Újabb gázáremelés

A májusi jelentős (a lakossági fogyasztóknak tizenkét százalékos, az ipari és kommunális fogyasztóknak tizenöt százalékos) gázáremelés után lehet, hogy még az idén, de jövő januártól biztosan újabb drasztikus áremelés lesz. Jövő héten kerül a parlament elé az új gáztörvény tervezete, amely az importár alapján szabályozza majd az árképzést.

Mayer György
2003. 02. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kész az új gáztörvény tervezete, amely szerint az árképzés alapja a vezető piaci ár, vagyis a hazai igény 75 százalékát jelentő importföldgáz ára lesz. Az új árképzés bevezetésével a jelenlegihez képest jelentős, a lakosságot is érintő áremelés fog bekövetkezni. Ennek ellensúlyozására a tárca egy kompenzációs rendszer bevezetését tartja szükségesnek, amelyet május 15-ig kell kidolgozni. Ez alapján a lakossági fogyasztókat érintő áremelés mértékét az infláció alatt lehetne majd tartani – mondta Hatvani György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára egy tegnapi konferencián. Mint jelezte: a jövő héten kerül a parlament elé a törvény tervezete, amelyet még tavasszal elfogadhat a T. Ház. Mindez azért is lényeges, mert a jelenlegi kettős szabályozás – amely a nagyfogyasztókat hátrányosan érinti – se nem EU-, se nem piackonform. Az elképzelések szerint az új gáztörvény 2004. január 1-jétől lép hatályba, és ekkortól kezdődik a részleges, első lépésben 41 százalékos piacnyitás is. Hatvani György szerint kritikus a hazai gázhelyzet, mert a nagynyomású hálózat technikai és műszaki állapota, valamint a szűkös tárolókapacitások miatt nem garantált az ilyen hideg időjárásban a biztonságos és folyamatos ellátás. Az árnak ugyanis biztosítania kell a fejlesztési lehetőségeket is, mert enélkül komoly gondokkal nézhet szembe a Mol Rt.
A február elsejei villamos energiai áremelésekről szólva az államtitkár elmondta: azért volt szükség az inflációt lényegesen meghaladó áremelésre, mert a Magyar Energia Hivatal érvényes ár-felülvizsgálati eljárása szerint rendezni kellett a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. korábbi árképzésből származó, 50-70 milliárd forintos veszteségét is. Enélkül az MVM akár csődbe is juthatott volna, ez pedig a teljes közüzemi piac, így a lakossági ellátás összeomlását eredményezné. A villamos energiai piac januári megnyitása már az uniós direktíváknak megfelelő, ám csak egy lehetőséget biztosít a feljogosított nagyfogyasztóknak, hogy kilépjenek a szabadpiacra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.