Sárga lapokat osztott Brüsszel

A magyar kormány hiányosan teljesíti a csatlakozási tárgyalásokon vállaltakat – derül ki az Európai Bizottság által a tíz csatlakozás előtt álló országról készített, tegnap nyilvánosságra hozott jelentésből. Négy, az agráriumot érintő területen súlyos hiányosságot állapított meg Brüsszel, de jogkorlátozó intézkedést nem foganatosít. A hiányosságok ugyanis az országra nézve károsak: ha nem intézkedik sürgősen a kormány, egyetlen fillérnyi uniós agrártámogatás sem lesz lehívható jövőre.

Hírösszefoglaló
2003. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs az uniós támogatásokat kezelni képes kifizető ügynöksége Magyarországnak, az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer (iier) nem épült ki, elégtelen a vidékfejlesztési intézkedések végrehajtására való felkészülés, valamint nem teljesítette az ország az élelmiszer-ipari üzemekre vonatkozó közegészségügyi követelményeket – ez az a négy terület, amely az Európai Bizottság álláspontja szerint „komoly aggodalomra” ad okot a csatlakozás előtt álló Magyarország tekintetében. Emiatt az országnak „azonnali és határozott” intézkedéseket kell tennie ahhoz, hogy EU-csatlakozásának idejére készen álljon a tagságra – állapította meg tegnap az Európai Bizottság, s mintegy a magyarok tudtára adta: ha nem történik előrelépés, az ország uniós támogatásoktól eshet el.
Brüsszel azonban további kifogásokat is emelt, jelesül azt, hogy Magyarország csak részlegesen teljesíti a csatlakozási tárgyalásokon vállalt kötelezettségeit. Brüsszel ezeken a területeken „fokozott erőfeszítéseket” sürget a felkészülés befejezésére.
Kovács László külügyminiszter a jelentés nyilvánosságra hozatala után a legsúlyosabb, az agráriumban kifogásolt hiányosságok kapcsán sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az Orbán-kormány szinte semmit nem tett az agrárium fejlesztése érdekében. Szájer József, a Fidesz szakpolitikusa azonban közölte, hogy az Európai Bizottság a Medgyessy-kormány által a koppenhágai értekezleten vállaltak nem teljesítését kéri most számon Magyarországon.
*
Lehet, hogy a Magyar Nemzet számára egy másik jelentést is készítettek, ezt azonban én nem láttam – mondta Kovács László tegnap lapunk érdeklődésére. A külügyminiszter arra a felvetésre reagált így, amely megemlítette: az Európai Bizottság országjelentése szerint hazánk a csatlakozó országok felkészültségi listájának éléről a középmezőnybe csúszott vissza, miután Szlovénia, Litvánia és Észtország is megelőzte. „A negyedik helyre soroltak minket, szerintem ez nem középmezőny” – vélte Kovács a tíz országról készült jelentésről szólva. A külügyminiszter kifejtette, az Európai Bizottság kedvező képet alkotott Magyarországról, „csupán” négy területen kaptunk sárga lapot. Mint Kovács László elmondta, a jelentés nem okozott meglepetést, s jóval kevesebb tennivalót sorol fel, mint az előző. Az agrártámogatások kifizetési intézményét, az integrált igazgatási rendszer kiépítését, az élelmiszer-ipari intézményeket és a vidékfejlesztést kritizáló jelentés Kovács szerint nem adott számunkra piros lapot, mert korlátozások bevezetését nem kezdeményezte. A külügyminiszter mindemellett hozzátette, a kormány eltökélt abban, hogy a meglévő lemaradásokat ledolgozza. A hiányosságok felszámolása szükséges ahhoz, hogy a csatlakozás harmonikus lehessen – mondta Kovács.
Az Európai Bizottságnak az uniós csatlakozással kapcsolatos, a mezőgazdaságot érintő kritikái jogosak, ám a lemaradást jövő év májusáig be lehet hozni, s így nem lesz akadálya az EU-s támogatási források elnyerésének – állította tegnap Németh Imre agrárminiszter az MTI érdeklődésére.
A Medgyessy-kormány megkapta az utolsó figyelmeztetést Brüsszeltől – jelentette ki lapunknak Szájer József. A Fidesz európai integrációs kabinetjének vezetője hozzátette: a monitoringjelentés nagyon sok ponton igazolta a Fidesz korábban megfogalmazott kritikáját a kormányzattal szemben. Szájer szerint a kormány – bár valószínűleg kísérletet tesz erre – most nem mutogathat az elődjére, hiszen ez a jelentés kizárólag azoknak a feltételeknek a teljesítéséről szól, melyeket a kormány a koppenhágai tárgyalásokon vállalt. Mint kifejtette: ebből a szempontból a bizottság értékelése nem túl rózsás, hiszen ez alapján úgy tűnik, hogy Magyarország a felkészülésben vezető szerepet játszó tíz tagország közül a középmezőnybe csúszott vissza.
A mezőgazdasági intézményrendszer kiépítése terén tapasztalt mulasztásokat illetően Szájer József szerint a mostani kormány felelőssége egyértelműen megállapítható, hiszen a különböző intézmények felállítása éppen a mostani időszak feladata. A további kritikákkal kapcsolatban az ellenzéki politikus kifejtette: a Fidesz február óta többször felemelte a szavát azért, hogy a parlament nem végez megfelelő törvényhozási munkát. Szájer József szerint ez olyan súlyos érdekeinket érintheti, mint például a közbeszerzési törvény módosításának az elmaradása.
A Fidesz egyébként tudatosnak véli, hogy a kormány éppen erre a hétre időzítette a Szász Károly elleni törvény benyújtását. – Ezáltal abban bíztak, hogy az országjelentésbe már nem kerülhet be, hiszen a monitoringjelentéshez benyújtható módosítások határideje már letelt – hangsúlyozta Szájer.
A fideszes politikus egyébként felháborítónak tartja Szanyi Tibor (MSZP) azon állítását, miszerint csoda fog történni, és teljesülnek a jelentés által most kifogásolt feltételek. – Úgy látjuk, hogy a magyar kormány a csodavárás állapotába került – közölte Szájer. Mint mondotta: nagyon bíznak abban, hogy a brüsszeli jelentés nyomatékosítani fogja a kormányzat számára, hogy nagyon sürgős teendők vannak.
Jó néhány részterületen tart indokoltnak fokozott erőfeszítéseket a mezőgazdaság fejezetében is. Ide tartoznak például a kereskedelmi mechanizmusok, a cukor- és a bortermelésre vonatkozó közös piaci rendtartások, az állategészségügyben pedig a szivacsos agysorvadás (BSE) és a hozzá hasonló betegségek megelőzése, az ellenőrzési rendszer, továbbá bizonyos növény-egészségügyi intézkedések.
A nem hivatalosan „sárga lámpával” jelölt figyelmeztető üzenetek e csoportjában szerepelnek még többek között a vasúti közlekedéssel, a társadalom- és foglalkoztatáspolitikával, a távközléssel, valamint az audiovizuális fejezettel kapcsolatban tapasztalt lemaradások. Az uniós jog alkalmazásához szükséges jogszabályi kereteket, intézményi hátteret és pénzügyi irányítást illetően a bizottság a regionális politikában, valamint a strukturális eszközök összehangolásában talált kívánnivalókat. A fogyasztó- és egészségvédelem területén a piacfelügyelettel és egyes nem biztonsági intézkedésekkel, a bel- és igazságügyi együttműködésben a külső határok védelmével és a menekültügyi politikával kapcsolatban tart szükségesnek fokozott erőfeszítéseket.
Az Európai Bizottság összességében Szlovéniát találta a leginkább érettnek a csatlakozásra, a tíz ország sereghajtójaként pedig Lengyelországot jelölte meg.
***
Mi az az iier?
Integrált irányítási és ellenőrzési rendszer (iier), amelynek működése (kiépítése, felállítása) elengedhetetlen az uniós kifizetésekhez. Amíg ez a rendszer nem működik, addig nem juthatnak hozzá a magyar gazdák a közvetlen uniós mezőgazdasági támogatásokhoz. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, amely kifizető ügynökségként működik majd – és amelynek kiépítését december 31-ig be kell fejezni – az iier segítségével intézné az uniós pénzügyeket és ellenőrizné a hazai „felhasználókat”. Az iier alá tartozik a parcellaazonosító rendszer, amelynek működése megkérdőjelezhető, és az egyelőre még kiépítetlen egyedi állatnyilvántartó rendszer, valamint a gazdaregiszter. (P. N. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.