Garantálni kell az emberek egyenlőségét a bíróságok előtt, a törvényeknek és a bíróságoknak az embereket kell szolgálniuk – közölte Medgyessy Péter újságírókkal tegnap, miután hivatalában fogadta az ombudsmanokat és Bárándy Péter igazságügy-minisztert. A miniszterelnök a megbeszélésen elhangzottak alapján kifejtette: „Hasonlóan gondolkodunk arról, hogy az emberek egyenlőségét a bíróságok előtt garantálni szükséges. Nincs egyszerűbb és bonyolult személyiség ebből a szempontból, nincs származás alapján történő megkülönböztetés.” Tudatta, a törvényeknek és a bíróságoknak az embereket kell szolgálniuk. „Ha szükséges a törvények módosítása, akkor erre készek vagyunk” – jegyezte meg a miniszterelnök. A bírói függetlenség és a bírósági szervezet függetlensége jogszabályi szinten maximálisan megoldott Magyarországon – mondta Bárándy Péter. Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerint „közös feladat, amin munkálkodnunk kell, az az egyetemes érvényű emberi jogoknak és alapvető szabadságoknak az érvényesítése”. Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman, aki ma találkozik a Legfelsőbb Bíróság elnökével, elmondta: nincs öncélú függetlenség, csak olyan függetlenség van, amely az emberi jogokat, a polgárok érdekeit szolgálja.
Ugyancsak tegnap találkozott Kuncze Gábor a köztársasági elnökkel. Az SZDSZ vezetője tudatta, Mádl Ferenc a gyűlöletbeszéddel kapcsolatos törvénymódosítás elfogadott szövegének ismeretében dönt arról, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul-e, előzetes normakontrollt kérve.
*
„Egyetértek osztrák kollégámmal, aki szerint minél nagyobb hatása lehet egy közvélemény-formálónak, annál körültekintőbben kell megnyilatkoznia” – mondta Lomnici Zoltán, miután találkozott az Osztrák Köztársaság Legfelsőbb Bíróságának elnökével, Johann Rzeszuval.
***
Heisler szerint baj van a jogrendszerrel.
Nem lehet az ítélkezési gyakorlatból kiindulva általánosan jellemzőnek tekinteni a magyar bírói karra, hogy antiszemita indulatok vezetnék, ám az kétségtelen tény, hogy az utóbbi időben sorozatban több olyan ítélet született, ami felkorbácsolta a zsidó közösség kedélyeit, amelyekre érthető okokból érzékenyebben reagáltak a szokásosnál – nyilatkozta lapunknak Heisler András, a Mazsihisz elnöke. Hangsúlyozta: távol áll tőlük, hogy sommásan elítéljenek bármilyen – akár foglalkozás szerinti – csoportot, a bírói kar általános megítélésével nem kívánnak – mert nem is feladatuk – foglalkozni. Mint mondta, a közösségben riadalmat keltő folyamat a május harmincadikai, Üllői úti Fradi– Debrecen mérkőzést követő eseményekkel kezdődött, a másik eset ifj. Hegedűs Loránt pere volt. A Mazsihiszhoz nem érkeztek tömegesen visszajelzések antiszemita bírói elfogultságról. Ez azt mutatja, hogy ha a bírói karral nem is, de a magyar jogrendszerrel biztosan baj van. A Mazsihisz ezért minden parlamenti párttól azt várja, hogy támogassa a gyűlöletbeszéd elleni törvény mielőbbi elfogadását. (Sz. Á.)

Orbán Viktor egyetért Robert Ficoval: Ursula von der Leyen javaslata csődbe vinné Európát!