Több oldalról is nyomják lefelé a világgazdaság növekedését – állítja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Gazdasági kilátások című jelentése. A tegnap publikált tanulmány szerint a geopolitikai egyensúly megtörése következtében, valamint a sorozatos egészségügyi problémák miatt a világgazdaság csak lassan emelkedhet ki abból a gödörből, amibe az utóbbi nyolc hónap alatt esett.
Az évente két alkalommal közzétett jelentés szerint az OECD-tagországokban az idén átlagosan 1,9 százalékos gazdasági növekedésre lehet számítani. A jóslat meglepő, hiszen tavaly ősszel még 2003-ra 2,2 százalékos fellendülést vártak. A jövő évre már 3 százalékos javulást vár a szervezet, de hozzátette, hogy az esetleges újabb katonai fellépés tovább ronthatja a kilátásokat. A globális világgazdaság idei kilátásait röviden a „nem látványos fellendüléssel” minősítette – ez a legvalószínűbb forgatókönyv – írta az MTI–ECO.
Az OECD szerint a jelenlegi és a kilátások szerinti gazdasági állapotok azt mutatják, hogy az Európai Központi Banknak (ECB) lassan kamatot kell csökkentenie. A jelentés rámutatott, hogy minél hamarább adja be derekát az ECB, annál jobb lesz, de feltétlenül meg kell hagyni a központi bank szuverenitását. Az OECD jelentése egyben azt is megelőlegezi, hogy az ECB a következő hónapokban minimum 0,5 százalékos kamatvágást realizál, s ezzel hozzájárul az európai közösség gazdaságának stabilitásához.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre