Baloldalról is bírálják a kormányt

Személyi változásokkal járó újításokat sürgettek az MSZP-n belül azok a baloldaliak, akik most reformszocialistáknak vallják magukat. Hét végi szegedi jubileumi találkozójukon Szili Katalin, a párt alelnöke kijelentette, hogy az MSZP köré csoportosuló „zsákmányszerzők jelenléte veszélybe sodorhatja a párt hitelét”.

Bálint József
2003. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háromszáz résztvevő annak okán gyűlt össze a megyeházán, hogy 15 évvel ezelőtt reformkörök alakultak, amelyeknek tagjai elkötelezett hívei voltak a rendszerváltozásnak. Szegeden most arról adtak számot a volt reformkörösök, mi valósult meg céljaikból, és mivel maradtak adósai a társadalomnak. Mint az a felszólalásokból kiderült, sok mindennel. Arra a kérdésre, mi aggasztja leginkább a szocialistákat, amiért kormányzásuknak immár második ciklusában sem az elvárásaiknak megfelelően alakulnak a dolgok, a Kecskemétről érkezett Bruszel László igyekezett megadni a választ. Szavaiból kiderült, nem tett jót az MSZP-nek, hogy számos személy és – ahogyan ő fogalmazott – a „KISZ-esek élhetetlenjei” főként zsákmányszerzési céllal csatlakoztak a párthoz.
*
Felszólalásában Szili Katalin, az MSZP alelnöke is utalt a zsákmányszerzőkre. Úgy látja, ezek jelenléte veszélybe sodorhatja a párt hitelét. Figyelmeztetett arra, hogy könnyen veszélybe kerülhet a demokrácia, ha a tőkekivonástól való rettegés befolyásolja a kormányt döntéseiben, és emiatt figyelmen kívül hagyják a választók érdekeit.
Hiller István kultuszminiszter úgy véli: az MSZP-ben reformokra van szükség – ezzel többen egyetértettek –, ám az újítás személyi változások nélkül aligha képzelhető el. Annak a véleményének adott hangot, hogy már a jövő évi kongreszszusokra konkrét programot kell kidolgozni, amihez a reformkörösök segítségét kérte. Elhangzottak olyan vélemények is, miszerint az MSZP a civil szervezetek megnyerése nélkül aligha számíthat sikerre a következő választásokon. Többen kifogásolták, hogy a Medgyessy-kormány nem folytat társadalmi párbeszédet.
Keserű Imre szentesi tanár azt a farizeusi magatartást ítélte el, miszerint „a szociáldemokrácia lényegéről, annak fontosságáról beszélnek, de körükben láthatják az ország egyik leggazdagabb emberét, Gyurcsány Ferencet”. Mások azt kifogásolták, hogy a Medgyessy-kormány – engedve a koalíciós partnernek – inkább a neoliberális gazdaságpolitikát választotta, fitytyet hányva az MSZP programjára.
Gyurcsány Ferenc a gyűlésen nem kívánt reagálni a bírálatokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.