Az államháztartás helyi önkormányzatok nélküli hiánya november végéig 1130,9 milliárd forintot ért el, az éves előirányzat 135,9 százalékát – közölte tegnap a Pénzügyminisztérium (PM). Novemberben a központi költségvetés hiánya 92 milliárd forint volt, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak deficitje 153,9 milliárd forintot tett ki. Novemberben az államháztartás hiánya 252,4 milliárd forint volt. A Pénzügyminisztérium szerint az év végén az államháztartás hiánya nem éri el a GDP öt százalékát. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap az előzetes adatok alapján közölte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 2003 harmadik negyedévében 2,9 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Az elemzők a harmadik negyedévre 2,92 százalék körüli bruttó hazaitermék-növekedést vártak. Az előző negyedévhez viszonyítva a szezonálisan kiigazított adatok szerint a GDP 0,8 százalékkal nőtt. Az első háromnegyed évben a gazdasági növekedés 2,7 százalék volt a tavalyi bázishoz képest. A második negyedévében a növekedés 2,4 százalék volt, a tavalyi harmadik negyedévben pedig 3,7 százalékkal bővült a GDP. A bejelentés után a KSH röviddel közölte, hogy a korábban közölt 3,3 százalékról 3,5 százalékra módosította a GDP 2002-es, éves adatát.
A KSH a nemzetgazdasági beruházások volumenét is közölte, amely 2003 harmadik negyedévében korrekciók nélkül 4,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, az előző negyedévhez viszonyítva a szezonálisan kiigazított adatok szerint 1,7 százalékkal emelkedett.
Az elemzők megerősítették, hogy a GDP 2,9 százalékos növekedése megfelelt várakozásaiknak. Erre Veres János, a PM politikai államtitkára úgy reagált, hogy a gazdaság túl van a mélyponton. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke hozzátette: a gazdaság állapota nem indokol semmiféle pánikreakciót. Csillag István gazdasági miniszter pedig úgy vélekedett, hogy a jelenlegi kamatszint nem lehet tartós, és a forint visszatérhet a meghatározott árfolyamsávba.
Londoni feltörekvő piaci elemzők is úgy vélekedtek, hogy a magyar gazdaság túljutott a növekedési mélyponton, jóllehet kiegyensúlyozatlansága megmaradt. Reinhard Cluse, az UBS elemzője szerint 2004-ben egész évben háromszázalékos, esetleg annál kissé magasabb növekedés valószínű. A jövő évre előre jelzett ütemet azonban a gyorsulás ellenére is csalódást keltően lassúnak nevezte.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben