Elhunyt a nagy magyar tudós, Teller Ede

Elhunyt amerikai otthonában a világhírű magyar atomfizikus, Teller Ede. A hidrogénbomba atyjaként emlegetett tudóst, akinek számos fizikai-kémiai felfedezés is a nevéhez fűződik, kilencvenöt éves korában a kaliforniai Stanfordban érte a halál kedden. A tudós aznap részt vett volna a Kaliforniai Egyetem róla elnevezett oktatási központjának avatásán. Tellert elsősorban a nukleáris robbanóanyagok fejlesztése és az Egyesült Államok védelme érdekében vállalt jelentős szerepe tette ismertté, amelynek sokak szerint egyenes következménye volt a szovjet rendszer összeomlása.

2003. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyetemes és magyar tudomány egyik legnagyobb alakja 1908. január 15-én született Budapesten, s már egészen fiatalon megnyilvánultak különleges képességei a természettudományok terén.
*
Apja hamar felismerte tehetségét, és ezért korán összeismertette őt a nála néhány évvel idősebb Neumann Jánossal, Szilárd Leóval és Wigner Jenővel. Bár a fiatal Tellert elsősorban a matematika érdekelte, apja a kereseti lehetőségek miatt a Budapesti Műszaki Egyetem vegyészmérnöki karára irányította, majd 1927-től Karlsruhéban folytatta tanulmányait, ahol Herman Mark kvantummechanikáról szóló előadásai hatására úgy döntött: fizikus lesz. Egy év múlva Münchenbe került a kvantummechanika híres tudósa, Sommerfeld mellé. Sokáig nem tanulhatott tőle, mert nem sokkal később Budapesten baleset érte, s elvesztette lábfejének egy részét. Ősszel Lipcsébe került, ahol Werner Heisenberg, a kvantummechanika megalkotója lett a professzora, nála doktorált huszonkét évesen. Rockefeller-ösztöndíjjal került Niels Bohr mellé Koppenhágába. Itt kötött barátságot a Leningrádból emigrált George Gamow-val, akit nem sokkal később a Washington Egyetemre hívtak professzornak. Gamow kikötötte: csak akkor vállalja az állást, ha Tellert is viheti. – Ez az ember mindent tud! – mondta róla. Teller Washingtonban kvantummechanikát oktatott, Gamow pedig magfizikát, közösen dolgozták ki például a termonukleáris magfúzió elméletét.

Albert Einsteint különös módon ismerte meg 1939-ben: Szilárd Leó nem tudott vezetni, ezért Tellert kérte meg sofőrnek, amikor Einsteinhez igyekezett egy Roosevelt elnöknek címzett levelet aláíratni. A levél és Pearl Harbor tragédiája meggyőzte az amerikai kormányt a chicagói atomreaktor létesítésének fontosságáról. Ennek beindítása után Los Alamosba hívták a hasadási atombomba konstrukciójának kidolgozására. Tellert ekkor már nem az atomok hasadása, hanem azok egyesítése foglalkoztatta, erre azonban csak akkor kapott lehetőséget, amikor 1949-ben a szovjetek is atombombát robbantottak. Truman elnök ekkor elrendelte a hidrogénbomba kifejlesztését. Az első robbantásra 1951-ben került sor. Teller lett az elnöke a második világháború után létrehozott amerikai Reaktorbiztonsági Bizottságnak, s ebben a minőségében rengeteget tett az atomreaktorok biztonságáért, évekkel előre jelezte a csernobili típusú reaktorok veszélyességét. Ezért és kutatási eredményeiért 1962-ben J. F. Kennedy elnök Fermi-díjban részesítette. Ekkoriban több elismerést kapott: 1958-ban Einstein-díjat és 1963-ban Robins-díjat. Tellernek a szovjet hatalom megdöntésében és a hidegháború békés síkon tartásában is fontos szerep jutott. Ő vette rá Ronald Reagent a Stratégiai védelmi kezdeményezés elnevezésű programra is. Az ilyen áron elért amerikai csúcstechnika késztette Gorbacsovot a fegyverkezési verseny feladására.

– Újjászületett magyarnak érzem magam – mondta, amikor 54 évi távollét után, 1990-ben először látogatott szülőföldjére. Ettől kezdve minden évben járt Magyarországon. 1993-ban Magyarokért emlékérmet nyújtottak át neki, 1994-ben kapta meg a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést, 1997-ben az első alkalommal kiosztott Magyarság Hírnevéért díjat, 2001-ben pedig elsőként neki ítélték oda az ismét bevezetett Corvin-láncot. Az idén júliusban George Bush amerikai elnök a legmagasabb amerikai polgári kitüntetést, az Elnöki Szabadság-érdemrendet adományozta neki.

Az elhunyt tudós haláláról megrendülve értesült az ország. Mádl Ferenc köztársasági elnök részvéttáviratban emlékezett meg a kiváló tudósról, akit a XX. század tudománya kiemelkedő személyiségének nevez. „Élete, munkássága, hite, a tudomány iránti alázata és elkötelezettsége tette őt e kor egyik főszereplőjévé. Neve kitörölhetetlenül szerepel az egyetemes történelem és a tudomány lapjain. Halálával pótolhatatlan veszteség érte a magyar nemzetet és a világot” – írja az államfő.
A Magyar Tudományos Akadémia főtitkára, Kroó Norbert is méltatta Teller Edét. Szerinte a tudós a Nobel-díjtól csak azért esett el, mert munkásságának egy része a nukleáris hidegháborúhoz kötődik. – Az ő társadalmi hatását Albert Einsteinével szinte azonosnak lehetne értékelni. Csodálatos ember volt, aki mindenhol, mindig közügyeket képviselt – fogalmazott.

Az MSZP-frakció közleménye hangsúlyozta: a tudós mindig szívén viselte országunk sorsát, magyarságát mindig büszkén vállalta, így munkásságával Magyarország hírnevét is öregbítette. Halálával az egész emberiséget pótolhatatlan veszteség érte, hisz a XX. század nagy fizikusgenerációjának utolsó tagját veszítettük el – vélik a szocialisták.

Teller Edében annak a fizikusgenerációnak az utolsó élő tagját tiszteltük, akik hírnevet szereztek a magyar tudománynak, akik hatalmassá, a tudás hatalmasává tették Magyarországot – fogalmaz a Fidesz elnöksége. Az ellenzéki párt szól arról is, bár Teller az USA-ban élt, magát mindig, mindenkor magyarnak vallotta, büszke volt gyökereire, nemzete kultúrájára, nyelvére, himnuszára. A Fidesz Teller Edét a tudomány és a magyarság apostolának nevezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.