Szaúd-Arábia megnyitotta piacát

Ernesák Terézia
2003. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Divat manapság a road show. Szórakoztatóipari munkások és az üzleti világ szereplői egyaránt élnek vele. Július végén például szaúdi hivatalosságok tartottak nagyszabású road show-t, Londonban. Céljuk nem egyszerűen önmaguk vagy cégük, hazájuk népszerűsítése volt, hanem tárgyalássorozat a sivatagi királyság gázvagyonának kiaknázásáról külföldi energiatársaságok részvételével. Az első szerződéseket még az idén vagy a jövő év elején tető alá hozzák.
Szaúd-Arábia először csillantja meg külföldi befektetők előtt a gázmezők feltárásának lehetőségét. Ezt a szektort ugyanis harminc esztendővel ezelőtt államosították, s azóta egyetlen külföldi cég sem vehetett részt a szaúdi gázvagyon feltárásában, kitermelésében. (Mellesleg az olajvagyonnal is az állam gazdálkodik.) Most viszont londoni tárgyalásain a szaúdi energiaügyi miniszter, Ali Naimi azt mondta: a királyság keleti vidékein több mint százhúszezer négyzetkilométernyi területet „megnyitnak” a külföldi beruházók előtt. A hollandok, az angolok és a franciák máris bejelentkeztek. Pontosabban: a Royal Dutch– Shell, az Anglo-Dutch és a francia Total megegyezett a további tárgyalásokban, a Royal Dutch–Shell, amint arról lapunkban is hírt adtunk, már szerződést is kötött.
Naimi miniszter immár öt esztendeje tárgyal és egyeztet, ám az ambiciózus szaúdi tervek eddig mindig füstbe mentek, s néhány hónappal ezelőtt pedig végleg megbuktak. A tárgyalásokon ugyanis Rijád minden szerződéstervezetbe bele akarta erőltetni, hogy a gázkitermelés mellett az illető külföldi cég vállaljon kötelezettséget víz- és áramszolgáltató berendezések és állomások megépítésére.
Most, hogy az elmúlt hónapokban véglegesen és visszavonhatatlanul kiderült, hogy a multik nem hajlandók (pillanatnyilag legalábbis) más jellegű beruházásokba belefogni, a szaúdiak is beadták a derekukat. A belső gázszükséglet erőteljesen növekszik, csakúgy, mint a fiatal nemzedékek munkanélkülisége. Szaúd-Arábiának tehát, amely a világ negyedik legnagyobb földgázkészletével rendelkezik, szüksége van a gázkitermelésre létrehozott új munkahelyekre is.
A szaúdi kormányzat egyébként is figyelemre méltó erőfeszítéseket tesz, hogy meggyőzze a külföldi beruházókat: a minapi terroristaakciók ellenére is biztonságos és stabil ország ez, ahol a befektetők busás haszonnal kalkulálhatnak. Meglehet, szkeptikus megfigyelők ingatják erre a kobakjukat, ám a nemzetközi beruházóközösség szakértői és elemzői nagyon is odafigyelnek a szaúdi jelzésekre. Máris új képviseletek megnyitását tervezgetik Rijádban, Dzsiddában és Dammamban. Annál is inkább, mert a Szaúd-Arábiai Általános Beruházási Hatóság (a Sagia), amelynek vezetője Abdullah koronaherceg, a három évvel ezelőtt kezdődött reformok meggyorsításán serénykedik.
Augusztus elején – nem sokkal a londoni road show után – már meg is indult a potenciális beruházók visszatérése; egyikük, a japán kormányfő, Koidzumi Dzsunicsiro például megállapodást írt alá a japán–szaúdi pénzügyi és gazdasági együttműködés erősítéséről és szélesítéséről, benne új vízsótalanítók létesítéséről. A Saiga azt jelentette be, hogy Szaúd-Arábiában a külföldi beruházások az idén csaknem tizennégymilliárd dollárnyival gyarapodtak.
Ennek okát a közel-keleti térséggel foglalkozó elemzők és gazdasági-pénzügyi szakértők elsősorban a szaúdi tőzsde kiváló teljesítményében és az alacsony banki kamatokban látják, illetve általában a gazdaság liberalizálását elősegítő intézkedésekben. Valóban: Rijád rendkívül megkönnyítette a külföldi beruházók helyzetét, egyszerűsítette többek között például vízumkiadási gyakorlatát és munkajogi szabályozásait, ösztönzi és kedvező kölcsönökkel is támogatja a kezdő vállalkozásokat és a stratégiai ágazatokban beruházókat, s megpróbálja csökkenteni a tengelyakasztó bürokráciát is.
Mindemellett nyilván nem elhanyagolható az sem, hogy gyorsan lezárult az iraki háború, meglódít-va ezzel a szaúdi piacot. De beindította a pénzpiacot az amerikai „Patriot Act” 2001. októberi elfogadása is. (Ez volt az a döntés, amely szerint terroristagyanúsnak minősített csoportok és velük kapcsolatban állóknak vélt cégek bankszámláit az illetékes amerikai hatóságok befagyaszthatják.) A Patriot Act ugyanis elrémítette a Szaúd-Arábiából – és az öbölmenti piciny államokból – érkező befektetőket. Ki is vonták pénzüket a bankokból. És hazavitték, az utolsó fillérig.
„Én bízom benne, hogy a most folyó gazdasági liberalizálásnak még csak a kezdetén vagyunk” – mondta a The Middle East című folyóiratnak Ibrahim A. Al Mutrif, Szaúd-Arábia Keleti Vidékei Ipari és Kereskedelmi Kamarájának főtitkára. S reményei szerint a londoni road show után nemcsak az energiaszektorba igyekeznek majd a külföldi beruházók, hanem az iparba és az infrastruktúrába is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.