Változó amerikai–orosz viszony

A terrorizmus elleni fellépés és az iráni nukleáris program állt az amerikai és az orosz elnök tegnapi tárgyalásainak középpontjában. George W. Bush és Vlagyimir Putyin Camp David-i megbeszélései alapvetően barátságos légkörben folytak, annak ellenére, hogy a két ország vezetése számos tekintetben különböző módon vélekedik a legfontosabb világpolitikai kérdésekről.

2003. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kétséges, hogy a két elnök közül jelenleg George W. Bush van a nehezebb helyzetben. Népszerűségi mutatói estek, az iraki válság politikai megoldása továbbra is várat magára. Az ellentmondásos stabilizáció közepette Washingtonnak nagy szüksége van arra, hogy Moszkva legalábbis ne ellenezze Irakkal kapcsolatos terveit. A tegnapi tárgyalásokon mindkét fél tisztában volt azzal, hogy mit köszönhet a másiknak – az oroszok támogatása nélkül akadályokba ütközne az amerikaiak afganisztáni jelenléte, másrészről viszont feltűnő Washington visszafogottsága a csecsenföldi rendteremtéssel kapcsolatban. Az iráni nukleáris programot az elmúlt években Oroszország „felügyelte”, Moszkva technikai segítsége mindmáig döntő fontosságú az iszlám köztársaság számára. Bush most azt szeretné elérni, hogy az oroszok hagyják sorsára az iráni programot, de a Kreml eddig nem mutatott erre hajlandóságot.
Oroszországnak és az Egyesült Államoknak is érdeke jelen pillanatban a két ország közötti szövetségesi viszony erősítése – írta George W. Bush amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök Camp David-i találkozója kapcsán a The Moscow Times című orosz napilap. A lap szerint Washington és Moszkva álláspontja egy fontos kérdésben mindenképpen különbözik, ez pedig az orosz dominancia helyreállítása a posztszovjet térségben. Eddig minden ilyen irányú orosz törekvést az amerikai érdekekkel ütközőnek értelmeztek Washingtonban, Oroszországot ugyanis nem tekintették valódi szövetségesnek. A közös álláspont kialakítása ezen a téren a legproblematikusabb, mivel az orosz elit jelentős része – Putyinnal ellentétben – ellenérzéssel viszonyul az Egyesült Államokhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.