Dugóvárost építünk

Csontos János
2003. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tillárom haj, az Árpád hídon / bedugult a forgalom. / Tegnap is bedugult, tillárom haj, / s holnap is így lesz, tudom… A nagy sikerű dalocskát Kern András művész úr szokta énekelni a rádió kívánságműsorában, s talán föl sem merül benne, hogy ez ugyanannak a Demszky Gábornak a városa, akit ő olyan feltétel nélkül támogat. A bugyutácska sláger kedélyes tónusban indul, ám ahogy araszolunk a Margit hídra, a Lánchídra és tovább, úgy emelkedik az énekes hangereje. S mikor mindennek a tetejébe – tillárom haj – a Lágymányosi hídon is bedugul a forgalom, Kern már szabályosan ordít. Az alkalmazott módszer ripacs, az elért hatás viszont frenetikus.

Egy minapi ellenzéki sajtótájékoztató a dugók fővárosának minősítette Budapestet; s aki próbál itt nap mint nap közlekedni, tanúsíthatja: ez korántsem politikai nagyotmondás. Kezdetben a nyári felújításokkal indokolták a forgalmi torlódásokat, később ez kiegészült a hóeltakarítás anomáliáival. Majd következtek az őszi és tavaszi zavarok, s jelenleg mind a négy évszakban, hétköznap és ünnepnap, minden napszakban azzal kell számolnia az autósnak, hogy egy elakadt járműoszlopban kell vesztegelnie. A zöldek szerint egyszerű orvosolni az akut helyzetet: ki kell tiltani a belvárosból (a radikálisabbak szerint a külvárosokból is) a gépjárműveket – legyen ez gyalogos metropolis, ahol jó levegőn, emberléptékű környezetben járnak-kelnek a városlakók. Idilli elképzelés – csak éppen Budapest nagyobbra duzzadt már annál, semhogy gyalogszerrel lehetne közlekedni benne. Hát gyalogoljon és kerékpározzon a közvetlen környezetében, s ha néha messzebbre igyekszik, vegye igénybe a tömegközlekedés szolgáltatásait – áll készen erre is a környezettudatos válasz. Ha mindenki így tesz, egy csapásra megszűnnek az áldatlan dugók…
Mi tagadás: rokonszenves elképzelés. Jó néhány európai város neki is állt megvalósítani. Az óvárosi utcák sok helyütt átalakultak korzóvá, a hangtalan és környezetbarát villamosok reneszánszukat élik, s előfordul az is, hogy a járókelő a város tulajdonában lévő biciklire pattanhat, amelyet egy adott zóna határain belül térítésmentesen vehet igénybe. Számos szimpatikus megoldást leshetnénk el a környező országokból is, Graztól Ljubljanáig. Csakhogy a gyalogosok paradicsomai mögött rendszerint ott a tudatos koncepció, a kiszolgáló infrastruktúra: legyen hol letenni az autót, legyen merre elkerülni a belvárost, ha különben semmi dolgunk nincs arrafelé. A várostervezés és városüzemeltetés az uniós országokban mindinkább egy logisztikai rendszerhez hasonlít: mint ahogy egy jó stratéga egy vonuló hadseregnek nemcsak a lőszerutánpótlását, hanem az élelmezését és esetleges visszavonulási útját is aprólékosan megtervezi, egy jó városvezetés sem elégedhet meg a hagyományos szerepekkel. Egy természetellenesen fejlődött metropolis esetében (ne feledjük: fővárosunkat már a Trianon utáni tízmilliós ország duzzasztotta megalomán Nagy-Budapestté) különösen nagy szükség van a leleményességre: a fantáziátlan urbanisztikai hozzáállás még a szinten tartást sem teszi lehetővé.
Demszky Gábor budapesti hatalomátvétele nem csupán a politikai rendszerváltozással, hanem a hazai motorizációs robbanással is egybeesett. A főváros úthálózatát negyedennyi járműre tervezték, miközben sem a régi, sem az új rezsim nem fordított elegendő gondot a Budapestet elkerülő körgyűrű gyors megépítésére. Egy kivételével nem épültek meg a szükséges Duna-hidak, a metróhálózat bővítése pedig mindeddig puszta pártpolitikai retorikának bizonyult. (Nem lepődnék meg, ha Demszky objektív okokra hivatkozva a négyes metró építéséből is óvatosan kihátrálna.) A főpolgármester négy éven át – a sajtószabadság lánglelkű zászlóvivőjének szerepe mellé a bűnös város védelmezőjének maszkját is felvéve a repertoárba – a polgári kormányra mutogatott; koncepciótlanságát Budapest ellenzékiségével takargatta. Legutóbbi kampányának fő üzenete is az volt: ha ő marad a főváros élén, lesz kormányzati hátszél, lesz tehát felvirágzás. Ő maradt a főváros élén, de a Medgyessy-kormányzat úgy viselkedik Budapesttel, hogy ahhoz képest az Orbán-éra valóságos aranykornak mondható. Az utóbbi esztendőben megrendszabályozott, a szocialista frakció által több ízben megtérdepeltetett Demszky a saját bőrén tapasztalhatja: a baráti bal ér-e annyit, mint a polgári jobb.

A koalíciós belvillongás azonban mára túljutott a balliberális berkeken: Demszky a minap drámai hangon jelentette be, hogy a kormányzat csődbe akarja juttatni a Budapesti Közlekedési Részvénytársaságot; azaz a kormányzati hátszél átalakult pusztító forgószéllé. Felismerését arra alapozta, hogy információi szerint a korábbi ígéretek ellenére nem szerepel az ország 2004-es költségvetési tervezetében az az összeg, amellyel a fővárosi tömegközlekedést az államnak támogatni volna ildomos. A hiányzó százmilliárdocska nagyobb summa, mint amit a négyes metróra szánt a kormány; s könnyen belátható, hogy az új földalattit is nehéz közlekedési sikertörténetnek beállítani, ha időközben szétmállik az a rendszer, amibe illeszkedhetne. Demszky vagy pénzt akar (fejkvóta formájában), vagy azt, hogy az állam egyszerűen vegye át és működtesse a BKV-t úgy, ahogy akarja. Utána a vízözön! Ezt az utóbbi javaslatot nyilván zsarolásnak szánta (a pazarló állam működését propagandaszintű fűnyíróelvvel ócsítani próbáló Medgyessyék nem vehetnek a nyakukba ilyen nyűgöt, egy ekkora gondosan felhalmozott csődtömeget); de nagy meglepetés érné, ha a kabinet kapna az alkalmon.

Gondoljunk csak bele, mi történne. A huszonhárom kerület (s jó néhány agglomerációs település) utcáin és villamossínein egy MÁV-hoz hasonló állami cég járművei közlekednének, amelyeket a kényelmes főváros hatóságként dirigálna. Ha úgy tetszik neki, engedné őket tömegközlekedni, de ha nem, akkor lezárná előlük a pályát. S mosná kezeit, miből finanszírozza ezt az alapszolgáltatást a feneketlen pénztárcájú állam bácsi.

Demszky irreális valóságszemléletét jól mutatja: mi történne, ha minden magyarországi város rátestálná helyi járatainak működtetését a központi költségvetésre. Hol van ilyenkor meganynyi magasztos liberális szempont: az önkormányzatiság szentsége, a sokat emlegetett szubszidiaritás elve? S mi szabhatna gátat annak, hogy a főváros a többi kényelmetlen, sok nyűggel járó szolgáltatást is lepasszolja? Működtesse csak az állam a kórházakat, iskolákat, színházakat! A Városház utca meg elkölti a beszedett adókat Duna-parti plázsra, Budapest Parádéra, tűzijátékra és más népszórakoztató missziókra.

A koncepciótlanság, a problémák tologatása megbosszulta magát, ám ennek a koalíciós önsorsrontásnak a budapestiek isszák meg a levét. A dilettantizmusnak pedig nincs határa: Demszky nem átall olyasmit sem kijelenteni, hogy a forgalmi torlódások ellen ő a Lánchíd lezárásával harcol. Szerinte attól jobb a helyzet, hogy a Lánchíd forgalma is a többi hídra zúdul. A korzóvá tett Lánchíddal csak az a gond, hogy nem sétahídnak konstruálták: a sűrű szerkezet miatt az úttestről nem látni rá a Dunára, csak a járdáról. (Kern András, figyelem: egy strófát kihúzni a dalból.) A sétálóutcát kapott Gresham meg Medgyessy után Demszkynek is igazán utalhatna némi jutalékot…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.