Az ügynökség feladatait részben már most ellátják az egyes tagországok: Németország például a szárazföldi határok védelmét hangolja össze, Olaszország a repülőterek, Spanyolország és Görögország pedig a tengeri határok őrizetét koordinálja. Finnország a legveszélyesebb határszakaszok feltérképezését fogja össze. Az Európai Bizottság javaslata szerint a határvédelmi hivatal mindezeket a feladatokat egy kézben tartaná, azaz összehangol-ná a tagállamok közötti operatív együttműködést. Emellett segítséget nyújtana a határőrök képzésében, és szükség esetén műszaki berendezéseket is a nemzeti határőrségek rendelkezésére bocsátana (például olyan detektorokat, amelyek képesek kimutatni: vannak-e emberek – a menekültek csempészésére előszeretettel használt – konténerekben). A szervezet kivenné részét az illegális bevándorlás és az emberkereskedelem elleni harcból is.
Az ügynökség – amely a tervek szerint mintegy 30 munkatárssal kezdené meg működését – az első évben hatmillió, a következő esztendőben pedig tízmillió euróval gazdálkodhatna. Székhelyéről még nincs megállapodás, erről a tagországoknak kell döntést hozniuk. Mindazonáltal megfigyelők úgy vélik: szerencsés lesz az az ország, amely „megcsípi” a kínálkozó lehetőséget, és otthont adhat a szervezet központjának, hiszen – mint mondják – a dicsőségen túl nem kevés pénzről van szó.
Brüsszeli tisztviselők egyébként nem győzik hangsúlyozni, hogy az új ügynökség nem jelenti a közös uniós határőrség megszervezését. Sokan ugyanis attól tartanak, hogy a határvédelmi hivatal csak az első lépés az „Európa-erőd” kialakulása felé. Antonio Vitorino, az Európai Bizottság bel- és igazságügyi kérdésekért felelős tagja azonban igyekezett eloszlatni a félelmeket, és kijelentette: a tagállamok továbbra is maguk felelősek határaik ellenőrzéséért, így az a jövőben is nemzeti hatáskörben marad.
A szervezet egyébként már a kibővített Európai Unió határán működne, így illetékességi körébe tartozna például a magyar–ukrán határszakasz is. Bizottsági tisztviselők elmondták, hogy az ügynökséget érintő kérdésekben a schengeni együttműködésben részt vevő országok dönthetnének – írja a Bruxinfo. Nagy-Britannia, Írország és ideiglenesen a jövőre csatlakozó tíz ország a szabályok szerint jelen lehet a schengeni együttműködésről szóló témák megvitatásán, ám a konkrét döntésekben nem vehet részt.
Magyarország egyébként várhatóan 2007 körül csatlakozhat a schengeni rendszerhez. Ám addig is a magyarok jövő év május elsejétől – egy, a héten elfogadott döntés értelmében – személyi igazolvánnyal utazhatnak az EU tagországaiba, valamint Norvégiába és Izlandra.

Fiktívszámla-gyárat számolt fel a NAV