Hans Blix, az ENSZ fegyverzetellenőreinek (UNMOVIC) vezetője az amerikai és a brit félnek dokumentumok meghamisítását vetette szemére a BBC-nek nyilatkozva. A két ország ily módon akarta bizonyítani a közvélemény előtt, hogy Irak tiltott fegyverekkel rendelkezik – mondta. A svéd diplomata keserűségének adott hangot amiatt, hogy amerikai illetékesek megpróbálták lejáratni munkatársait, amikor azt állították a sajtó nyilvánossága előtt: az UNMOVIC eltitkolja az iraki felderítő robotrepülőgépre vonatkozó információkat a Biztonsági Tanács elől. A Fehér Ház elutasította a világszervezet fegyverzetellenőreinek a visszatérését Irakba. Ari Fleischer szóvivő tegnap leszögezte, hogy az Egyesült Államok és koalíciós szövetségesei vállalják a tömegpusztító fegyverek leszerelésének feladatát.
Franciaország tegnap az Irak elleni szankciók azonnali felfüggesztését javasolta arra az időre, amíg a Biztonsági Tanács saját határozatainak megfelelően végleges döntést hoz feloldásukról. Jean-Marc de la Sabliere francia ENSZ-nagykövet a Biztonsági Tanács zárt ajtók mögött tartott tanácskozása után közölte, hogy a szankciók végleges feloldásáról a fegyverzetellenőrök jelentése alapján kellene döntenie az ENSZ BT-nek. A nagykövet azt is indítványozta ugyanakkor, hogy egyelőre hagyják meg az ENSZ hatáskörében az iraki kőolajbevételeket és az ország importját ellenőrző „olajat élelmiszerért programot”, amelyet hozzáigazítanának az ország szükségleteihez.
A Katarban állomásozó amerikai középső parancsnokság tegnap megerősítette Szaddám Huszein megbuktatott iraki elnök egyik vejének, Dzsamál Musztafa Abdalláhnak letartóztatását.
Politikai feszültségek jellemezték az iraki síiták szent városában tegnap rendezett vallási ünnepségeket, miután a síiták több vezetője biztonsági megfontolásból nem jöhetett el Kerbelába. Mohamed Bakr al-Muszavi, a szomszédos Kuvait síita vezetője nyomatékosan óva intette a több tízezer zarándokot a bukott iraki államfő, Szaddám Huszein hívei által tervezett merényletektől – írta a dpa. Az iraki síiták 25 év után először vonulhattak szabadon Kerbelába, hogy megemlékezzenek mélyen tisztelt imámjukról, Huszeinről, Mohamed próféta vejének, Alinak a fiáról. Az idei megemlékezéssel párhuzamosan a síiták az általuk gyűlölt Szaddám bukását is megünneplik. A ceremónia alkalmával Amerika-ellenes jelszavak is elhangzottak a zarándokok szájából. A vonuló síiták figyelmeztették az Egyesült Államokat, hogy „ha itt marad, meg fogja bánni”, egyúttal pedig éltették az iszlám síita és szunnita ágát, valamint az „iszlám uniót”. A dpa tudósítója várhatónak nevezte a Washington-ellenes érzelmek fellángolását, különösen azok után, hogy Jay Garner nyugalmazott amerikai tábornok, az iraki átmeneti kormányzat vezetője hétfői bagdadi megérkezésekor ügyet sem vetett az iraki törzsi vezetők által kiválasztott megbízottakra.
A tábornok egyébként tegnap az iraki politikusok közül elsőként a Kurdisztáni Hazafias Szövetséget (PUK) vezető Dzsalál Talabánival találkozott Észak-Irakban. Talabáni szervezete a Maszúd Barzáni vezette Kurdisztáni Demokratikus Párttal (KDP) együtt ellenőrzi iraki Kurdisztánt. A két kurd szervezet hétfőn Erbílben tartott ülése után bagdadi találkozóra szólította fel a legnagyobb iraki ellenzéki pártok képviselőiből álló vezető testületet, amely februárban alakult Szaláhaddínban. Az ezen a tanácskozáson létrehozott hatfős vezető testületet a Szaddám Huszein utáni kormány magjának szánja az iraki ellenzék. A vezetőségben Barzánin és Talabánin kívül Ahmed Csalabi, az Iraki Nemzeti Kongresszus vezetője, Adnán Pacsacsi független politikus – aki az 1960-as években Irak külügyminisztere volt –, Abdel-Azíz al-Hakím, az iráni székhelyű Iraki Iszlám Forradalom Legfelső Tanácsa (SCIRI), a legnagyobb síita ellenzéki mozgalom képviselője és Ijád al-Alavi, az Iraki Nemzeti Egyetértés küldötte kapott helyet.
A Moheet című arab internetes újság szerint az amerikaiak eddig 65 millió dollárt költöttek az új iraki tankönyvek megírására és kinyomtatására, miután segítséget kértek az Egyesült Államokban élő iraki bevándorlóktól. Amerika az afganisztáni oktatásügyi politikához hasonlóan arra törekszik Irakban is, hogy megváltoztassa a korábbi tananyagokat, amely ellen sok arab szakértő emelte fel a hangját, közöttük az Iszlám–Amerikai Kapcsolatok Szervezetének (CIR) elnöke is.
***
Örömünnep helyett fosztogatások.
Bilál Al-Haszan újságíró az arab As-Sark Al-Awszat napilap hasábjain azt írja, hogy az elmúlt tíz évben a világ diktatórikus rendszereinek a bukása két felvonásból állt. Az elsőben az utcára tóduló tömegek tüntetéseinek hatására megbukott a rendszer, míg a másik felvonás szerint a rendszer megbukását követően tódulnak hatalmas tömegek az utcákra. Ami azonban Irakot illeti, egyik említett felvonás sem történt meg, hanem egy idegen, az arab államok által gyűlölt hatalom, az Egyesült Államok buktatta meg Szaddám Huszein rezsimjét. Tömegek örömünnepe helyett fosztogatások követték az iraki rendszer bukását, és úgy látszik a megszállók nyilatkozataiból, hogy egy történelmi város kifosztása beletartozik az amerikaiak szabadságról alkotott elképzeléseibe, hiszen nem tettek semmit ennek megállítására. Sőt, még támogatták is, tehát minden bizonnyal ezeket a cselekményeket határozták meg a demokrácia Irakba való bevezetésének előkészítéseként. (A. M. F.)

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben