Csonka versenytanács

Medgyessy Péterhez fordul a munkavállalói oldal amiatt, hogy a szakszervezetek többsége csak a sajtóból értesült az új érdekegyeztető fórum, a Versenyképességi Tanács (VT) létrejöttéről. Az érdekvédők kifogásolják, hogy a VT-be csak a kormánnyal nyíltan jó kapcsolatokat ápoló MSZOSZ kapott meghívást, ezért kérik a miniszterelnököt: más munkavállalói érdekképviseletek számára is tegye lehetővé a tanácsban való részvételt.

Bákonyi Ádám
2003. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csillag István hatáskörébe tartozik, hogy az állandó képviselettel rendelkező kormányzati szervek mellett az adott témáknak megfelelően milyen munkaadói, munkavállalói és egyéb érintett civil szervezeteket hív meg a VT-be – tájékoztatott a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. Közölték, a kormány a VT-t az ország versenyképességének javítására hozta létre, de azon túl, hogy az ebből a szempontból fontos kormányzati anyagokról, jogszabálytervezetekről véleményt formál, a fórumnak semmiféle döntéshozatali jogköre nincs.

– A tárca szakmai és formai hibákat tartalmazó válasza miatt Medgyessy Péterhez fordulunk segítségért, hogy állítsa vissza a tripartit érdekegyeztetésben kialakult szokásjogot – mondta lapunknak Palkovics Imre. A munkavállalói oldal soros elnöke szerint szakmaiatlan és elfogadhatatlan, hogy a munkavállalókat – így a versenyszféra egészét, a közüzemi területet és a közszférát – egyedül a kormánnyal nyíltan jó kapcsolatokat ápoló MSZOSZ képviselje. Bár a tárca állítása szerint a VT nem von el hatásköröket az Országos Érdekegyeztető Tanácstól (OÉT), Palkovics mégis tisztázatlannak tartja a két fórum kompetenciájának kérdését. – Nem tudjuk, hogy ugyanazon témákban a VT-ben vagy az OÉT-ban megfogalmazott véleményeket veszi-e figyelembe a kormány – hangsúlyozta Palkovics. A jövő évi adókról és járulékokról például már augusztus 15-én tárgyalt a VT, miközben ugyanezt a témát a kormány csak szeptember 16-án vitte az OÉT elé. Wittich Tamás, az MSZOSZ elnöke megkeresésünkre mindössze annyit mondott: a vitás kérdést a munkavállalói oldalon belül kívánják tisztázni.


A Munkástanácsok Országos Szövetsége elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormány figyelmen kívül hagyja a szociális partnerek adókkal és járulékokkal kapcsolatos javaslatait. A szakszervezeti konföderáció arra kéri Medgyessy Pétert: tisztázza a korábban meghirdetett „jóléti fordulatra” és a nemrég kifejtett, „jóléti államok megszüntetésére” vonatkozó ellentmondásos nyilatkozatait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.