A diverzifikáció újabb lehetőségét jelentheti Trump energiapolitikája

Ha lesz hatása Donald Trump energiapolitikájának Magyarországra, az a hazai diverzifikációs törekvések miatt mindenképp pozitív lehet a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint.

2025. 05. 15. 5:40
Noha minden jel arra utal, hogy kezdetüket vehetik a béketárgyalások, Brüsszel ragaszkodik ahhoz, hogy midennemű orosz energiahordozót, így az LNG-t is száműzze a tagországok energiamixéből, holott annak összeállítása saját hatáskör
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump energiapolitikája – a „drill baby, drill”, vagyis az olajkitermelés fokozására utaló szlogen – az amerikai energiaszuverenitást akarja megteremteni. E kitermelést növelő stratégiának egyaránt lennének hazai és külpolitikai céljai, ez utóbbi része lehet a piacszerzés – mondta el lapunk megkeresésére Lévai Dániel, a Magyar Külügyi Intézet Egyesült Államok külpolitikájára szakosodott kutatója. Ennek pedig része lehet akár Magyarország is. Donald Trump az EU–USA közötti kereskedelmi egyensúlytalanságok kapcsán megjegyezte, hogy amerikai LNG-vásárlással Brüsszel megoldhatná a kereskedelmi hiány problémáját. Ezen a ponton érdemes felidézni a Külügyi Intézet elemzését: Washington eltökélt abban, hogy a vámpolitikára és az amerikai biztonsági garanciára alapozva nyomást gyakoroljon Japánra, Dél-Koreára és Tajvanra, és a projekt révén domináns szerepet szerezzen a globális energiapiacon. Ennek a globális stratégiának része lényegében Európa is.

 Trump energiapolitikájaLng,Tanker,-,Ship,And,Tugs,Sails,To,Gas,Terminal
Trump energiapolitikája diverzifikációt jelent és újabb LNG-beszerzési lehetőséget
Fotó: Shutterstock

Lévai Dániel a hazai érintettség kapcsán elmondta, a magyarországi LNG-import kulcsa a horvát Krk szigetnél található állomás, ez az amerikai LNG-útvonal egyik legfontosabb állomása lehet magyar nézőpontból. A sajtóban olyan hírek is napvilágot láttak, hogy amerikai érdeklődés van az ukrán gázvezetékek iránt, ami magyar szempontból is fontos lehet. Elképzelhető ugyanis, hogy a békekötést követően amerikaiak lennének az elsődleges szereplők az oroszokat követve a gáztranzit-kereskedelemben.

A kutató ennek kapcsán felhívta a figyelmet, az energiabeszerzés további drágulása várható akkor, ha még több közvetítő jelenik meg a piacon és a közvetítőknek a saját profitérdekük lesz az elsődleges. Ugyanakkor Magyarország az elmúlt időszakban jelentős lépéseket tett az energiadiverzifikációra, amivel csökkenti kitettségét. A többirányú ellátás szempontjából érdekes még, hogy mind az amerikaiak, mind a katariak az LNG-export bővítésében gondolkodnak. Amennyiben ezek a kapacitások megérkeznek Európába, abból Magyarország is profitálhat – mutatott rá Lévai Dániel.

A kutató kérdésünkre végül megjegyezte, az energiapolitikai események nem teljesen függetlenek az orosz–ukrán háború alakulásától. A tárgyalások következő fordulója Törökországban lesz csütörtökön, ahol sor kerülhet a mostani béketeremtési időszak legfontosabb ukrán–orosz találkozójára. Egy bizonyos, Washington az elmúlt hónapokban minden eszközét bevetette, hogy közelebb hozza a békét Ukrajnában. A konfliktus befagyasztása elsődlegesen most Ukrajnán és Oroszországon múlik – mutatott rá Lévai Dániel.

Eközben, ahogyan írtuk, Brüsszel ragaszkodik az orosz energia (jelen esetben kiemelve az orosz földgáz és LNG) teljes körű betiltásához még akkor is, ha a háborúban álló felek holnap békét kötnének egymással. Mindezt pedig nem szankcióként, hanem kereskedelmi intézkedésként vinnék véghez, amihez az egyhangú szavazás helyett elegendő a minősített többség. Emlékezetes, a kínálat szűkülése a tőzsdei gázárakban eddig több mint kétszeres emelkedést okozott és a teljes tiltás jobb esetben is további kétszeres áremelkedést váltana ki. Azért jobb esetben, mert ahogyan a 2022-es árrobbanás is rámutatott, a nagy volumenű kínálati sokkok árhatása gyakran egyéb nem várt – például spekulatív – folyamatokat is beindíthat.

A diverzifikáción túl két dolog mutathat a megoldás felé: a tagállamok jogi felkészülése, másik pedig az összefogás. Robert Fico szlovák miniszterelnök hamar nyilvánvalóvá tette, nem támogatja az ilyen észszerűtlen kereskedelmi döntéseket. A végleges döntés június elején várható. A tervek szerint megkezdődő béketárgyalások pedig szintén heteket vagy akár hónapokat vehetnek igénybe.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.