Ma összeül az olajkartell

Ma Bécsben ülésezik az OPEC elnöksége. Előzetes hírek szerint nem várható jelentős változás a tagországok olajkitermelésében, amelyek – szakértők szerint – eddig is napi másfélmillió hordóval több olajat termeltek ki, mint amennyit az OPEC saját kvótaként megszabott. A nem OPEC-tag Oroszország kormánya tegnap arról döntött, hogy 2004 és 2006 között növeli az exportját.

2003. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajtókonferencián jelentette ki tegnap Bécsben az OPEC elnökségi ülésére érkező szaúd-arábiai olajminiszter Ali al-Naimi, hogy az OPEC kiegyensúlyozott olajpiacot akar, és az árcélja továbbra is a hordónkénti 25 dollár. – A mai értekezletnek az a célja, hogy szavatoljuk az árak hordónkénti 22–28 dolláros ársávját – mondta az OPEC legnagyobb termelőjének minisztere. – Senki sem szeretné, hogy az árak összeomoljanak – fogalmazott Ali al-Naimi, aki szerint „nagy piros pont” jár az OPEC-nek, amiért tartotta magát korábbi ígéretéhez és nem engedte elszabadulni az árakat. Naimi hangsúlyozta, hogy nem volt árrobbanás, sőt, az utóbbi hónapban, éppen az iraki háború kezdete óta, csaknem harminc százalékkal csökkentek az árak, nem utolsó sorban az OPEC-tagok többtermelése miatt.
Arra a kérdésre, hogy van-e jelenleg túltermelés az olajpiacon, a szaúdi olajminiszter nem adott érdemi választ. Azt mondta, hogy nem tudja, de azért érkeztek Bécsbe, hogy ma kiderítsék. Szakértőkre hivatkozva az MTI azt közölte viszont, hogy az OPEC kvótakötelezett tagjainak jelenlegi termelése napi 1,5 millió hordóval haladja meg a legutóbb februárban megemelt, napi 24,5 millió hordós összkvótát.
A kvóta mai megállapításáról sem nyilatkozott egyértelműen a szaúdi olajminiszter, azt viszont kijelentette, hogy a kitermelési szintek megállapításánál óhatatlanul szem előtt tartják az atípusos tüdőgyulladás (SARS) légiforgalomra gyakorolt negatív hatását, merthogy a nemzetközi olajkereslet nyolc–tíz százaléka tudható be a repülőbenzin-gyártásnak.
A világ legnagyobb olajexportőre, Oroszország kormánya tegnap egyértelmű határozatot hozott kitermelési kvótájáról. Eszerint 2004 és 2006 között növelik a külpiacokra szánt olajmennyiséget, ha az Ural típusú nyersolaj ársávja hordónként 18,5–23 dollár marad. Oroszország nyersolajkivitele 4,34 millió hordót tehet ki naponta az idén a tavalyi 3,77 millió hordó után. Az orosz kormány két forgatókönyvet dolgozott ki a költségvetést döntően befolyásoló olajexportra. Mindkét forgatókönyv az Ural típusú nyersolaj 2003. évi 25,5 dolláros hordónkénti árából indul ki. Az Ural ára 2002-ben 23,7 dollár volt. (Jelenleg az Ural fekete-tengeri kikötői ára 23,18–23,20 dollár között mozog).
A tervek szerint Oroszország a nyugati országokba és a volt szovjet köztársaságokba irányuló kivitelét napi 4,38–4,64 millió hordóra növelheti 2004-ben, amennyiben az Ural ára a 18,5 és 22,5 dollár között mozog.

Az ellenzett és üdvözölt fúzió.
Politikai vihart korbácsolt Oroszországban a Jukosz és a Szibnyeft cégek fúziós szándéka. A kommunista párt ellenezte a tervezett lépést, Mihail Kaszjanov miniszterelnök viszont az orosz bányászat további nemzetközi erősödéseként üdvözölte az egyesülést. A szaúdi olajminiszter, Ali al-Naimi is megszólalt az ügyben mondván, hogy ez jó hír, mert az olajkutatásba és -feltárásba több lesz a beruházás, és ettől meghosszabbodik az olajfelhasználás korszaka. – Mindnyájan tovább maradhatunk az üzletben – érvelt a szaúdi olajminiszter. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.