Sokba kerül László Csaba elszólása

László Csaba hétfői, londoni nyilatkozata okozta a forintzuhanást – tájékoztatott Barcza György, az ING Bank elemzője. A szakértő állítja, hétfőn azt követően kezdett el esni a forint, hogy egy aznapi londoni ebéd alkalmával a pénzügyminiszter kijelentette: az inflációs célok nem annyira fontosak, s a forintgyengülés nem jelent problémát. László szerencsétlen kijelentésének tényét Varga Mihályon kívül a Citigroup ebéden részt vevő elemzője is megerősítette. A PM szerint félreértették a miniszter szavait.

Hunyor Erna
2003. 12. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

László Csaba szerencsétlen hétfői londoni nyilatkozata okozta a forint zuhanását – állítja Barcza György, az ING Bank elemzője. A szakértő tájékoztatása alapján hétfő délután azt követően kezdett el esni a forint árfolyama, hogy a londoni piac értesülése szerint a pénzügyminiszter egy befektetők által szervezett ebéden úgy nyilatkozott, az inflációs célok nem anynyira fontosak, s a jelenlegi forintgyengülés nem jelent problémát. Mint ismeretes, a múlt héten is egy londoni piaci szereplő akciói, a magyar piaczárás utáni többmilliós euróvételei rántották le a forintot. (A forint hétfői árfolyamának alakulását a mellékelt grafikon mutatja.)
A pénzügyminiszter kijelentéséről szóló értesülést Varga Mihály volt pénzügyminiszter, a parlament költségvetési bizottságának elnöke is megerősítette. Ma csak egyetlen dolog biztos: a bizonytalanság – fogalmazott Varga tegnapi sajtótájékoztatóján, ahol elmondta: az egyre növekvő folyó fizetési mérleg hiánya és a kormány túlköltekezése egyértelműen hozzájárult e bizonytalanság kialakulásához, az ominózus kijelentés pedig a forint hétfői árfolyameséséhez. Varga Mihály a sajtótájékoztatón idézett az Economist legfrissebb számából, amelyben ez áll: a versenyképességben az egyik leggyengébb láncszem a kormány. Szavai szerint az emelkedő infláció, a gyengébb gazdasági növekedés, a beruházások visszafogása mind kedvezőtlenül hat, ám a forint erősödése mintegy nyolcvan-százmilliárd forinttal növeli meg a hitelkamatok költségeit. A Fidesz választ vár Medgyessy Péter kormányfőtől arra, hogy az ő belelegyezésével, tudtával történt-e a londoni kinyilatkozás; felelősségre kívánja-e vonni pénzügyminiszterét a kijelentésért, valamint felül kívánják-e vizsgálni a 2004-es költségvetés számait, tarthatók-e az előirányzatok – tette hozzá Varga Mihály.
A Pénzügyminisztérium (PM) szerint félreértették László Csaba londoni kijelentését, maga a pénzügyminiszter is cáfolta a nyilatkozatáról szóló jelentéseket. Ennek ellentmond azonban a londoni ebédet rendező Citigroup beszámolója. Az angol befektetési cég szerint a találkozó alkalmával a pénzügyminiszter kijelentette: a piac múlt heti válságát követően érdemes sokkal több rugalmasság bevezetése az árfolyampolitikába. László annyit ismert el, hogy kérdésre válaszolva elmondta: a 250-260 forint/eurós árfolyam folyamatos kommunikálásával a forint sávja túlságosan merevvé vált, ami hozzájárulhatott a spekulánsok érdeklődésének felkeltéséhez.
A miniszter a Mol-részvény kibocsátáshoz kapcsolódó háromnapos road show részeként hétfőn Londonban járt, második állomásaként tegnap New Yorkba utazott, ma pedig Bostonban folytat megbeszéléseket.
A bizalom helyreállítása érdekében tegnap délelőtt a pénzügyi tárca és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közös nyilatkozatot adott ki, amelyben leszögezik: a jegybank minden lehetséges eszközzel meg kívánja akadályozni a forint árfolyamának további esését. Megerősítik, hogy az árfolyam jelenlegi gyengülése kedvezőtlenül hat a magyar gazdaságra, és az árfolyam korábban kialakult szintje van összhangban a gazdaság hosszú távú fejlődésével. A PM és az MNB egyetért abban, hogy a fizetési mérleg egyensúlyának javulásához nincs szükség gyengébb árfolyamra, ami veszélyeztetné az inflációs célok elérését.
Eközben a piacon tegnap nagy forgalomról, ideges kereskedésről és a külföldiek erőteljes jelenlétéről számoltak be. Piaci vélemények szerint tegnap délelőtt a jegybank valódi intervencióval is megjelent a piacon, ennek hatása azonban átmenetinek bizonyult. A jegybank további intézkedéseit várják, mivel a forint gyengülése mellett a forintpiac derivatív kamatai és az állampapír-piaci hozamok elszabadulni látszanak. A bizonytalanság jele, hogy az Államadósság Kezelő Központ az piaci helyzetre hivatkozva az állampapírok elsődleges forgalmazói árjegyzését tegnap délelőttre felfüggesztette.
Belgiumi látogatása kezdő programján Medgyessy Pétert is megkérdezték a forint/euró árfolyamról. A miniszterelnök leszögezte: „az euróval kapcsolatban a magyar kormánynak és a jegybanknak közös és ambiciózus célkitűzése van. Az ezt szolgáló gazdaságpolitika a parlamentben zöld jelzést kapott a jövő évi költségvetés fő számainak múlt heti jóváhagyásával.”
Londoni piaci elemzők szerint ugyanakkor a magyar piacon „felvetődnek bizonyos kérdések” a monetáris és költségvetési oldal döntéshozóinak egységéről, és így igen nehéz a forintot egy szűkebb sávban tartani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.