A hazai vetőmagpiacot Marton Ferenc, a Rédei Kertimag Vetőmag-kereskedelmi Rt. igazgatója három részre osztja: profi, félprofi és hobbi szegmensre, bár a vállalat leginkább csak a hobbikertészek számára készíti a tasakolt vetőmagvait. A piac sajátosságairól az igazgató elmondta: a zöldségvetőmagok egy részét külföldön termeltetik, de a hungarikumnak számító zöldpaprika-, vöröshagyma-, zöldborsó- és az uborkafajok felveszik a versenyt a külföldi cégek vetőmagfajtáival.
Az igazgató szerint ma a hobbikertészkedés esetében el kell felejteni azt a több évtizedes szemléletet, miszerint megéri-e vagy sem, hiszen mint minden más szabadidős tevékenységnél, ez esetben is az élmény, a kikapcsolódás a lényeg, és a saját magunk által „ellenőrzött” termelés. A részvénytársaság is inkább a díszkertek vonalát igyekszik erősíteni, már csak azért is, mert az eladási statisztikák alapján a zöldségvetőmagok aránya némileg csökken, miközben egyre nő a virág- és a fűmageladások aránya. Ennek köszönhetően a cég közel 150-féle és -fajta virág vetőmagkínálatát kétszáz fölé szeretnék emelni, és nyitni szeretnének az áttelelő madarak etetésére szolgáló magkeverékek felé is. Mivel a vásárlási kedv időjárásfüggő, a hobbikertészet csak akkor indul meg, ha jó az idő. A szezon a hűvös időjárás miatt egy–másfél hónapos késésben van. A vetőmagkínálat felhígulása miatt a cég elsősorban szakboltokban értékesíti termékeit. A vállalat által forgalmazott vetőmagok ára egy kicsit magasabb, mint máshol, de a tasakok töltőtömege nagyobb, és igényesebb fajták vetőmagvait csomagolják – tette hozzá Marton Ferenc.
A trendekről az igazgató elmondta:, népszerűek borsócsaládjaik, egy tasakban árusítják a különböző érési idejű fajtákat. Nagyon keresettek a „Nagymama konyhakertje” sorozatban forgalmazott zöldbabfajták és a zöldségkülönlegességek, mint például a csúcsos karfiol, a madársaláta, a cikória vagy a gumós kömény, de népszerűek a fűszernövények és a balkonon, erkélyeken termeszthető növények is. Felfutóban vannak a csíranövények is, amelyek azért kapták ezt a nevet, mert a magok kicsíráztatva különböző saláták alkotóelemeit képezik. Ide tartozik a szója, a búza, a retek, a meténg és a zsázsa. Hozzátette, a virágok közül a hagyományos hazai fajták, az úgynevezett parasztkertek virágait is újra felfedezik, amelyek az éghajlatunkhoz is alkalmazkodtak. Ilyen virág például az oroszlánszáj (tátika), a törpedália, a szarkaláb vagy éppen a törökszegfű.
***
Virágünnep, Mesekert.
Április 25–27-én rendezik meg a Szent István Egyetem Budai Arborétumában a Dísznövény 2003 szakkiállítást és vásárt. Az arborétum területén szigorúan csak a dísznövényekhez és a kertészkedéshez szorosan kapcsolódó kiállítók kapnak helyet, a rendezvény ideje alatt azonban a szervezők lezárják a Ménesi út egy részét, és a Mesterek utcájává alakítják, ahol ipar- és népművészek állítják ki portékáikat. A szervezők gondoltak a gyerekekre is, akiknek igazi mesekertet rendeznek be, ahol a kicsik gyakorolhatják a kertészkedés rejtelmeit.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert