Prodi vallott az Eurostatról

Hírösszefoglaló
2003. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság elnöke tegnap kijelentette, hogy álláspontja szerint az EU Statisztikai Hivatalát (Eurostat) érintő pénzügyi szabálytalanságok ügyében nincs helye a politikai felelősség felvetésének és így biztosok lemondatásának sem. Romano Prodi az Európai Parlamentben (EP) tartott meghallgatáson hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy nem kíván bizonyos következtetéseket levonni az ügyből.

Közölte, hogy az Eurostatnál mélyreható átszervezéseket hajtanak végre, és gondoskodni fognak arról, hogy a hivatal csakis a feladatkörének megfelelő tevékenységekkel foglalkozzon. Megerősítette, hogy előrehaladást kíván elérni az európai ügyészség intézményének létrehozásában, és meg kívánja tenni az ehhez szükséges törvényhozási javaslatokat.

Az elnök kiemelte, hogy a szabálytalanságok jórészt az általa vezetett testület 1999. szeptemberi hivatalba lépése előtti időszakra nyúlnak vissza. Az Eurostat felett közvetlen politikai felügyeletet gyakorló Pedro Solbes pénzügyi biztos pedig nem kapott megfelelő tájékoztatást a hivatal vezetőitől az ott folyó ügyekről – jelentette ki. Noha a szabálytalanságok a jelentések szerint évek óta tartottak, a bizottság csak idén tavasszal, az EU csalásellenes hivatalának (Olaf) egyik átirata alapján ismerte fel az ügy valódi súlyosságát. Ezt követően azonban intézkedett: fegyelmi eljárást indított az Eurostat három legmagasabb rangú vezetője ellen, beszüntette a szabálytalan kifizetéseket, és felbontotta az ezek alapjául szolgáló szerződéseket – mondta Prodi. Ami Solbest illeti, őt a hivatalba lépése után egyetlen olyan ügyről sem tájékoztatták, amelyek a részben már akkor folyó vizsgálatokban szerepeltek – hangoztatta az elnök, aki szerint, ha valakinek, a biztosnak nyilvánvalóan semmilyen érdeke nem fűződött a korábbi ügyek eltussolásához.

Reflektorfényben a kisebbségek
Az európai demokráciát fenyegető szélsőséges erők, a rasszizmus elleni küzdelem, az eutanázia, az őssejtkutatás, valamint a halálbüntetés eltörlése az Európa Tanácsban megfigyelői státussal rendelkező országokban és a nemzeti kisebbségek jogai lesznek az Európa Tanács parlamenti közgyűlése tegnap Strasbourgban kezdődő őszi ülésszakának legfontosabb témái. A tegnapi napirenden szerepelt az Európai Unió és az Európa Tanács együttműködéséről aláírandó szerződés, valamint előterjesztették az európai politikai pártok által benyújtott, a rasszizmus ellenes társadalmak megteremtését célzó chartáját. A jövő csütörtökig tartó ülésszak meghívottjai között van Medgyessy Péter miniszterelnök is. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.