Optimista az OECD

Többéves stagnálás után élénkül a világgazdaság az amerikai gazdaság dinamikus növekedésére – tartalmazza az OECD szerdán ismertetett féléves jelentése. Az Európai Unióhoz csatlakozó országok esetében is elkészült a szervezet jelentése, ebben az olvasható, hogy az államháztartási hiány csökkentésének terve nem kivitelezhetetlen. Független elemzők nem annyira optimisták, mint az OECD, szerintük be kellene kalkulálni a geopolitikai kockázatokat is.

Hírösszefoglaló
2003. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) arra számít, hogy az idei 2,9 százalékos növekedés után jövőre 4,2 százalékkal bővül az amerikai GDP, míg 2002-ben az emelkedés minimális, 0,3 százalék volt. Japán kikerült a visszaesésből: gazdasága idén már 2,7 százalékkal erősödött, jövőre pedig 1,8 százalékkal erősödik. Ugyanakkor az eurózónában a gazdasági növekedés kisebb ütemű lesz, 2003-ban 0,5 százalékos, 2004-ben 1,8 százalékos. A 30 országot tömörítő párizsi székhelyű szervezet ugyanakkor rámutatott arra, hogy a globális gazdasági növekedés üteme nem lesz elég nagy ahhoz, hogy rövid távon jelentősebben csökkentse a munkanélküliséget, ami az Egyesült Államokban az idei 6,1 százalékról 2005-ben 5,2 százalékra mérséklődik, Japánban 5,3 százalékról 5,0 százalékra csökken, míg az eurózónában az idei 8,8 százalékról jövőre 9,0 százalékra nő, majd 2005-ben 8,7 százalékra süllyed.
Az OECD szerint az a magyar cél, hogy az államháztartási hiány 2005-re a GDP 2,8 százalékára mérséklődjön „nagyra törő, de nem végrehajthatatlan feladat”. Az OECD várakozása szerint a deficit idén 5,2 százalék lesz, ami meghaladja a kormány által előirányzott 4,8 százalékot, jövőre mintegy egy százalékponttal 4,3 százalékra mérséklődik. Ahhoz, hogy teljesüljön a 2005. évi cél, jelentős kiadáscsökkentésre lesz szükség a költségvetésben. Azzal a magyar céllal kapcsolatban, hogy Magyarország 2008-ban csatlakozik az eurózónához, az OECD szerint a makrogazdasági politika szigorú koordinálására és költségvetési fegyelemre van szükség, hangsúlyozva, hogy a költségvetési szigorításokat azonnal meg kell kezdeni. Az OECD jelentése arra figyelmeztetett, hogy ha a bérek nagyobb ütemben nőnek az előre jelzettnél, az alááshatja az exportnövekedést, ami a legnagyobb kockázati tényező. A párizsi székhelyű szervezet arra számít, hogy Magyarországon az infláció az idei 4,6 százalékról jövőre 6,5 százalékra emelkedik, majd 2005-ben 4,5 százalékra mérséklődik.
Szlovákia továbbra is az egyik leggyorsabban fejlődő ország marad Közép- és Kelet-Európában 2004-ben és 2005-ben, miközben mérséklődik az inflációja és csökken államháztartási hiánya. A kormány nagyra törő szerkezeti reformjait üdvözölve az OECD úgy vélte, hogy azok végrehajtása erősíti a gazdaság és a foglalkoztatás bővülését. Az OECD arra számít, hogy Szlovákia 2006-ra teljesíti az EMU költségvetési előírásait. A szervezet várakozása szerint Szlovákia idei gazdasági növekedése 3,9 százalékos lesz, ami jövőre 4,2 százalékra, 2005-ben 4,4 százalékra nő. Az infláció üteme folyamatosan csökken majd, az idei 8,6 százalékról 2004-ben 7,9 százalékra, 2005-ben 4,0 százalékra süllyed.
Csehország gazdasága a következő években fokozatosan nő, de kockázati tényező marad az államháztartási hiány romlása, ami miatt az ország csatlakozása az euróhoz 2010-re vagy későbbi időpontra húzódik. Az OECD várakozása szerint idén a cseh GDP 2,5 százalékkal, 2004-ben 2,9 százalékkal, 2005-ben 3,2 százalékkal nő. Az infláció erősödésére lehet jövőre számítani a januártól bevezetésre kerülő magasabb közvetett adók miatt.
A lengyel GDP-t tekintve a világszervezet hangsúlyozta, hogy az a varsói kormány által vártnál kisebb mértékben erősödik, a munkanélküliségi szint a legmagasabb marad a térségben, és komoly szigorításokra van szükség a költségvetésben. Az OECD úgy vélte, hogy a lengyel hazai össztermék idén 3,3 százalékkal nő, jövőre 3,5 százalékkal erősödik. A kormány 2004-re 5 százalékos GDP-növekedésre számít – írta az MTI–Eco.
Az OECD jelentéséről független szakértők azt nyilatkozták, hogy az túlságosan optimista, az elemzők rámutattak, hogy míg jelenleg Japán gazdasági növekedése a legkockázatosabb, addig a kelet-közép-európai térség tagállamai várhatóan igen jelentős gazdasági előrelépéseket tesznek 2004-ben. Az eurózóna növekedését szintén megkérdőjelezik a szakértők, mivel Franciaország és Németország jelenleg nem azt a képet mutatja, hogy erőteljes növekedést csikarnak ki majd magukból. Az elemzők pesszimistábban fogalmaznak, mint az OECD, azaz mérsékelt, inkább nagyon enyhe gazdasági növekedést lehet várni a világtól 2004-ben, a már említett Kelet-Európa dinamikus, míg Nyugat-Európa gyengébb gazdasági javulást jelenthet egy év múlva. Szektorok tekintetében jelzik az elemzők, hogy a számítástechnikai és telekommunikációs üzletágak újból jelentős teret nyernek a növekedésben, de a gyógyszergyártók és luxusipari, valamint fogyasztási termékeket gyártóknál stagnálás várható. Kemény idő járhat majd a szezonális termékeket gyártókra, sőt be kell kalkulálni a gazdasági növekedésbe a geopolitikai változásokat is, ezek összessége fogja meghatározni a 2004-es gazdaság irányát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.