszázmilliót is költött rá, de annak fialásáig sem kell sokáig várnia.
Pénzes Mihály képviselő elutasít mindenféle spekulációt, rosszindulatúnak tartja a feltételezést. Nem győzi hangsúlyozni, hogy semmiképpen nem kótyavetyélik el azt a bizonyos telket.
– A Lidl Bt. valóban megtette ajánlatát három, önkormányzati tulajdonú telekre, de egyszerre adott árajánlatot, egységáron mindhárom ingatlanra. Előszerződést kívántak kötni a várossal, s azt a bizonyos murvás parkolót még úgy is elvitték volna, ha nem kapnak rá építési engedélyt. Mi azonban osztottunk-szoroztunk, s úgy találtuk, százmilliót vesztenénk az üzleten, ha elfogadjuk a feltételeiket. A piaci érték ugyanis nem azonos a becsült értékkel. A szakértői vélemények nyomán leszögeztük: kizárólag külön tárgyalunk a telkekről, s amit eladunk, arra csak élelmiszer-áruházat építhetnek. A murvás parkoló pedig marad. Információink szerint két magántulajdonú telekről is tárgyal a Lidl Bt. képviselője, abba nincs is beleszólásunk. S végül: lakossági fórumok nélkül a testület nem fog dönteni.

Euforikusan vásárolunk
– Valóban tárgyalnak magántulajdonú telekről, az Ikarus Rt. sporttelepéért folyik az alku – erősíti meg Fenyves Péter. – Ki vitathatná, hogy a magántulajdonával mindenki azt csinál, amit akar? De ennek a Balatoni úti, hat-hétezer négyzetméternyi, teniszpályás, sportcélokat szolgáló földdarabnak az eladásához ne asszisztáljon a város vezetése.
– Nemigen hoznak létre már új munkahelyet az újabb kereskedelmi cégek – csóválja fejét Kovács Zoltán. – Legföljebb a tönkremenő boltok, Coop-láncok, alagsori, lakótelepi kis üzletek dolgozói mennek máshová, átrendeződik a terep. A kezdeti alacsony árakat pedig lehet majd feljebb srófolni, ha a versenytársak végképp föladják. Persze sokakban felmerül, miért éri meg még mindig élelmiszerboltot nyitni? Az évtizedes hiánygazdálkodás után eufórikusan vásárolunk, ha másra nem telik, legalább ennivalót. S az élelmiszeren – az ellenkező híresztelések ellenére – elég nagy haszon van ahhoz, hogy nagy tételben megérje árusítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.