Erősödő kritikai hangok

Az egyes minisztériumok tegnap ismertették a Draskovics-csomag ágazatukat érintő részleteit. Hazai és külföldi elemzők egyetértenek abban: a 185 milliárd forintos megszorítás csak a lyukak betömködéséhez elegendő. A Fidesz szerint az Országgyűlésnek azonnal tárgyalnia kellene az idei költségvetésről, az MSZP ezt pánikkeltésnek tartja.

Munkatársainktól
2004. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerdán véglegesített megszorító intézkedések ellenére hazai és külföldi szakértők továbbra is azt jósolják, hogy az idei évre kitűzött hiányt jelentősen meghaladja majd a kormány költekezése. Elemzők szerint nemcsak az új államháztartási cél bizonytalan, de aggasztó jel, hogy tovább emelkedtek az inflációs előrejelzések is. A forint múlt heti erősödése ellenére nem csökkent a magyar valuta árfolyama körüli bizonytalanság: uniós befektetési elemzők a Draskovics-csomag elfogadása után is megerősítették azt a korábbi véleményüket, hogy az év végére a forint euróhoz viszonyított árfolyama várhatóan 280-as vagy annál is gyengébb szintre süllyed.
A Reuters tegnap közzétett jelentése megállapítja, hogy a megszorítások ellenére bőven van még bizonytalanság a magyar gazdaságban. A hírügynökség a vezető bankok elemzői véleményei alapján úgy gondolja, hogy a gazdasági növekedést illetően a piac lényegesen pesszimistább, mint a kormány. Az elemzés szerint a magyar gazdaságpolitika iránt jelenleg nagyobb a bizalmatlanság a külföldi elemzőknél, mint a hazaiaknál. A Reuters idézi a UBS Bank véleményét, mely arra figyelmeztet, hogy a kormány által idei évre meghatározott államháztartási hiányt nemcsak a Magyar Nemzeti Bank, hanem a Nemzetközi Valutaalap is lényegesen magasabbra prognosztizálja.
Forián Szabó Gergely, a CA IB Befektetési Alapkezelő Rt. igazgatója szerint a legpesszimistább elemzői vélekedéseket is alulmúlták az államháztartás hiányának adatai. Forián a 2004-es költségvetési hiánnyal kapcsolatban kiemelte: százmilliárd forintos kiesést okozhat az államnak az áfabevételek körüli bizonytalanság.
*
A Pénzügyminisztérium a mai napig nem tudott választ adni arra, hogy a forgalmiadó-bevételek miért nem tudtak lépést tartani a fogyasztás bővülésével – fogalmazott Forián. Szerinte az államháztartási hiány a régió többi országaihoz képest is kimagasló: az új uniós számítások alapján a magyar deficit mértéke eléri a nyolc százalékot, amely „irdatlanul magas” hiányt jelent.
Rendkívül aggasztó, hogy hazánk hátrányosabb megítélést kapott az AT Kearney és a Foreign Policy legfrissebb globalizációs rangsorában. A négy kategóriában összesen tizennégy tényezőt vizsgáló elemzés készítői kiemelik: Magyarország a tőkebeáramlás mértékét és a nemzetközi pénzforgalmat tekintve hátrébb szorult a ranglistán, s jelenleg már csak az ötödik legnyitottabb gazdaságnak számít a térségben. Mint ismeretes, a májusban csatlakozó országok közül tavaly Magyarországon történt a legkevesebb tőkebefektetés.
Hitelminősítői szempontból a takarékossági intézkedések tényleges végrehajtása és nem azok mostani bejelentése a döntő – mondta a Fitch Ratings hitelminősítő illetékes igazgatója tegnap. Európa legnagyobb hitelminősítő intézete szerint Draskovics Tibor szerdai bejelentésében új elemek nem voltak: a lényeges kérdés megítélésük szerint az, hogy a kormány képes-e teljesíteni a költségvetési célokat. A Fitch tavaly nyár óta a besorolás rontását valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben Magyarország „A mínusz” devizaadósi osztályzatára, a következetlen makropolitikára és a gazdasági egyensúlytalanságokat érintő aggodalmakra hivatkozva. A Fitch legújabb jelentésében megerősítette a magyar besorolást, sőt helyzetjelentésében hangsúlyozta: a magyar adósosztályzat lerontása óta bekövetkezett fejlemények csak fokozták azokat a félelmeket, amelyek a negatív kilátást indokolták, s ha Magyarország nem alkalmaz a jelenleginél komolyabb költségvetési szigort, annak eredménye az ország adósi besorolásának visszaminősítése lesz.
A Dresdner Bank befektetőinek szánt tegnapi helyzetjelentésében a Draskovics-csomaggal kapcsolatban leszögezte: a szigorítás mindössze a kormányzat működési költségeinek megkurtításáról szól, ez azonban csak „a lékek betömködését” jelenti. A bank londoni elemzői szerint az intézkedéssorozat nem sokat tesz a „nagyvonalú magyarországi jóléti és nyugdíjprogramok” jelentette alapvető probléma orvoslására.
A légiirányítók szervezetétől, a HungaroControltól 925 millió forintot von el a Draskovics-csomag. Szakértők szerint a megszorítás olyan mértékű, hogy az veszélyeztetheti a repülés biztonságát. A költségvetési szervként tevékenykedő HungaroControl tegnapi nyilatkozata szerint kizárólag saját bevételeikből gazdálkodnak, ezért pontról pontra át kell vizsgálniuk a lehetséges elvonási forrásokat. Ahhoz, hogy a HungaroControl megfeleljen az európai elvárásoknak, 2010-ig 45 millió eurós fejlesztésre lesz szükség – hangsúlyozta tegnap Mudra István, a szolgálat igazgatója.
A Draskovics-csomag következtében a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NHF) kétmilliárd forinttal kevesebb pénzzel gazdálkodhat. A hivatal amúgy is szoros működési költségeit ezen belül öt százalékkal kell mérsékelni. Baráth Etele, az NFH-t felügyelő politikai államtitkár elmondta: az elvonások az uniós programok társfinanszírozását nem érintik. Arra a kérdésre, hogy a jövő évi állami büdzsében tartható lesz-e a növekvő társfinanszírozási igény, az államtitkár azt felelte: ezt jelezték a pénzügyminiszternek, konkrét döntés a 2005-ös büdzsé előkészítésekor várható. Az unió forrásaiból idén megszerezhető 350–400 milliós keret a 2007–2013-as időszak elején 3,1 milliárdra, a végére közel négymilliárdra nő. Összességében ezen időszak alatt elérheti a bruttó 24 milliárd eurót, s Magyarország az ötödik legkedvezményezettebb ország lehet a huszonötök között.
Baráth rámutatott, két évük van arra, hogy az előző programokból biztosított forrásokat többszörösen meghaladó pénzeket az újabb időszakra vonatkozó Nemzeti Fejlesztési Tervbe beillesszék, a feltételrendszert biztosítsák. Szerinte a pártok között konszenzust kell teremteni, hiszen a következő pénzügyi időszak programját a 2006-os választások előtt el kell fogadni.




Lebetegített egészségügy. Az egészségügynek és a szociális ágazatnak összesen 16,73 milliárd forintot kell megtakarítania. Emiatt a háziorvosoknál egyelőre nem vezetik be a költséghatékony gyógyítás és gyógyszerrendelés ösztönzését célzó programot, s elhalasztják a védőnői ellátás reformját is. 700 millióval jut kevesebb a járóbeteg-szakellátóknak, 300 milliót vonnak el a laborvizsgálatokra, 400 milliót pedig a CT- és MRI-vizsgálatokra szánt keretből. A krónikus fekvőbeteg-ellátásra 1,2 milliárddal, az aktívra 1,8 milliárddal jut kevesebb, ezt az összeget azonban az úgynevezett intervenciós alapból év közben, pályázat útján igyekeznek visszapótolni. Ebbe a kaszszába teszik majd azokat az összegeket, amelyeket például az egészségbiztosító jelenleg is zajló több mint ezer peres ügyének megnyerése révén „kasszíroznak” be. A beruházások átütemezésével 1,93 milliárdot takarít meg a tárca. Megszűnnek egyes kis létszámú szakmai intézetek és kevesebb pályázatot hirdetnek. Kevesebb jut majd orvostudományi kutatásokra és a szociális szolgáltatás fejlesztésére. Jelentősen csökken az alapítványok támogatása is. Elvonják továbbá azt az egymilliárd forintot, amelyet vénykezelési díj formájában a kispatikák jövedelmezőségének javítására szántak. Kökény Mihály egészségügyi miniszter szerint a takarékosság nem érinti a közvetlen betegellátást. A nyugdíjakat és a családtámogatási juttatásokat is rendben kifizetik. Az ellenzék élesen bírálja, hogy a megszorítások ezt a területet sem kímélik. (Z. N.)

A nagy vesztes. Leginkább a saját bevételekkel rendelkező intézményektől von el forrásokat a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM). Az Útfenntartási és fejlesztési célelőirányzatból összesen 16 milliárdot tartanak vissza, tehát a tárcától elvárt 42 milliárdos költségtakarékosság legnagyobb részét ez a tétel teszi ki. Lényegében megszüntetik az Állami Autópálya-kezelő Rt. pénzügyi támogatását, a társaság így kénytelen lesz saját bevételeiből gazdálkodni. A cégtől hozzávetőleg 2,8 milliárd forintot von el a tárca – jelentette ki Gaál Gyula államtitkár. A GKM alá tartozó négy befizetési kötelezettséggel rendelkező vállalattól további mintegy 4 milliárd forintot vonnak el. Ebből a legnagyobb részt jelentő 1,9 milliárddal a Közlekedési Főfelügyeletet kurtítják meg, a HungaroControlt több mint 950 millióval, a Magyar Szabadalmi Hivatalt és az Országos Mérésügyi Hivatalt pedig 400-400 millió forinttal. A megtakarítások másik tekintélyes részét a vállalkozás- és infrastruktúrafejlesztésekhez kapcsolódó keretek csökkentése adja. Útberuházásokra 10 milliárd forinttal kevesebb jut – közölte Nováczky László főosztályvezető. Hozzátette, hogy hosszú távon semmilyen terv nem módosul, minden előzetesen tervezett felújítás, útkarbantartás és fejlesztés átütemezéssel ugyan, de megvalósul. Vagyis ezeket a programokat elcsúsztatják úgy, hogy a kifizetések a következő évre essenek. Másfél-másfél milliárdos elvonásról döntöttek a turisztikai, s a kis- és középvállalati előirányzatok esetében. Teljes egészében áldozatául esik a megszorításoknak a buszrekonstrukciós program 440 milliója, illetve a Budapesti Intermodális Logisztikai Központ 662 millió forintja.

Átütemezés, összevonás. A kultuszminisztérium költségvetése az elvonások után az előirányzathoz képest 10 milliárd forinttal kevesebb. A tárca a költségvetését 78 milliárd 720 millió forintra tervezte, ebből az elvonások után 68 milliárd 376,8 millió forint marad. Az NKÖM a költségvetés tervezésekor 30 milliárd 165 millió forintot tervezett a tárca költségvetésének úgynevezett intézményi részébe, amely összeg a megszorítás miatt 29,3 milliárd forintra csökkent. Ez a tárca szerint elsősorban a dologi kiadások csökkentésében fog jelentkezni. Az intézményrendszeren kívüli, fejezeti tételt 48 milliárd 560 millió forintra tervezte a minisztérium. Ezt a költségvetési fejezetet 19,6 százalékkal kurtította meg a Draskovics-csomag, így 39 milliárd forintra zsugorodott. A 9,5 milliárd forintos csökkenés 80 százalékát a Millenniumi Városközpont kulturális tömbjének fizetési átütemezéséből fedezi a tárca. Az NKÖM pályázati rendszere is változik.




A Draskovics-csomag elvonásai
Fejezet Fejezeti kiadás Zárolási és befizetési kötelezettség
(millió forintban)
Országgyűlés 65 743 150,0
Közbeszerzések Tanácsa 939 5,2
Köztársasági Elnökség 933 61,6
Alkotmánybíróság 1 286 13,2
Országgyűlési Biztosok Hivatala 1 154 15,3
Állami Számvevőszék 7 329 74,0
Bíróságok 69 141 300,0
Magyar Köztársaság Ügyészsége 27 649 110,0
Miniszterelnöki Hivatal 56 274 4 722,8
Általános tartalék (MeH) 7 529,7
EU-integráció 198 117 11 608,9
Esélyegyenlőségért felelős Tárca Nélküli Miniszter Hivatala 13 831 1 015,5
Polgári Nemzetbiztonsági Szolgálatok 30 655 694,0
Kormányzati Ellenőrzési Hivatal 1,188 21,5
Belügyminisztérium 1 131 767 10 139,3
Helyi önkormányzatok támogatása (BM) 10 000,0
FVM 289 461 9 738,0
Honvédelmi Minisztérium 346 956 15 923,8
Igazságügyi Minisztérium 50 152 1 448,2
GKM 486 278 42 430,7
KVM 96 796 4 042,1
Külügyminisztérium 54 930 2 904,5
Oktatási Minisztérium 433 215 11 106,1
Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal 14 758 2 742,3
ESZCSM 403 840 6 771,3
Pénzügyminisztérium 1 275 468 3 785,3
MÁV támogatása (PM) 1 000
NKÖM 83 502 10 348,8
GYISM 25 430 3 571,2
IHM 50 275 8 889,0
Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium 32 380 998,1
Gazdasági Versenyhivatal 1 087 15,9
KSH 13 350 318,0
Magyar Tudományos Akadémia 47 339 2 542,1
Nyugdíjbiztosítási Alap 523,1
Egészségbiztosítási Alap 9 440,5
Összesen: 185 000
Forrás: Pénzügyminisztérium

Továbbiak a 3. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.