Önmagát sem kímélte az MSZP

Tegnap két alkalommal szavazta le a parlament Polt Péter legfőbb ügyészt: először az MSZP „fantomcégével” kapcsolatos, majd az előző kormány Országimázs Központjának tevékenységével összefüggő interpellációra adott válaszát utasították el. A Fidesz mindkétszer igennel, az MSZP viszont nemmel voksolt.

Kis Ferenc
2003. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy fideszes képviselő a Kime-Net Kft., az MSZP egykori cégének eltüntetésével kapcsolatban interpellált a legfőbb ügyészhez. A politikus felidézte, hogy a szocialisták által 1990-ben alapított kft.-t 1995-ben, cégbírósági adatok szerint jelképes, egyforintos áron adták el egy görög állampolgárnak, Hatzigianisz Hrisztosznak. – A több tízmillió forintos köztartozást felhalmozó céget később kétszer továbbadták, de a vevők neve azóta sem derült ki – fogalmazott a képviselő. A honatya azt kérdezte Polt Pétertől, hogy akkor is lezárták volna-e a nyomozást, ha nem MSZP-s múlttal rendelkező cégről lett volna szó. A legfőbb ügyész válaszában közölte: megállapították, hogy egy ismeretlen személynek adták el a Kime-Netet, a megnevezett görög állampolgár adatait jogellenesen használták fel, neki semmi köze nem volt a tranzakcióhoz. Az APEH Bűnügyi Igazgatósága a nyomozás során nem tudta kideríteni, hogy kik voltak a vevők, így végül megszüntették a nyomozást, a cég ellen pedig felszámolási eljárást indítottak.

A legfőbb ügyész kijelentette: ebben az ügyben is felhasználtak minden törvényes eszközt, de nem volt alapja a vádemelésnek. Hozzátette: kizárólag szakmai alapon végezték a vizsgálatot, egyéb szempont soha nem vetődött fel. A fideszes képviselő nem fogadta el a választ, mivel, mint mondta, kíváncsi volt arra, hogy a kormányoldalnak mi az álláspontja az ügyben. A parlament 165 igen szavazattal, 164 ellenében, 9 tartózkodással nem fogadta el Polt Péter válaszát. A nemmel szavazók, illetve a tartózkodók a szocialista frakció tagjai közül kerültek ki, a Fidesz és az MDF igennel voksolt, míg az SZDSZ, csakúgy, mint a múlt héten, amikor Medgyessy Péter „Gresham-ügyében” interpellált a Fidesz a legfőbb ügyészhez, ezúttal sem vett részt a szavazáson.
Kuncze Gábor (SZDSZ) kérdésünkre ezt azzal indokolta, hogy pártja cirkusznak tekinti, ami történt, és ehhez nem kívántak aszszisztálni. Göndör István (MSZP) hangsúlyozta: Polt Péter válaszát nem tartják kielégítőnek, ezért voksoltak nemmel. Mint mondta, az interpelláló képviselő módszerét elítélik. – Világossá vált ugyanis – jelezte –, hogy a Fidesz nyílt színen politikai célokra használja fel a legfőbb ügyészt. Mint mondta, mára már a választók számára is nyilvánvaló, hogy Polt Péter igen erősen kötődik a Fideszhez.
Ezután Gusztos Péter (SZDSZ) az Országimázs Központ előző ciklusbeli ügyei miatt interpellált a legfőbb ügyészhez, azt hangoztatva, hogy a kancellárián működő hivatal gyakorlatilag „pénzmosodaként” működött, és indokolatlanul fizetett ki egymilliárd forintot egy sajtókiadvány terjesztésére. A képviselő furcsának nevezte, hogy az ügyben nyomozó rendőrség vádemelést javasolt az eljárás végén, az ügyészség viszont nem emelt vádat. Gusztos feltette a kérdést: mitől változik meg a tényállás, amikor a „fiúk” ügyeiben kell döntenie a Legfőbb Ügyészségnek? Polt Péter ismét megerősítette: szakmai érveken alapult a nyomozás és az ügyészség döntése is. Megjegyezte: többször előfordul, hogy ugyanazokból a tényekből más következtetéseket von le a nyomozó szerv, illetve az ügyészség. Ebben a konkrét esetben Polt Péter szerint nem voltak kétséget kizáró bizonyítékok a vádemeléshez. Az SZDSZ-es politikus nem fogadta el a választ. A parlament kormánypárti többsége, ezúttal az SZDSZ szavazataival együtt, elutasította a legfőbb ügyész válaszát.
A Fidesz részéről úgy vélekedtek, hogy nem nekik, hanem az MSZP-nek kellene magyarázatot adnia arra, hogy most, a múlt hetivel ellentétben, miért nem fogadta el Polt Péter válaszát egy, a szocialistákat érintő ügyben. – Két lehetőség van: vagy felébredt bennük a lelkiismeret, vagy ismét politikai indítékból szavaztak, nem akartak kiállni a legfőbb ügyész mellett – fejtette ki a politikus. Hangsúlyozta: a Fidesz felháborítónak és erkölcsileg elfogadhatatlannak tartja az MSZP fantomcégeinek ügyét, de a legfőbb ügyész válaszával kapcsolatban kizárólag szakmai alapon döntenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.