Egész Olaszország gyászolja a szerdai öngyilkos merénylet olasz áldozatait, akiknek száma tegnap tizenkilencre emelkedett. Az iraki Násziríjában elkövetett robbantásban tizennyolc olasz katona, kilenc iraki állampolgár és egy olasz polgári személy vesztette életét. A nyolcvannégy sérült közül tizenegynek továbbra is súlyos az állapota.
Antonio Martino olasz védelmi miniszter vélekedése szerint ugyanazok az erők szervezték meg az öngyilkos robbantást, amelyek a 2001. szeptember 11-i New York-i és washingtoni terrormerényleteket. A miniszter az előző napon még azt mondta: feltételezése szerint Szaddám Huszein volt iraki elnök hívei állnak a támadás mögött. Martino az iraki Násziríjában, a szerdai merénylet helyszínén végzett szemléje során hangsúlyozta, hogy Olaszország nem hagyja magát megfélemlíteni a szörnyű merénylet által.
A támadók kilétéről mindeközben pontosabb információk is nyilvánosságra kerültek, hiszen Giorgio Cornacchione tábornok, az iraki olasz kontingens vezetője közölte, hogy a merénylők két, összesen több száz kilogramm robbanóanyaggal megrakott járművet robbantottak fel.
Az esetről nyilatkozó Carlo Azeglio Ciampi olasz államfő hangsúlyozta: a merénylet nem tántorítja el Olaszországot attól, hogy segítse a terrorizmus elleni nemzetközi harcot. Az államfő mindezzel arra utalt, hogy az olasz kormány döntése értelmében egységeik tovább folytatják munkájukat Irakban. Silvio Berlusconi kormányfő egységre szólított fel, de az ellenzék szerint csak a gyászban egységes Olaszország, az iraki misszió mindenképpen politikai elemzést igényel. Ezt követően a katonák temetésének napját – amely valószínűleg hétfőn lesz – az olasz kabinet nemzeti gyásznappá nyilvánította.
A merénylet után Tokióban közölték, egyelőre lehetetlen, hogy Japán útnak indítsa a robbantás közelében telepíteni szándékozott nem harcoló egységét. Több száz iraki rendőr részvételével, a szövetséges erők katonai rendészetének támogatásával mindeközben példátlan razzia kezdődött a szervezett bűnözés ellen Bagdad belvárosában.
A drámai helyzetről szólva a merénylet utáni nyilatkozatában Dominique de Villepin francia külügyminiszter elmondta: országa kész hozzájárulni Irak újjáépítéséhez, amint egy átmeneti iraki kormányra ruházzák a főhatalmat az arab országban. A külügyminiszter megerősítette azt a francia álláspontot, amely szerint a főhatalom iraki kézbe adása enyhítené a feszültséget a közép-keleti országban. Hány embernek kell még meghalnia, mire ráébredünk, hogy változtatni kell a módszereken? – tette fel a kérdést Villepin.
Szaddám, a számító
Az iraki ellenállást Szaddám Huszein volt diktátor jó előre megtervezte, erre következtetnek az amerikai erők a gerillatámadások módszeres tervezésére utaló jelekből. A katonai vezetők elmélete szerint a bagdadi vezetés már az Irak elleni támadás megindítása előtt megkezdte fegyverkészleteinek elrejtését és megtervezte a megszállókkal szembeni gerillaharcot – olvasható a The Washington Post tegnapi számában. A cikkben idézett Charles Swannack vezérőrnagy ugyanakkor hozzátette: nincs bizonyítékuk arra, hogy közvetlenül a megdöntött diktátor áll a támadások mögött. (MTI)

Nem tud aludni éjszaka? Így kapcsolja ki az agyát