Magabiztos német kereszténydemokraták

„Németország többre képes” – ennek a mottónak igyekezett eleget tenni a kereszténydemokraták pártkongresszusa Lipcsében. Angela Merkel elnök asszony világosan felvázolta a CDU céljait: radikális szociálpolitikai reform, kőkemény oppozíciós munka a szociáldemokrata–Zöldek kormány leváltására, világos elhatárolódás a szélsőjobboldali eszméktől.

Stefan Lázár
2003. 12. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megváltozott a világ arculata, és erre nekünk is reagálnunk kell – hangoztatta Merkel, aki az ország nyomasztó nehézségeinek megoldását mindenekelőtt a gazdaság fellendülésében látja. Európa legerősebb gazdaságának motorját ismét lendületbe kell hozni – e cél szolgálatában a kereszténydemokraták fájdalmas műtétre is készek a szociális fronton. A kongresszus nagy többséggel elfogadta a reformjavaslatokat, amelyek az eddigi rendszer átépítését jelentik. Így a betegbiztosítási járulék nem a keresettől függene, hanem minden polgárra azonos terhet róna kétszáz euró értékben, a nyugdíjkorhatárt hatvanhét esztendőre emelnék. A kongresszus magáévá tette a volt államelnök, Roman Herzog által kidolgozott reformprogramot. Ezzel a CDU az első párt, amely zárt koncepcióval rendelkezik a szociális rendszer jövőjét illetően.
Merkel meggyőzően állította, hogy Gerhard Schröder és a vörös– zöld-koalíció ideje lejárt, a kancellár ugyanis nem képes az ország sikeres kormányzására. Pontos terminust nem tudott ugyan meghatározni a kormányváltásra, viszont öntudatosan állította: a CDU máris felkészült arra, hogy átvegye a kormányfelelősséget. Közben a Hohmann-affér hullámait még mindig nem sikerült elsimítani. A zsidóellenes kijelentéseivel színre lépett képviselő kizárása a parlamenti frakcióból mindenben megfelelt annak a mércének, amely a CDU alapértékeit összefogja – hangzott Merkel magyarázata.
A testvérpárt, a bajor CSU nevében Edmund Stoiber elnök utalt az unió hagyományos megbízhatóságára, amelyre Németország mindig támaszkodhatott. A Schröder-kormány munkáját katasztrofálisnak nevezte, egyetlen megbízható jelenséggel: az államháztartás, a nyugdíj és az autópályadíj káoszával.
***
Diáktüntetések.
Berlinben folytatódnak a diáktüntetések. Tízezer egyetemista tiltakozott a város szenátusának takarékossági politikája ellen, amely hetvenötmillió eurós nagyságrendben érinti a felsőfokú intézményeket. A főváros háztartásáért felelős Thilo Sarazzi pénzügyi szenátor irodáinak elfoglalását csak rendőri beavatkozással sikerült megakadályozni. Előzőleg a diákok megszállták a szocialista PDS és a tudományügyi szenátor helyiségeit. (S. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.