Sokakat kizárhatnak az evából

2004. 02. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Február 16-ig kell az evásoknak elkészíteniük bevallásukat, s befizetniük az utolsó negyedévi adóelőleget, ha egyszeres könyvvitelt folytatnak. Azért tolódott 16-ra a határidő, mert február 15-e, az eredeti időpont vasárnapra esik. Ahogy máskor is lenni szokott, ez esetben egy nappal meghosszabbodik a teljesítési határnap. A kettős könyvvitelt vezető cégeknek – például a korlátolt felelősségű társaságoknak – a többi kettős könyvvezetést alkalmazó vállalkozásokkal együtt május utolsó napjáig van lehetőségük a bevallást elkészíteni.
Az evásoknak szintén jövő hét hétfőig kell befizetniük az osztalék utáni adót, s a nem evásként korábban felhalmozott eredménytartalék után fizetendő adót, amelynek mértéke húsz százalék, s egyenlő részletekben, három egymást követő évben kell megfizetni. Mértékéről tavaly kellett nyilatkozni, s az összeget a személyi jövedelemadó számlaszámára kell befizetni. Az evások iparűzési adójukat május 31-ig kötelesek leróni. Ez évtől újabb változás, hogy szélesedett az evát választhatók köre, ezentúl már nem 15, hanem 25 millió forintra emelkedett a bevételi plafon. Az eva az állami költségvetés szempontjából tavaly sikeresnek volt mondható, hiszen a tervezett 16 milliárd helyett több mint 30 milliárd forint folyt be belőle az állami büdzsébe.
Figyelmetlenségük miatt több ezren lehetnek azok, akiket kizárnak az evakörből. Sokan ugyanis 2002-es bejelentkezésükkor nem vették figyelembe, hogy nem lehet evás az, aki korábban mezőgazdasági kompenzációs felárat vett igénybe. Akadnak olyanok is, akiknek ez akkoriban háromezer forint kedvezményt jelentett, így most ekkora összeg miatt veszíthetik el evajogosultságukat – hangzott el az RTL Klub szombati híradójában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.