Káosz az ártámogatásoknál

Az elmúlt évek keserű tapasztalatai miatt a gyógyszerár-támogatások szabályozórendszerének kidolgozását javasolja a harminc, kutatásra és fejlesztésre orientált multinacionális gyógyszeripari vállalatot tömörítő Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete. Mindezt annak érdekében teszik, hogy a gyártók mellett a lakosság is tudja, hogy mikortól és milyen feltételekkel számíthat az új gyógyszerek társadalombiztosítási befogadására, azaz elérhető áron forgalomba kerülésére.

Varga Attila
2003. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatási tevékenységet folytató innovatív gyógyszergyártók értékben a hazai gyógyszerforgalom kétharmadát adják, érdekvédelmi szervezetük, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete most egy évtizede hiányolt szabályozórendszer létrehozását sürgeti. Székely Krisztina elnök elmondta: az európai uniós csatlakozáshoz kapcsolódóan a belépés napjáig kötelező lenne megalkotni egy szabályozórendszert, amelynek jelenleg még minden fontos eleme hiányzik az ártárgyalások hazai gyakorlatából. – Az ártámogatások kialakítását évente megismétlődő káosz jellemzi. A tárgyalások feltételei nem tisztázottak előre, örökké késésben vannak, sokszor éjszakába nyúlók, az utolsó napokban kerül sor az árlista összeállítására, amelyben még így is számos hiba marad. Ráadásul előfordul, hogy a gyártók csak a közlönyből tudják meg, hogy a készítményük kapott-e támogatást, vagy sem.
– Olyan rendszert kellene létrehozni, amely az árképzésnek és az ártámogatási döntéseknek a feltételeit előre tisztázza, és fellebbezési lehetőséget is ad – jelentette ki Székely Krisztina. Ez utóbbira azért van szükség, mert jelenleg államigazgatási eljárás keretében hirdetik ki a gyógyszerárakat, s fellebbezni csak az Alkotmánybíróságnál lehet, amelynek a döntései akár hosszú éveket vehetnek igénybe. Az innovatív gyógyszergyártók elképzelése szerint szerencsésebb lenne, ha a lakosság egészségügyi állapotát ismerő, az árképzési és támogatási döntések hátterével tisztában levő szakemberekből álló független testülethez lehetne fellebbeznie a gyógyszergyártóknak.
– A Mikola István egészségügyi minisztersége alatt elfogadott hároméves megállapodás bár nem terjedt ki mindenre, jó kísérlet volt arra, hogy valamiféle előre lefektetett, átlátható szabályozók legyenek az ártámogatási rendszerben, de a megállapodást az új kormányzati vezetés nem tartotta be – szögezte le Székely Krisztina. Hozzátette: ez bizonytalanságot okoz a lakosság körében is, mert egyes betegcsoportoknak fogalmuk sincs arról, hogy mikortól lesz új hatóanyagot tartalmazó gyógyszerük és azokhoz milyen támogatással juthatnak majd hozzá. Ez fordult elő az Alzheimer-kóros betegek gyógyszereivel is. Szeptemberben az egészségbiztosító bejelentette, hogy januártól 100 százalékos támogatást kapnak ezek a gyógyszerek, majd ezt visszavonta, de a gyártókkal aláíratott egy ár-volumen megállapodást december végén. A februári közlönyből viszont az derült ki, hogy a gyógyszerek semmiféle támogatást nem kaptak – nyilatkozta a gyógyszergyártók egyesületének vezetője. Az új terápiás lehetőségeket nyújtó gyógyszerek bevezetését idén sem látják biztosítottnak, hiszen az évek óta benyújtott készítményeknek csak kis része kapott támogatást. Nem kaptak támogatást a szájon át szedhető diabéteszes készítmények, továbbá az allergiára, a reumára és a gyermekasztmára szedhető bizonyos új gyógyszerek sem. Nem kapták meg az orvosszakma által igényelt magasabb támogatást a megelőzésben fontos szerepet játszó szív- és érrendszeri gyógyszerek.
Nem tudni, milyen gyógyszerekre vonatkozik az a kormányzati ígéret, miszerint a szív- és érrendszeri gyógyszerek egy része ingyenes lesz a lakosság részére. Ha csak az lesz ingyenes, amely most is igen alacsony áron kapható, és az orvosszakértők által kevésbé korszerűnek tartott, akkor lehet, hogy visszalépünk a gyógyítási gyakorlatban – jelentette ki a szakember. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének állásfoglalása szerint rendkívül sajnálatos, hogy az egymást követő kormányzatok nem a támogatott gyógyszerkör felülvizsgálatával, a korszerűtlen szerek törlésével igyekeznek az egyre növekvő kiadásokat visszafogni, hanem mindig az új gyógyszerek támogatására vonatkozó döntéseket halasztják el. Évekkel kitolják ezzel olyan új terápiás lehetőséget nyújtó készítmények elérhetőségét, amelyek a betegek életét könnyebbé tehetnék és javíthatnák életminőségüket. – Az új, transzparens szabályozórendszer kialakítása mindenképpen javíthatná az áldatlan helyzetet – szögezte le Székely Krisztina.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.