Úgy tűnik, hogy a koncepció valóban kiüríti az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. tartós állami tulajdonú portfóliójába tartozó elemeitől a szervezetet s azon keresztül az államot.
Ez pedig azt jelenti, hogy mindössze 37 társaságot tart meg hosszú távon az ÁPV Rt. a jelenlegi 167-tel szemben. Mindezt azzal indokolja, hogy a 37 tartós állami tulajdonban maradó vagyon kezeléséhez szükséges forrásigényt kizárólag a többi társaság privatizációjából befolyó pénzből tudja biztosítani. Illetve a vállalkozói vagyon értékesítése azért szükségszerű, mert – koncepciójuk szerint – a magángazdaság hatékonyabban tudja megvalósítani a megmaradó erőforrások működtetését.
Mint ismert, az ÁPV Rt. üzleti tervéről már több napilap is közölt részleteket, amely szerint a cég vagyonkezelésében az üzleti típusú döntések a korábbi gyakorlathoz képest nagyobb szerepet kapnak. A veszteségek finanszírozására nem, vagy a korábbihoz képest csak jóval kisebb mértékben kerülhet sor. Ez az üzeti terv hangsúlyosan tartalmazta azt is, hogy módosítani kell a privatizációs törvényt az államháztartási, a közbeszerzésekről szóló, a kárpótlási és a költségvetési törvény egyes rendelkezéseinek módosítása mellett. Külön hangsúlyt kap az az érdemi változtatás, melynek nyomán a jövőben szerződés alapján az ÁPV Rt. bármely – így az MFB-hez tartozó – állami vállalkozói vagyon értékesítésével megbízható. E megbízáshoz nem kell sem közbeszerzési eljárás lefolytatása, sem egyéb versenyeztetés. Mindebből az következik, hogy komoly portfólió-átcsoportosítás valószínűsíthető ez év végéig az MFB Rt. vagyonelemeinek racionalizálása érdekében.
S bár a korábbi elképzelések szerint az igen szűk állami tulajdoni körben az erdőgazdaságok szerepeltek 100 százalékos állami tulajdonrésszel az 50 százalék+1 szavazatnyi tulajdoni arányú MVM Rt., a Magyar Posta és a Szerencsejáték Rt. esetében, mára ez úgy módosult, hogy az idén elindítják az agrárgazdasági társaságok magánosítását, megkezdik a Mol Rt., az Antenna Hungária, a Hungaropharma, a Nemzeti Tankönyvkiadó, a Malév, a Mahart, a Dunaferr és a Bábolna privatizálását is.
A vagyonkezelő 2003-ban 196,2 milliárd forint árbevételre számít, a portfóliójába tartozó társaságokból az ÁPV Rt.-re jutó adózás előtti nyereséget 12,5 milliárd forint körül várják. (Az eredeti tervek szerint 2003-ban 167 milliárd forint privatizációs bevétel szerepelt.) Ám ez a terv nem teljesíthető akkor, ha a Mol-részvények egy részét sem tudják értékesíteni. Az ÁPV Rt. múlt heti sajtótájékoztatóján ismertetettek szerint 37 cég marad tartós állami tulajdonban: 19 erdőgazdaság, a Tiszavíz Vízerőmű Kft., az Eximbank Rt., a MEHIB Rt. és a Szerencsejáték Rt. 100 százalékban, az MVM Rt., a Hitelgarancia Rt. és a Magyar Posta Rt. 50 százalék+1 arányban, a Herendi Porcelán Manufaktura Rt. és a Budapest Airport Rt. 25 százalék+1 részben, a Mol Rt., az OTP Rt., a Hungaropharma Rt., a Hungexpo Rt., a Zsolnay Porcelángyár Rt., a KAGE Rt., a Pick Szeged Rt., a Herz Szalámi Rt. és a CD Hungary Rt. 1 aranyrészvény erejéig lesz a vagyonkezelő tulajdona.
Az idei esztendőben az ÁPV Rt. portfóliójába tartozó cégek közül várhatóan tizenöt társaság 33 milliárd forint veszteséget halmoz fel, míg 93 állami tulajdonban lévő cég nyeresége elérheti a 92 milliárdot. A vagyonkezelő üzleti terve leszögezi: csak rendkívül korlátozott mértékben kerülhet sor veszteségtérítésre. Az előzetes adatok szerint az ÁPV Rt. hozzárendelt vagyonának összetétele az alábbiak szerint alakul: 497 milliárd forint a privatizálható vagyon értéke, 238 milliárd a tartós állami vagyon összessége, 2,6 milliárd a termőföld, 0,3 milliárd a vállalat, 49 milliárd pedig az egyéb (pl. készpénz) összege, és –77 milliárd forint a követelések-kötelezettség egyenlege. Eszerint a működő társaságok vagyona 735 milliárd forint, s mindez összesen 667,6 milliárdot tesz ki. Az üzleti terv leszögezi, hogy a hozzárendelt vagyon kiadásai nem haladhatják meg a 99 milliárd forintot. Ez az összeg folyó áron valamivel magasabb, mint a 2002. évi előirányzatok összessége, azonban az elképzelések szerint ebből az összegből kell az ÁPV Rt.-nek az MFB Rt. portfóliójának tisztítása végett az MFB részesedéseinek kivásárlására költenie. Az ÁPV Rt. szándékai szerint a tartalékból kivezetik a Mol 8,8 milliárd és a Richter 0,2 milliárd forint nyilvántartási értékű kisebbségi részvénycsomagját. (A Richter esetében ez azt jelenti, hogy kilencezer forint körüli beszámítási áron tartják nyilván a részvényeket, ami a tavaly év végi 14 500 és a jelenlegi 15 200 forint körüli beszerzési árhoz képest alulértékeltnek tűnik. Az kétségtelen, hogy nagy csomagban nehezebb a részvényeket eladni, amennyiben viszont a vagyonkezelő tőzsdei értékesítésben gondolkodik, úgy tűnik, 12-13 ezer forint körüli ár lenne reális. Ugyanez a szituáció áll fenn a Mol esetében is, ahol 3600 forint nyilvántartási áron számítják be a Mol-részvényeket, a jelenlegi 5400 forintos tőzsdei árhoz képest.)
Bár azt is tartalmazza a korábban ismertetett üzleti terv, hogy tőzsdei bevezetések és értékesítések esetén a részényjegyzési időpont meghatározása kulcsfontosságú. E folyamatban érintett társaság a Forrás Rt., és érintettek lehetnek az FHB Rt., illetve az Antenna Hungária Rt.
Az ÁPV Rt. menedzsmentje megállapította, hogy több társaság esetében a működés fenntartásának jelentős pénzügyi kockázatai vannak. Ezért a cégek privatizációja azt megelőző válságkezelési tevékenységet indokol. Ebbe a körbe tartozik a Bábolna Rt. és a Dunaferr Dunai Vasmű Rt. is. Ez utóbbiról elmondták, hogy a vasmű eladásából még az idén pénzt is szeretne látni a vagyonkezelő. (Ez a tény pedig 180 fokos fordulatot jelent ahhoz képest, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök a tavalyi választási kampány során még azt az ígéretet tette a vasmű dolgozóinak és a dunaújvárosiaknak, hogy nem adják el a Dunaferrt!) Ám ennek végrehajtását kétségessé teszi az a kicsi, de nem jelentéktelen tény, mely szerint az eredeti elképzelésekhez képest több mint két héttel később írták ki a Dunaferr privatizációs tanácsadói pályázatát is. A vasmű eredményei egyébként valamelyest javultak, hiszen 2002-re eredetileg 14 milliárd veszteséget tervezett, ezzel szemben 10-12 milliárd forint körül várható a veszteség összege, s az idén akár nullszaldóval is zárhatja az évet – véli a menedzsment.
Az ÁPV Rt. még ebben az esztendőben értékesíti a vagyonkezelő társaságait, így a Hajógyári Sziget Vagyonkezelő Kft.-t és a Belvárosi Irodaház Kft.-t, továbbá ingóságokat és ingatlanokat, amelyek közt szerepel az MTV-székház eladása is. Tavaly a konszolidált adatok szerint 23,4 milliárd forint veszteség jutott az ÁPV Rt.-re az egyes társaságok saját tőkére vetített állami tulajdon alapján. Az egyes társaságok nem konszolidált adatai szerint idén a tervezett veszteség 4,5 milliárd forint lesz, szemben a tavalyi 14,2 milliárddal. Az ÁPV Rt. az osztalékbevételekkel együtt idén 196,2 milliárd forint összbevételt tervez, míg tavaly ugyanez 21 milliárdot tett ki. Az ÁPV Rt. saját vagyontervének fő vonása, hogy 3,5 milliárd forintért értékesíti Pozsonyi úti székházát, majd bérleti szerződéssel működik tovább az épületben. További bevételként szerepel a Fehérvári úti ingatlan 194 millió forint összegű bérbeadása, és az egyéb bevételek között szerepel még gépjárművek értékesítése is, 20 millió forintos nagyságrendben.

A legtöbben csak 4 pontig jutnak – Ön mennyire ismeri Magyarországot?