Hővédőpajzs-darabokat leltek

A NASA vezetői szakértőket küldtek Kalifornia és Arizona államokba, ahol megtalálták a Columbia hővédő pajzsának darabjait. Miközben Bush elnök beszédet mondott az asztronauták gyászszertartásán, a szakértők azonosították az izraeli űrhajós, Ilan Ramon maradványait.

Hírösszefoglaló
2003. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bátor hősnek nevezte a Columbia űrsikló szerencsétlenül járt legénységét George W. Bush amerikai elnök a houstoni Johnson űrközpontban tartott gyászünnepségen, helyi idő szerint kedden délután. Az elnök váratlan és rettenetes veszteségről beszélve biztosította a hét űrhajós családját, hogy az amerikai nemzet osztozik gyászukban és büszkeségükben – közölte az MTI. „Küldetésük csaknem véget ért, és közel jártak már otthonukhoz, amikor elvesztettük őket. Az egész emberiség adósuk maradt” – mondta 15 ezres hallgatóságának, majd újból leszögezte: folytatódik Amerika űrkutatási programja.
Miközben Houstonban búcsút vettek a tragédiában elhunyt hét asztronautától, a louisianai Barksdale légitámaszponton szakértők azonosították Ilan Ramon izraeli űrhajós földi maradványait, amelyeket jövő héten helyeznek végső nyugalomra Izraelben – adta hírül a BBC.
A rendőrökből és katonákból álló kutatóalakulatok kedden újabb fontos roncsdarabokat találtak meg Kalifornia és Arizona államokban – olvasható a CNN beszámolójában. A NASA azonnal szakértőket küldött a helyszínre, hiszen valószínűleg a tragédia okozóiként sokat emlegetett hővédő pajzs kerámiacsempéit és a szárny darabjait azonosíthatják. Texasban rábukkantak a géptörzs és az egyik futómű darabjaira, valamint egy számítógépes áramkörre. A frissen meglelt roncsdarabok nagy segítséget nyújthatnak a katasztrófa okainak megértésében. Egy amatőr videofelvétel cáfolni látszik a szakértők eddigi feltételezéseit, mert a képeken az látható, amint a Kalifornia fölött az atmoszférába belépő Columbiáról apró tárgyak esnek le (ezt igazolja az is, hogy roncsdarabokat találtak Kaliforniában). A felvétel azt bizonyítja, hogy az űrrepülőgép már az eddig véltnél korábban is komoly gondban volt. Tovább segíti az eset rekonstruálását az a videofelvétel, amit a légierő egyik, Texas állam fölött járőröző helikoptere készített a Columbiáról.
A NASA szakértői tegnap egy különös fényképsorozat birtokába jutottak – adta hírül a San Francisco Chronicle. A felvételeken – amelyeket egy amatőr csillagász készített egy San Franciscó-i hegyoldalról – az látszik, amint egy bíborszínű elektromos kisülés csap a Columbia törzsébe. Bár a felvételekre több banális magyarázat is adódhatna – bemozdult a fényképezőgép exponálás közben, vagy meghibásodott a lencséje – a NASA azonnal megkezdte a képek és a Nikon 8000-es vizsgálatát.
Eddig csak annyit tudni, hogy az öt digitális felvétel akkor készült, amikor az első hibákat jelezték az űrsikló műszerei. A Columbia hét perccel később hullott darabjaira. Az űrhivatal kedden este Tammy Jernigan egykori űrhajóst küldte a felvételekért a férfi San Franciscó-i lakására. A veterán asztronauta a képeket látva megdöbbent. A felvételeket addig nem hozzák nyilvánosságra, amíg a NASA vizsgálata le nem zárul.
Ma a washingtoni nemzeti katedrálisnál újabb gyászszertartást tartanak az elhunyt űrhajósok emlékére. A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége holnap valamennyi zsinagógában gyászistentisztelettel emlékezik meg a hősi halottakról, és külön az első izraeli asztronautáról, Ilan Ramonról – tartalmazza a szervezet közleménye.
***
Korai intelem. Egy amerikai mérnök-professzor szakértő társaival már kilenc évvel ezelőtt felhívta a NASA figyelmét arra, hogy az űrrepülőgépek útja katasztrófával végződhet, ha a szárnyak különösen sebezhető alsó felülete megsérül. Paul Fischbeck, a Carnegie Mellon Egyetem tanára, aki 1994-ben a tanulmány összeállítását irányította, kedden elmondta: a NASA tudomásul vette a figyelmeztetést, és változtatásokat is végrehajtott annak érdekében, hogy csökkentsék a törmelékek visszahullásának a veszélyét. Fischbeck és munkatársai az első ötven űrrepülőgép-indítás körülményeit vizsgálták meg. Következtetésük szerint az űrsiklók két szárnyának a törzshöz közeli alsó felülete, valamint az utas-kabin alatti része a legsebezhetőbb pont. Az indításkor az ezeken a részeken lévő hővédő csempék vannak kitéve leginkább a viszszavágódó törmelékekkel való ütközésnek, és amikor az űrsikló leszálláskor visszalép a sűrű légkörbe, e csempéknek nagyon magas hőmérsékletet kell elviselniük. A tudós most elmondta, hogy a NASA megszívlelte tanácsaik jó részét, és változtatott is a két gyorsítórakéta habszigetelésén, valamint jégmentesítette az óriási üzemanyagtartály külső falát az indítás előtt. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.