Mit érezne ma Ady Endre Nagyváradon?

Stefka István
2003. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyvárad a lázas vágyakozások, akarások városa. A nyüzsgő-mozgó törekvésektől átvonalazott élet intelligens élet, s Nagyvárad sokkal intelligensebb, mint egy vidéki magyar városhoz illenék – írta 1901-ben, nagyváradi újságíróskodása idején Ady Endre. Ha az ember manapság ebbe a városba érkezik, óhatatlan, hogy ne kutassa, ne keresse a lepusztult régi szecessziós, neoklasszicista házak kapui mögött, avagy a még megmaradt fasorok mentén a tizenkilencedik század végi, huszadik század eleji hangulatot, a poros Partium megújulni vágyását. Az már történelem, hogy a nagyreményű, felvilágosultságért küzdő város fejlődését Trianon megakasztotta. Ady is érezhette ezt, amikor Madame Prétérite-hez írott levelében kifejti, hogy „… A Partium, Magyarország és Erdély századokon – vitás kiegyenlítője, e túlhaladt szerepében nem bírhatja sokáig. Hogy a tatár bennünket pusztított elejétől végig, hagyján, de ott maradtunk lerongyoltan néhány ezer éves, szép família egészen a mai napig... mi Partium-beli nemesek, szerintem a legszebb magyar fajta, kipusztulunk…”
Sajnos Ady Endre fájdalmas reménytelensége ma is kísért. A Partiumi Keresztény Egyetem szervezésében részt vehettem a II. Kárpát-medencei Nyári Egyetem kommunikációról szóló rendezvényén. A vajdasági, felvidéki, kárpátaljai és erdélyi fiatalokat nem is annyira a média, a sajtó függetlensége érdekelte, hanem inkább a kettős állampolgárság ügye, a státustörvény kiüresítésének háttere, okai és a szabad átjárás magyarországi lehetőségeinek esetleges szűkítése. Az egyik újvidéki hallgató azt fájlalta, hogy amikor a szerbek is végre hajlandók lennének biztosítani a kisebbségben élő magyaroknak a kettős állampolgárság megszerzését, a kormányon lévő magyar politikai erők akadályt gördítenek ez elé. Kárpátaljáról egy lány, aki egyébként a Partiumi Keresztény Egyetem hallgatója, annak a félelmének adott hangot, hogy a vízumkényszer megnehezíti az átjárást Ukrajnából Magyarországra. A székelyföldi, erdélyi fiatalokat az önazonossági problémák érdekelték, bár örültek annak, hogy a nagyváradi, partiumi egyetemmel létrejött Románia első önálló, magyar nyelven oktató egyeteme. Egy felvidéki történész-levéltáros pesszimistán látta a komáromi magyar nyelvű egyetem alapításának ügyét, sőt arról beszélt, hogy inkább Magyarországon telepedik le párjával, mert a státustörvényt Szlovákiában semmilyen formában sem fogják elfogadni. A magyar fiataloknak nincs jövőjük a magyarlakta területeken – vélte.
Az eszmecsere, ha tartalmában nem is, de hangulatában kicsit emlékeztetett a hetvenes évekbeli magyarországi nyári olvasótáborokra, Kállósemjénre és Felsőtárkányra, ahol fiatal írók, mint például Czakó Gábor, Mózsi Ferenc, Ratkó József, Veress Miklós, Szentmihályi Szabó Péter vezették be az olvasni vágyó fiatalokat a falu valóságos világába, a magyarság kevésbé propagált jeles íróinak műveibe.
Ott Nagyváradon, a sok értelmes, tanulni vágyó, kisebbségben élő magyar fiatal körében lehetett igazán megtapasztalni, hogy milyen fontos tett volt az Orbán-kormányzat részéről, amikor magyar támogatással megkezdhette működését 2000 decemberében a Partiumi Keresztény Egyetem magyar nyelven. A Kárpát-medence magyar nyelvű területeiről érkező 718 hallgató idén már tizennégy egyetemi szakképzésen vehet részt 144 egyetemi oktató segítségével. A társadalomtudományokon, a teológián, a filozófián, a közgazdaság-tudományon kívül lehet itt tanulni nyelveket, kereskedelmet, zenét, képzőművészetet. A teljes értékű egyetem most már csak azt várja, hogy megkapják a román államtól akkreditációjukat az általános agrárképzésre. Az egyetem szellemiségét áthatja az ökumenikus szellem, hiszen a Pro Universiate Partium Alapítvány két „alapembere” Tőkés László Királyhágó-melléki református püspök és Tempfli József nagyváradi katolikus püspök. A tanulmányaikat most kezdő diákok már az Arany János Kollégium új szárnyában is helyet kaphatnak, ahol a két- és négyágyas szobák, a korszerű önkiszolgáló étterem, az egyetemi könyvtár és az olvasótermek nemcsak komfortérzést nyújtanak, hanem a művelődés lehetőségét is megteremtik. Egyfajta bizakodás légköre hatja át az egyetemet, nem véletlen, hogy Kovács Béla, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora a 2003-as tanévet egy Márk (11, 24) evangéliumi idézettel kezdte: „Higgyétek, hogy mindazt, amiért imádkoztatok és amit kértek, megkapjátok és meg is adatik nektek.”
Talán Ady Endre is örülne, hogy Nagyvárad, a valamikori lázas vágyakozások, akarások városa az egyetemi ifjúság révén ismét életre kel, s az „intelligensek” városa lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.