Mint emlékezetes, Franciaország hevesen ellenezte az iraki fegyveres beavatkozást, s ennek következtében az amerikai–francia kapcsolatok történelmi mélypontra zuhantak. Washington most azt fontolgatja, hogy a NATO egyik alapítóját ellehetetleníti a katonai szervezeten belül.
Franciaország biztonságpolitikai ellehetetlenítésének legbiztosabb módja az lehet, ha a szövetség legfontosabb döntéseit az észak-atlanti tanács helyett – amelyben a NATO mind a tizenkilenc tagja képviselteti magát – a jövőben a védelmi tervezőbizottság elé terjesztenék, amelynek munkájában Franciaország 1966 óta nem vesz részt.
Az AP amerikai hírügynökség értesülése szerint a washingtoni tisztségviselők egyelőre valamilyen középutas megoldást keresnek. „Kötéltáncuk” nagyrészt azt a megosztottságot tükrözi, amely a Bush-kormányzatban alakult ki egyfelől a Párizs megbüntetését sürgető védelmi tárca, illetve Dick Cheney alelnök hivatala, másfelől pedig a külügyminisztérium között. Utóbbi azzal érvel, hogy nemzeti érdek szempontjából fontos volna fenntartani a munkakapcsolatot az Egyesült Államok egyik legrégibb szövetségesével. Colin Powell külügyminiszter egyetlen szóval – „igen” – válaszolt arra a kérdésre, hogy Franciaországnak számolnia kell-e valamilyen következménynyel.
Egy Pentagon-beli forrás szerint az amerikai védelmi tárcánál élénk tárgyalások folynak a Franciaország elleni „megtorlás” módjáról. Felmerült az is, hogy a kérdést kezeljék úgy, mint Kína esetében – az ázsiai országgal Washington megszakította a katonai kapcsolatokat, miután 2001 áprilisában egy kínai vadászgép összeütközött egy amerikai kémrepülőgéppel.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben