Eladni készülnek a Szerencsejáték Rt.-t?

Érthetetlen a Szerencsejáték Rt. üzleti jelentésének ismeretében, hogy a kormány miért tervezi a vállalat részleges privatizációját. A cég egyike a legnagyobb magyar adófizető vállalatoknak, tavaly a befizetett költségvetési adó- és járulékkötelezettség az osztalékkal együtt meghaladta a 42 milliárd forintot. E héten 3,7 milliárd forint lehet a telitalálatos ötöslottó-szelvény tulajdonosának nyereménye.

Csákó Attila
2003. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokak szerint érthetetlen, hogy a kormány miért akarja részlegesen privatizálni a Szerencsejáték Rt.-t. Az elképzelések szerint a cég tartós állami tulajdonrészét a jelenlegi száz százalékról 50 százalék plusz egy szavazatra csökkentenék. Ezzel a kisebbségi részvénycsomagot el lehetne adni, bár ez nem lenne kötelező érvényű. A mostani elképzelés már a múlt esztendőben is szerepelt a költségvetési törvényjavaslatban, ám akkor a magánosítás gondolatát elvetették a képviselők.
A társaság 2002. évi üzleti jelentésében az alábbiak olvashatók: az üzleti eredmény 9,7 milliárd forint lett, több mint két és félszerese a 2001. évinek, s megközelítőleg 236 százaléka a tervezettnek. A 10,3 milliárd forintos adózás előtti eredmény ugyancsak jelentősen felülmúlta, gyakorlatilag megduplázta a tervekben foglaltakat, ami az előzetesen vártnál magasabb osztalék kifizetését tette lehetővé. A Szerencsejáték Rt. egyike volt a legnagyobb magyar adófizető vállalatoknak. A befizetett költségvetési adó- és járulékkötelezettség nagyjából 35,6 százalékkal volt magasabb, mint 2001-ben, s az osztalékkal együtt meghaladta a 42 milliárd forintot. A költségbefizetési kötelezettségek az adózott eredménnyel együtt a teljes szerencsejáték-árbevétel 44 százalékát tették ki. A Szerencsejáték Rt. a világon valószínűleg, de a fejlett európai lottótársaságokat tekintve mindenképpen egyedülálló különlegességgel, egy országosan megszervezett, saját értékesítő hálózattal bír.
Az EU-ban a szerencsejátékot szervező cégek vagy teljesen állami tulajdonban vannak – például a skandináv országokban és Németországban –, vagy a privát tőke által létrehozott vállalat koncesszióban végzi a játékszervezést. Ilyen van Angliában. Ezenkívül létezik magán- és állami tulajdonú vegyes vállalat is, mint például Spanyolországban vagy Ausztriában.
E héten idehaza 3,7 milliárd forintot vihet el az a szerencsés, aki helyesen tölti ki az ötöslottó-szelvényét, s rajta kívül nem lesz más nyertes. Ez hazánkban a mindenkori legnagyobb nyeremény, s jelenleg Európában is a legmagasabb. Ismeretes: Olaszországban nemrég 5,5 milliárd forintnak megfelelő euróval lett gazdagabb a főnyereményt elnyerő személy. Most a magyar után a legnagyobb nyeremény, 1,1 milliárd forintnak megfelelő font várja nyertesét Angliában, míg Olaszországban egymilliárd forintnak megfelelő eurónak örülhet a szerencsés. Idehaza a halmozódás jövő év márciusáig – mivel egy éven át – tarthat, s ekkorra a főnyeremény összege már elérheti a nyolcmilliárd forintot. Ha azonban ezt a pénzt addig sem vinné el senki, akkor 80-10-10 arányban szétosztják majd a négyes, hármas és kettes nyertes szelvények tulajdonosai között. Múlt héten 12,2 millió alapjátékot értékesítettek, s várhatóan ennél több játékot adnak el e héten. Megnőtt a külföldiek által vásárolt magyar szelvények száma, s a határ menti településeken a lottóturizmussal lehet találkozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.