Dunavarsányban, egy lakásban találták meg a nyomozók azt a több mint ezeregyszáz Rubint-festményt, amelyek a képzőművész nemrég nyitott budapesti, Váci utcai galériájából tűntek el szerdán hajnalban. A BRFK-n megtudtuk: a nyomozók a képek eltűnése után, a helyszínen gyűjtött adatok alapján jutottak el a vidéki házhoz, ahol éjszaka tartottak házkutatást, majd lefoglalták az előkerült alkotásokat, amelyek értékét szakértők vizsgálják. Azt még nem tudni, hogy az összes elvitt kép megvan-e. A rendőrség lopás megalapozott gyanúja miatt indított eljárást egyelőre ismeretlen tettes ellen.
Mint azt tegnapi számunkban megírtuk, a festményeknek rejtélyes körülmények között kelt lábuk: a galéria egyik bejáratán sem volt erőszakos behatolásnak jele, a képek egyszerűen csak nem voltak a helyükön, amikor a tulajdonos szerda reggel kinyitott. Egy környékbeli a rendőrségen elmondta, hogy a lopás előtti egyik éjszaka egy teherautót látott a kiállítóterem előtt, valamint három férfit és egy nőt bemenni kulccsal. Megkérdezte őket, hogy mit csinálnak, amire azt felelték, hogy árut szállítanak.
A képek eltűnésének eddig több verziója is napvilágot látott, a rendőrség további feladata az ügy pontos körülményeinek tisztázása és az elkövető kilétének megállapítása, amihez további tanúkihallgatásokra és szakértői vizsgálatokra van szükség.
Lapunknak nyilatkozott a károsult, Rubint Ávrahám Péter, aki biztos benne, hogy korábbi üzlettársa és közeli barátja, V. Éva fosztotta ki. A művész elmondása szerint a hölggyel együtt vezették a galériát, s amikor az kiszállt az üzletből, elszámolási vitába keveredtek. A hölgy ugyanis 100 millió forintot követelt tőle, ami szerinte jogos üzletrészként megillette őt. Mivel a festő ezt nem fizette ki neki, a 15 év munkáját magában foglaló, összesen 300 millió forintot érő képek ellopásával állt bosszút. Rubint közölte: a lakás, ahol megtalálták a festményeket, V. Éva fiáé. Úgy tudja, a nyomozók kihallgatták a nőt, aki elismerte: ő vitte el a képeket, mert azok az ő jogos tulajdonát képezik.
Rubint ugyanakkor még szerdán igazolta a rendőrségen cégbírósági bejegyzéssel, hogy a galéria kizárólag az ő nevén és tulajdonában van, ennélfogva szerinte nem tartozik V. Évának semmivel. A nyomozóktól azt a tájékoztatást kapta, hogy a lefoglalt képeket vagy azok őt illető részét csak akkor kaphatja vissza, ha bírói határozat születik arról, hogy melyik műalkotás kié.
A festmények
Az ellopott 1145 olajkép mindegyike nagyméretű, egyméterszer egyméteres, van közöttük realista és absztrakt alkotás is. Mindegyiket Rubint Ávrahám Péter festette. Nagy részüket két külföldi kiállításra készítették elő. A galériában jelenleg csupán az az öt kép tekinthető meg, amit a tolvajok otthagytak.

Nem tud aludni éjszaka? Így kapcsolja ki az agyát