Az őstermelők nem vehetik fel a hitelt

A költségvetési törvény diszkriminatív volta miatt az agrárcsatlakozási hitelprogram által kínált lehetőségeket nem tudja igénybe venni a legrászorultabb termelői réteg – állítja Nógrádi Zoltán országgyűlési képviselő, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség Csongrád megyei elnöke.

Bálint József
2004. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy azok a vállalkozások juthatnak kölcsönhöz, amelyek legalább tíz főt foglalkoztatnak. Az őstermelők jelentősebb hányadára viszont nem jellemző, hogy a családtagokon kívül bárkit alkalmaznának, így esélyük sincs a támogatás megszerzésére. Emiatt könnyen megpecsételődhet a sorsuk, hiszen éppen most, a csatlakozás évében létfontosságú számukra, hogy megerősödve tudjanak részt venni az egységes piac versenyében.
A diszkriminatív hitelfolyósításon túl Nógrádi Zoltán egy érdekes jelenségre is felhívta a figyelmet. Tavaly decemberben példátlan gyorsasággal olyan gazdasági társaságok alakultak, amelyek már éltek is a hitelprogram által kínált lehetőségekkel, pedig a cégnyilvántartásban még nem találhatók meg. E cégek minősítését vélhetően soron kívül intézték a szaktárcánál. Összesen 13 ilyen cégről tud, amelyeket az ország különböző megyéiben jegyeztek be, Csongrádban is létezik ilyen társaság. Figyelembe véve a tulajdonosi struktúrát, Nógrádi szerint egyáltalán nem meglepő, hogy a hirtelen alakult cégek kivétel nélkül a legmagasabb összegű hitelhez, vagyis egyenként 750 millió forinthoz jutottak hozzá, miközben az őstermelők filléres gondokkal küszködnek.
Az is gond, hogy a mezőgazdasági kisvállalkozókat nem tájékoztatják kellőképpen az unióval kapcsolatos tudnivalókról. A falugazdász- hálózat ráadásul folyamatosan leépül. Nógrádi szerint a gyakorlat azt igazolja, hogy kevésnek bizonyul a heti két alkalommal történő megjelenésük a kisebb településeken.

A Nemzeti Földalapnál 1,4 millió hektár földet tartanak nyilván, ebből 800 ezer hektár az erdőterület, ami a magyar állam legnagyobb értékű vagyona – hangsúlyozta az MTI tudósítása szerint Benedek Fülöp. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára erről a közép- és nyugat-dunántúli agrárszakemberek, gazdálkodók és polgármesterek részvételével megtartott regionális birtokpolitikai fórumon beszélt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.