Ismét gáz van a kormány és miniszterelnök szavahihetőségével, hiszen a korábbi bejelentéssel ellentétben nem az infláció mértékének megfelelően, hanem azt jóval meghaladóan emelték idén a gáz árát: a legkevesebbet fogyasztók is 9,5 százalékkal fizetnek többet, mint tavaly – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Lázár Mózes, a Fidesz gazdasági kabinetjének tagja. Lapunk szombati számában már közöltük, hogy a Fővárosi Gázművek is megerősítette az inflációnál magasabb áremelkedést. Lázár Mózes hangsúlyozta: kétségtelen, hogy ha a gázárak lényegesen jobban emelkednek, mint az infláció, akkor a Mol gázüzletága sokkal többet ér. Itt is tetten érhető, hogy a Mol gázüzletágának értékesítése a legfontosabb szempont, a kormány ezzel kívánja növelni a költségvetés bevételét – fogalmazott a fideszes képviselő.
*
Podolák György, az Országgyűlés gazdasági bizottságának alelnöke, az MSZP gazdasági munkacsoportjának elnöke szerint nem igaz a fideszes felvetés. A szocialista politikus az MTI-nek elmondta: az 1500 köbméternél kevesebbet fogyasztók számára a gáz ára 2,5 százalékkal emelkedett, a 2-es kategóriában, 3000 köbméter fogyasztásig 9,6 százalékos átlagdíjemelés történt. A harmadik kategóriában a gázár emelkedése átlagosan 28,5 százalékos. E három fogyasztási kategória súlyozott átlagár-emelkedése teszi ki a 6,8 százalékot – közölte Podolák.
– Határozati javaslatban kezdeményezi a Fidesz-frakció az M5-ös autópálya megvásárlására és továbbépítésére vonatkozó szerződéstervezetek számvevőszéki vizsgálatát – jelentették be a hét végén. Az ellenzéki képviselőcsoport közleménye szerint egyben arra is felkérik a kormányt, hogy ezeket a szerződéseket csak a számvevőszéki vizsgálat befejezése után, annak figyelembevételével írja alá. Azt szeretnék, hogy a határozati javaslatot a február 23-i ülésnapon tárgyalja meg és fogadja el az Országgyűlés. Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese szerint a Fidesznek tudnia kellene: a Medgyessy-kormány idején törvények biztosítják azt, hogy az Állami Számvevőszék ne csak a költségvetési intézményeknél, hanem minden olyan helyen tartson ellenőrzést, ahol közpénzeket használnak fel.

Költségvetési Tanács: jövőre nem költ kevesebbet egészségügyre a kormány