Kommunista szombat a titkosszolgálatoknál

2003. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amidőn e sorokat írom, éppen a Magyar Televízió déli híradóját nézem. Sikeres vadgazdálkodás – látom a címet, s hallom a lelkes tudósítást. „Sikeres vadgazdálkodás” – ízlelgetem a jelzős szószerkezetet, hiszen megtudjuk: a kormányzati gazdaságpolitika és sikerpropaganda végre meghozta kései gyümölcseit. Sikeresen gazdálkodunk a vadakkal, csakúgy, mint az emberekkel, íme, itt van az élő cáfolata annak, hogy ha nincs hír, az a jó hír. A kormány a helyén van, mint negyvenvalahány esztendőn át mindig, amikor még nem árasztották el köz- és politikai életünket a szélsőségek – dőlhetünk hátra nyugodtan a fotelben.
Csupán huszonkilenc éve van annak, hogy a nagy embergazdálkodó, Bástya Béla elvtárs így szólott munkatársaihoz a titkosszolgálatoknál: „És mostantól kezdve legyen minden szombaton munka. Kommunista szabad szombat.” És ettől a pillanattól kezdve megszűnt az a lehetetlen állapot, hogy az ügybuzgó és amúgy is túlterhelt munkatársak hazavigyék a munkát hét végére, megbolygatva a család hét végi programját. Merthogy eladdig a rendes, valamirevaló ávós tiszt hétvégéit mindenfajta szélsőséges, reakciós elemek zavarták meg, hiszen a hétköznapokban megfáradt családfőnek haza kellett hurcolnia a faggatni- és vernivalót. Állítólag az igazságügyi szakaltisztek, akiket a pórnép hóhérnak hívott, szintén megtették szocialista felajánlásukat, ám a feljebbvalók nem járultak hozzá, hogy a kivégzésre váró delikvenseket otthon, fusiban intézzék el.
Akkori lapértesülések szerint a belső viták hatására született meg Bástya elvtárs salamoni döntése: verni, beszervezni szabad szombaton, de kivégezni nem. S lőn. A kommunista szombat, avagy ahogy most szokás mondani, a nyitás jegyében a titkosszolgálatok kapuit kitárták, hogy a proletárdiktatúra iránt elkötelezett munkatársak a hét végén is hódolhassanak munkaszenvedélyüknek. Nem volt persze mindenki előtt tárva-nyitva a titkosszolgálatok ajtaja. Egyesek morgolódtak: miért csak azokat lehet megverni szombaton, akik valutát segítettek átadni ismerőseiknek a nyugati rokonoktól? Miért csak a fiatalabb generációk ütlegelésben manifesztálódó meggyőzésére adott engedélyt Bástya elvtárs és az ő elvbarátai?
A sikeres és szelektív vad- és embergazdálkodást azonban a kommunista pártelit akkor is szem előtt tartotta. Csakis így történhetett, hogy Kondor Katalint, a közszolgálati Magyar Rádió későbbi elnökét egy verőfényes (vagy inkább -képes) kommunista szombati napon szervezték be 1974-ben a Népszava által publikált dokumentum szerint. Rejtett titkosszolgálati akcióval állunk szemben tehát, amikor maguk a titkosszolgálati verőlegények is csak majd harminc évvel az események után tudták meg, hogy hamisítatlan kommunista műszakot tartottak az ő hivatalos munkaszüneti napjukon. Mondhatni, magukon kívül voltak, Kondor Katalinnal egyetemben. Olyannyira magukon kívül voltak azon a már-már a tavaszt köszöntő februári szombaton, hogy saját magukon kívül talán csak a jeles állampárti intézmény portása tartózkodott az épületben. Aki szintén tartózkodott mindenfajta aláírástól. Csakúgy, mint nevezett Kondor Katalin.
Aki pedig kételkednék az iménti gondolatmenetben, s tamáskodna a pártállami titkosszolgálatok kommunista műszakjával kapcsolatban, annak szíves figyelmébe ajánljuk a Holdra elsőnek lépő Armstrong mondását: „Egy kis lépés az embernek, de óriási ugrás az emberiségnek.” Mert ez is egy kis hazugság volt egy lapnak a dokumentumok tanúsága szerint, de nagy meglepetés volt maguknak a titkosszolgálatoknak is. Még maguk a beszervezők sem tudtak róla, nem beszélve az állítólagos beszervezettről. Egyre erősödhet bennünk a gyanú: ez volt valójában az igazi titkos szolgálat, a valódi nagy titok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.