Immáron harmadik alkalommal tárgyaltak tegnap az Európai Unió tagállamai és a jövőre csatlakozó országok képviselői az EU jövendő alkotmányos tervezetéről. Az unió soros elnöki tisztét ellátó Olaszország részéről Franco Frattini külügyminiszter a tanácskozást követően közölte: az olasz elnökség a tagállamok véleményének meghallgatása után november végére akar előállni egy teljes körű, átfogó javaslattal az alkotmányos szerződés tervezetéről. Mint szavaiból kitűnt, a két legfőbb problémában, az Európai Bizottság létszámának, illetve a minősített többségű döntéshozatal számítási szabályainak kérdésében nem született előrelépés.
Ugyanakkor más témákban – igaz, olyan ügyekben, amelyekben eddig sem volt mélyre ható ellentét – „nagyfokú konvergenciát” tapasztalt az olasz elnökség. Így például a tagok támogatják, hogy a különböző miniszteri tanácsokban a döntéshozatal nyilvános legyen, ezzel is közelebb hozva a szervezetet az uniós állampolgárokhoz. Ott is közel állnak a nézetek, hogy ugyanezeket a tanácsokat „csoportos elnökségek” irányítsák.
Újságírók előtt Medgyessy Péter úgy fogalmazott, láthatóan polarizálódnak az álláspontok, világosabbá válnak a frontok, és kiéleződnek a különbségek. Mindez azonban végső soron segíthet is abban, hogy sikerüljön megtalálni a mindenki számára elfogadható megoldásokat. A vita fő pontjai közül a kormányfő az Európai Bizottság összetételének, a miniszteri tanács soros elnökségi rendjének, a szavazási rendszer meghatározásának, valamint az EU-külügyminiszter újonnan létrehozandó tisztségének a kérdését említette.
Silvio Berlusconi olasz kormányfő tegnap újabb EU-csúcsértekezlet összehívásának a lehetőségét vetette fel, ezzel is jelezve, hogy a jelenlegi álláspontok még messze állnak egymástól. Ugyanakkor külügyminisztere a rendkívüli csúcs megrendezéséről szólva kifejtette: ez csak egy lehetőség, döntés nem született. Frattini arra is figyelmeztetett, a konvent javaslata kiegyensúlyozott egységet alkot, s ha bármilyen téren megbontják a tervezetet, az kihatással lehet a dokumentum többi részére is, azaz másutt is módosításokra lehet majd szükség.
Chirac helyettesíti Schrödert
A pénteki brüsszeli uniós csúcson Jacques Chirac francia elnök helyettesíti Gerhard Schröder német kancellárt. Kiszivárogtatott hírek szerint Schröder még vasárnap kérdezte meg Chiracot: „be tudna-e ugrani” helyette, mert részt akar venni a munkaerő-piaci reformokról rendezendő alsóházi szavazáson. Hans-Gert Pöttering, az Európai Néppárt európai parlamenti csoportjának kereszténydemokrata elnöke provokációnak nevezte Gerhard Schröder és külügyminisztere, Joschka Fischer pénteki távolmaradását. Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke azonban „jó és pozitív” fejleménynek nevezte a francia–német együttműködést. (MN)

Városháza-botrány: Budai Gyula felkérdezte Karácsony Gergelyt a friss vádemelés után