Németország az első NATO-tagállam, amely engedélyt kap arra, hogy orosz felségterületen keresztül bonyolítson le katonai csapatszállításokat. A mind politikailag, mind stratégiailag nagy jelentőségű tranzitmegállapodást a Jekatyerinburgban lezajlott Vlagyimir Putyin–Gerhard Schröder-találkozó során írták alá. A német ISAF-kontingens ennek megfelelően Oroszországon keresztül jut el Afganisztánba. Ellenszolgáltatásként Berlin háromszázmillió euróval támogatja az orosz flotta százhúsz atommeghajtású tengeralattjárójának a kiselejtezését.
A hatodik alkalommal sorra került kormánykonzultációk súlypontját gazdaságpolitikai témák képezték. Az energiaszektorban tervezett közös projektek költségei öszszesen másfél milliárd euróra rúgnak. Ebből ötszázmillió jut egy Moszkva közelében felépítendő hőerőműre és hétszázmillió egy nyugat-szibériai gázmező feltárására. A német küldöttség sajnálatára nem került sor azon szándéknyilatkozat aláírására, amely – hatmilliárd eurós költségvetéssel – a Keleti-tengerhez vezető földgázvezeték megépítését helyezi kilátásba. A kancellár annak a meggyőződésének adott kifejezést, hogy e mulasztást belátható időn belül bepótolják.
Gerhard Schröder különleges jelentőséget tulajdonított annak, hogy az iraki kérdésben a két ország állaspontja majdnem azonos. Berlinhez hasonlóan Vlagyimir Putyin is az ENSZ szerepének növelését szorgalmazza, fokozva a világszervezet befolyását Irak politikai és gazdasági újjáépítésében.
Ezúttal Jekatyerinburgban a harmonikus hangulathoz jelentősen hozzájárult az a jelenség, hogy a vendég lemondott a csecsenföldi helyzet meg a médiák elleni tekintélyuralmi intézkedések feszegetéséről, holott Oroszország e belpolitikai eseményei nem kerülik el Berlin figyelmét, és ismételten irritációkhoz vezetnek.

Magyar Péternek Lázár János adta meg a kegyelemdöfést