Megbukott a státustörvény tervezete?

Gyakorlatilag megbukott a státustörvény módosításának legújabb tervezete és Kovács László külügyminiszter hetedik alapelve, miután a legfontosabb határon túli magyar szervezetek vezetői a Medgyessy miniszterelnökkel folytatott szatmárnémeti megbeszélésen elfogadhatatlannak minősítették a Külügyminisztérium elképzeléseit. Lapunk úgy tudja, az új koncepcióról éles ellentét alakult ki a külügyi tárca és a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) között.

Pataky István
2003. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A HTMH-t kihagyták a módosítás kidolgozásából. A hivatal ugyanakkor figyelmeztette a kormányfőt arra, hogy a legújabb tervezet több pontja is elfogadhatatlan lesz a határon túli szervezetek számára.
Szatmárnémetiben Medgyessy már csak tárgyalási alapnak nevezte az Udvardi Iván helyettes államtikár és Gábor Zoltán titkárságvezető által titokban kidolgozott tervezetet, s a Bálint-Pataki József által irányított hivatal álláspontját fogadta el.

Értesüléseink szerint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kongresszusának nyitó napján sorra került megbeszélésen az RMDSZ, a Magyar Koalíció Pártja és a Vajdasági Magyar Szövetség vezető politikusai több konkrét elvárást fogalmaztak meg a miniszterelnöknek a kedvezménytörvény módosítástervezetével kapcsolatban.
A határon túliak úgy vélik, a módosításból egyértelműen ki kell derülnie, hogy az uniós jogszabályok figyelembevételével, az EU-tagországok állampolgáraira is vonatkozik a státustörvény. Elfogadhatatlannak tartják továbbá azt a kitételt, mely szerint az utazási kedvezmények csak kulturális céllal vehetők igénybe. Nem értenek egyet azzal sem, hogy csak azokra a főiskolásokra, egyetemistákra vonatkozzanak az oktatási támogatások, akik magyar nyelvet vagy történelmet tanulnak. Az elsősorban Szlovákia által kifogásolt oktatási-nevelési támogatásokat illetően a határon túliak olyan változatot tudnak csak elfogadni, amely értelmében alternatív megoldásként személyekhez is eljuthat a húszezer forintos összeg. Amenynyiben a kormány figyelembe veszi az RMDSZ, az MKP és a VMSZ által megfogalmazott véleményeket, akkor tulajdonképpen vissza kell térni a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) novemberi ülésén elfogadott közös álláspontra.
***
Bírálat Verheugennek. Levélben fordultak Günter Verheugen EU-bővítési biztoshoz a svédországi magyarok. Számos jelenlegi EU-tagállam – mint például Németország, Dánia, Görögország – törvényes keretek között támogatja a határain túl élő nemzettársait, azok kulturális életét, valamint az anyanyelvi oktatást – fogalmaz a Svédországi Magyarok Országos Szövetsége. A szervezet úgy véli, Verheugen levele rendkívül káros lehet, mert a csatlakozásra váró országok sok millió állampolgárában azt az érzést keltheti, hogy az EU egy dölyfös nagyhatalom, amelyet nem érdekel a nemzeti kisebbségek jogainak biztosítása, a kisebbségek helyzetének javítása. (P. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.