Powell sovány bizonyítékai

Az előzetes várakozásoknak megfelelően látványos és közérthető bizonyítékokkal nem állt elő Colin Powell az ENSZ Biztonsági Tanácsában elmondott beszédében. Amerika mindemellett határozottan állítja, hogy Szaddám Huszein folyamatosan megsérti az ENSZ BT 1441-es határozatát – és ezzel a világ biztonságát veszélyezteti.

Hírösszefoglaló
2003. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap délután „felszállt a füst”, az ENSZ Biztonsági Tanácsában az amerikai külügyminiszter felsorolta az iraki rezsim bűneit igazoló bizonyítékokat. Nagyszabású, másfél órás előadásában Colin Powell a modern technika vívmányait is felhasználva elgondolkodtató képekkel, filmrészletekkel, hang- és műholdas felvételekkel támasztotta alá érveit. Az egyik – nyilvánvalóan titkosszolgálat által rögzített – felvételen iraki főtisztek beszélgetnek, majd egyikük leszögezi: „Mindent kiürítettünk. Semmi sem maradt.” Egy másik beszélgetés alkalmával egy magas rangú iraki katonatiszt utasítja beosztottját, hogy ne használja az „ideggáz” kifejezést a lehallgatható rádióadásokban. Powell szót ejtett arról, hogy Szaddám Huszein szándékosan megtévesztette a fegyverzetellenőröket, amikor mozgatható biológiai laboratóriumokat hozott létre. Az ellenőrök azért nem találtak semmit, mert a helyszínre érkezésük előtt az irakiak eltüntették a bizonyítékokat – állította.

Powell közölte, hogy az atombomba előállításához szükséges három fő alkotóelem közül kettő az irakiak birtokában van. Szaddám Huszein iraki elnök halállal fenyegette meg azokat az iraki tudósokat, akik tájékoztatják a fegyverzetellenőröket.
Megemlítette azt is, hogy Irak segítette a palesztin terrorizmust, és menedéket nyújtott az al-Kaida embereinek. A külügyminiszter szót ejtett egy iraki kapcsolatrendszerrel rendelkező nemzetközi terrorista hálózatról, szerinte Szaddám Huszein évtizedek óta segíti a világterrorizmust, iraki tisztek rendszeresen találkoztak az al-Kaida embereivel.
Kulcsfontosságú időpont lesz február 14., amikor az ENSZ fegyverzetellenőrei előterjesztik újabb jelentésüket az iraki tömegpusztító fegyverek ügyében – jelentette ki Jack Straw brit külügyminiszter. Tang Csia-hszüan kínai külügyminiszter viszont azt sürgette felszólalásában, hogy a fegyverzetellenőrök folytathassák tevékenységüket. Ugyanezt kérte Igor Ivanov, az orosz diplomácia vezetője is, szerinte az amerikaiak által előadott információkat a helyszínen kell ellenőrizni. Ivanov ugyanakkor felszólította Irakot, hogy adjon választ az amerikai külügyminiszter által előhozott vádakra. Dominique de Villepin francia külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy Iraknak aktívabban kell együttműködnie az ellenőrökkel.
Joschka Fischer német külügyminiszter szerint először a szakértőknek kell elemezniük mindazt, amit az amerikai külügyminiszter az ENSZ Biztonsági Tanácsában ismertetett a tanácstagokkal.
Irak ENSZ-nagykövete az ülésen elutasította Powell kijelentéseit, csakúgy, mint a fegyverzetellenőrökkel kapcsolatot tartó illetékes Bagdadban. Szerintük a hangfelvételek hamisak, a felderítőfotók pedig nem bizonyítanak semmit. Részletes reakciót mára ígértek.
A NATO-hoz csatlakozni kívánó, illetve tagságra már meg is hívott közép- és kelet-európai országok tízes csoportja tegnap – Powell prezentációja után – közös nyilatkozatban fejezte ki csatlakozását ahhoz a korábbi deklarációhoz, amelyben nyolc európai ország – köztük Magyarország – biztosította támogatásáról az amerikai álláspontot. A vilniusi nyilatkozat szerint most már egyértelmű, hogy Irak megszegi az ENSZ BT határozatait. A tíz ország meggyőzőnek értékeli Powell bizonyítékait.
A magyar kormány fontos és kedvező fejleménynek tartja, hogy az Egyesült Államok külügyminisztere, Colin Powell az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé tárta a bizonyítékokat, amelyek azt támasztják alá, hogy Irak nem működik együtt az ENSZ-fegyverzetellenőrökkel; inkább nehezíteni igyekszik a munkájukat, és megpróbálja félrevezetni őket és rajtuk keresztül a világ közvéleményét. Ezt Kovács László külügyminiszter nyilatkozta az MTI-nek telefonon Zágrábból, tegnap este.
A Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma nem tervezi az iraki magyar nagykövetség létszámának csökkentését, de szükség esetén készen áll arra, hogy megtegye a kellő intézkedéseket – mondta a tárca helyettes szóvivője. Kohári Lajos beszámolt arról, hogy jelenleg öten dolgoznak a bagdadi nagykövetségen, más Irakban tartózkodó magyar állampolgárról nem tudnak.
***
Powell bizonyítékai:
1. Irak folyamatosan megtévesztette a fegyverzetellenőröket.
2. Irak nem adta fel nukleáris programját.
3. Irak 1200 kilométeres hatótávolságú rakétán dolgozik.
4. Irak bakteorológiai és vegyi fegyverekkel rendelkezik.
5. Irak évtizedek óta támogatja a nemzetközi terrorizmust.
6. Irak hónapok óta menedéket nyújt az al-Kaida tagjainak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.