Hazánk az eddigi késlekedés miatt több milliárd forintnyi PHARE-támogatástól eshet el, ha az EU e hét péntekig nem kapja meg a kért felhasználási garanciákat – értesült a Világgazdaság. Az egyik 600 millió forintos projekt az uniós agrárpiaci rendtartáshoz kapcsolódó termékpályarendszerek kialakításához csatlakozna, a másik 2,5 milliárdos program pedig az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer kiépítését segítené, amely a csatlakozás utáni EU-s támogatások lehívásához szükséges. Egy uniós szakértő úgy nyilatkozott a lapnak, hogy a jelen állapot és a programok elindítása körüli nehézségek annak a veszélyét vetítik előre, hogy a csatlakozás után Magyarország nem áll majd készen a mezőgazdasági támogatások fogadására.
Ezen információkat megerősítette Németh Imre agrárminiszter is, elismerve a csatlakozáshoz elengedhetetlen agrárintézmény-fejlesztés jelentős lemaradását is. A hiányosságok pótlására az elmúlt napokban több rendeletet is hozott az agrártárca, például a kifizetőügynökségi feladatok ellátásával az Agrárintervenciós Központot (AIK) bízta meg, és teljesítette adatszolgáltatási kötelezettségeit is. Az AIK a kifizetések mellett az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszert is működtetné, de a központ megfelelő felkészítéséhez és akkreditálásához 19 hónap szükséges, a csatlakozás viszont ennél négy hónappal hamarabb bekövetkezik. Németh Imre azt is elképzelhetőnek nevezte, hogy az agrárintézmény-rendszert nem sikerül felkészíteni a teljes jogú tagságra, és ez akár több évet is igénybe vehet. A miniszter azt is leszögezte, hogy Magyarország nem akar semmiféle támogatást elveszíteni, ezért Franz Fischler uniós agrárbiztos javaslatával egyetértésben egyszerűsített dotációs rendszer bevezetésére készül.
Boros Imre volt PHARE-miniszter úgy látja, azért van ekkora lemaradás a nyilvántartási rendszerekben és a felkészülésben, mert nem rendezettek az alapnyilvántartások, így a földnyilvántartás sem, és osztatlan közös sincs az unióban. Márpedig ha az alapnyilvántartás sem működik, akkor így a 25 százalékos alaptámogatás lehívása is bonyodalmakba ütközik. Boros úgy vélte, el kellene fogadtatnunk az EU-val, hogy csak 2006-ra építjük ki az intézményrendszert.
Jakab István, a Magosz elnöke megerősítette az elmondottakat, és hozzátette, hogy nem véletlenül szorgalmazták, hogy a kormány a leghamarabb olyan állapotokat teremtsen, amelyek lehetővé teszik, hogy a termelők hozzájussanak az uniós támogatásokhoz.
*
Magyarország mezőgazdasága nehéz helyzetben van, miután a gazdasági környezetben az elmúlt évben több kedvezőtlen tényező is jelentkezett – mondta az agrártárca vezetője egy tegnapi fórumon. Németh Imre közölte: az ágazat eladósodott, a tavaly novemberi állapot szerint a termelők összesen 283 milliárd forinttal tartoztak a bankoknak. Emlékeztetett arra is, hogy a mezőgazdaságot sújtó elemi csapások tovább növelték a bevételkiesést.
Aranylabdások eshetnek a rákbetegségét többször is legyőző kapus áldozatául
