Egyre népszerűbb a hobbikertészet

2003. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai vetőmagpiacot Marton Ferenc, a Rédei Kertimag Vetőmag-kereskedelmi Rt. igazgatója három részre osztja: profi, félprofi és hobbi szegmensre, bár a vállalat leginkább csak a hobbikertészek számára készíti a tasakolt vetőmagvait. A piac sajátosságairól az igazgató elmondta: a zöldségvetőmagok egy részét külföldön termeltetik, de a hungarikumnak számító zöldpaprika-, vöröshagyma-, zöldborsó- és az uborkafajok felveszik a versenyt a külföldi cégek vetőmagfajtáival.
Az igazgató szerint ma a hobbikertészkedés esetében el kell felejteni azt a több évtizedes szemléletet, miszerint megéri-e vagy sem, hiszen mint minden más szabadidős tevékenységnél, ez esetben is az élmény, a kikapcsolódás a lényeg, és a saját magunk által „ellenőrzött” termelés. A részvénytársaság is inkább a díszkertek vonalát igyekszik erősíteni, már csak azért is, mert az eladási statisztikák alapján a zöldségvetőmagok aránya némileg csökken, miközben egyre nő a virág- és a fűmageladások aránya. Ennek köszönhetően a cég közel 150-féle és -fajta virág vetőmagkínálatát kétszáz fölé szeretnék emelni, és nyitni szeretnének az áttelelő madarak etetésére szolgáló magkeverékek felé is. Mivel a vásárlási kedv időjárásfüggő, a hobbikertészet csak akkor indul meg, ha jó az idő. A szezon a hűvös időjárás miatt egy–másfél hónapos késésben van. A vetőmagkínálat felhígulása miatt a cég elsősorban szakboltokban értékesíti termékeit. A vállalat által forgalmazott vetőmagok ára egy kicsit magasabb, mint máshol, de a tasakok töltőtömege nagyobb, és igényesebb fajták vetőmagvait csomagolják – tette hozzá Marton Ferenc.
A trendekről az igazgató elmondta:, népszerűek borsócsaládjaik, egy tasakban árusítják a különböző érési idejű fajtákat. Nagyon keresettek a „Nagymama konyhakertje” sorozatban forgalmazott zöldbabfajták és a zöldségkülönlegességek, mint például a csúcsos karfiol, a madársaláta, a cikória vagy a gumós kömény, de népszerűek a fűszernövények és a balkonon, erkélyeken termeszthető növények is. Felfutóban vannak a csíranövények is, amelyek azért kapták ezt a nevet, mert a magok kicsíráztatva különböző saláták alkotóelemeit képezik. Ide tartozik a szója, a búza, a retek, a meténg és a zsázsa. Hozzátette, a virágok közül a hagyományos hazai fajták, az úgynevezett parasztkertek virágait is újra felfedezik, amelyek az éghajlatunkhoz is alkalmazkodtak. Ilyen virág például az oroszlánszáj (tátika), a törpedália, a szarkaláb vagy éppen a törökszegfű.
***
Virágünnep, Mesekert.
Április 25–27-én rendezik meg a Szent István Egyetem Budai Arborétumában a Dísznövény 2003 szakkiállítást és vásárt. Az arborétum területén szigorúan csak a dísznövényekhez és a kertészkedéshez szorosan kapcsolódó kiállítók kapnak helyet, a rendezvény ideje alatt azonban a szervezők lezárják a Ménesi út egy részét, és a Mesterek utcájává alakítják, ahol ipar- és népművészek állítják ki portékáikat. A szervezők gondoltak a gyerekekre is, akiknek igazi mesekertet rendeznek be, ahol a kicsik gyakorolhatják a kertészkedés rejtelmeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.