Támogatja a terrorizmust és tömegpusztító fegyvereket tesztel – ismerős vádak magas rangú amerikai politikusok szájából, ám immár nem Irakra vonatkoznak, hanem Szíriára, mely a pesszimista előrejelzések szerint az Egyesült Államok következő célpontja lehet.
Az ügy kiemelt jelentőségét mutatta, hogy a bagdadi rezsim bukását, a katonai győzelmet követő napokban az amerikai védelmi miniszter, a külügyminiszter, majd maga az elnök is megszólalt. Donald Rumsfeld hírszerzési információkra hivatkozott abban a stílusban, mely akár hihetővé is teszi állításait, ám vádjai távolról sem voltak konkrétak. Iraki katonatisztek, a rendszer támaszai menekültek Damaszkuszba, Szíria nem akadályozta meg, hogy szír állampolgárok és mások a határon átjutva Irakba menjenek harcolni a szövetségesek ellen – állította. Majd a „nagybunkót” elővéve hozzátette: bizonyítékaik vannak arra nézve, hogy az utóbbi 12–15 hónapban a szírek vegyi fegyvereket teszteltek.
Rumsfeldet követően Powell lényegében megismételte a vádakat, hangsúlyozva, hogy Szíria már régóta szerepel a külügyminisztérium azon listáján, mely a nemzetközi terrorizmust támogató országokat sorolja fel. A sort az elnök zárta, aki a rá jellemző, vigyorra emlékeztető arckifejezéssel, újságírói kérdésre válaszolva nyilatkozott úgy, hogy „teljes együttműködést remélünk Szíriától”.
Vita ugyan zajlik arról, hogy milyen lépésekre készül Washington Szíriával szemben, történnek-e további szankciók, esetleg katonai akció, abban azonban senki sem kételkedhet, hogy az amerikai elit rendkívül rövid idő alatt új alanyt talált immár szokásosnak nevezhető vádjainak. Az amerikai retorikát ráadásul ismerős kontextusba helyezte az is, hogy néhány nap eltéréssel Ariel Saron izraeli miniszterelnök sorolta fel Szíriával kapcsolatos követeléseit.

Szívszorító, ahogy a szegedi sztársebész az utcán segít a rászorulóknak